| NICKSOOO a întrebat:

Pentru cei care ati dat BAC-ul... cum vi s-a parut? Cum vi s-a parut proba la engleza? Ma refer, desigur la cei care au si trecut BAC-ulbig grin; greu/usor? Cat de multa engleza stiati in momentul acela?

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Cand am dat eu BAC-ul, am dat din engleza oral, am luat 9, 50, pentru ca de emotii mi-am gresit numarul de la subiect cand l-am spus big grin, insa, mi s-a parut foarte usor, mie mi-a picat ceva legat de lotiunea de corp si gel de dus, trebuia sa fac un text argumentativ si sa raspund la niste intrebari, mi s-a parut destul de ok, chiar si un elev cu media 6 la engleza putea sa scoata un 7 minim.

| NICKSOOO explică (pentru AlinaaAli):

Si ...acum cat timp ai dat BAC-ul? Stii cum se da acum? Oral sau scris? Sau si-si?

| AlinaaAli a răspuns (pentru NICKSOOO):

Eu am dat in urma cu 3 ani, acum se da in functie de profilul la care esti, sunt profile la care e obligatoriu sa dai din engleza scris sau o ai la alegere, si sunt profile la care se da numai competenta din engleza. La ce profil esti?

| NICKSOOO explică (pentru AlinaaAli):

La real( mate -info). Voi da scris/oral?

| NICKSOOO explică (pentru AlinaaAli):

Dar..cum se procedeaza? Tragi un biletel si iti pica un subiect, despre care tu trebuie sa ti un discurs sau ti se pun intrebari pe baza acelui subiect sau cum?! N-am nicio idee.

| NICKSOOO explică (pentru AlinaaAli):

Si..as vrea sa te mai intreb ceva... cat trebuie sa iei minim la engleza ( limba straina) ca as treci BAC-ul?

| AlinaaAli a răspuns (pentru NICKSOOO):

Tragi un bilet, te lasa 10-15 minute sa scrii pe foaie ce ai de scris, ce sti din biletelul ala, si apoi o sa spui ce sti. De obicei iti vine un text, si pe baza acelui text ai niste intrebari la care trebuie sa raspunzi.

| AlinaaAli a răspuns (pentru NICKSOOO):

Daca esti la mate-info, cred ca dai numai competente la engleza.

| NICKSOOO explică (pentru AlinaaAli):

Si acestea in ce constau? big grin

| AlinaaAli a răspuns (pentru NICKSOOO):

Ti se pune o caseta, pe caseta respectiva ti se spune ce trebuie sa faci cu textul pe care il ai pe foaie in fata ta, ti se poate da sa faci o scurta compunere sau un text argumentativ.

| NICKSOOO explică (pentru AlinaaAli):

Ok, iti multumesc frumos ca mi-ai raspuns tuturor intrebarilor. O seara placuta!kiss

11 răspunsuri:
| crazypuff09 a răspuns:

Am dat BAC-ul anul trecut si am fost la Filologie-Jurnalism. Nu se mai acorda note, ci doar calificative A1/2 B1/2.
Sunt in total 5 "competente" : intelegerea textului audiat, intelegerea textului citit, producerea de mesaje scrise, producerea de mesaje orale, interactiunea orala. La fiecare ti se va acorda un calificativ separat, dintre cele mentionate mai sus. B2 - cel mai mare - este considerat experimentat/avansat. Trebuie sa stii sa formulezi un enunt corect dpdv gramatical, dar si sa stii putin vocabular. Nota/ nivelul acordat depinde si de profesorii care corecteaza / verifica raspunsurile.
Personal mi s-a parut usor, dar a fost materia care mi-a placut cel mai mult si am si optat si pentru o facultate in domeniu. Colegii mei aveau cunostinte medii si au reusit sa ia majoritatea B1/B2.