| Anonimul3315 a întrebat:

Am cateva intrebari despre univers.Stiu ca unii o sa ziceti,, De ce nu cauti pe google?" Pai vreau sa va cer si voua parerea. Eu tot nu inteleg cum s-a format universul.Am auzit de steaua aia care a explodat bing-bang dar ...cum sa aflat asta? Si cum a aparut steaua, din ce, cum. De ce a explodat? Si cand s-a format planeta Tera cum s-a format viata. Cum am avut norocul ca noi sa existam? Si oare suntem singuri in tot acest univers? Chiar nu exista alta specie de viata in unvers? In 999999999999 de planete poate si mai multe sa nu existe alta forma de viata? Si daca exista oare vor incerca sa detina suprematia? Oare descoperirea extraterestrilor va duce la un razboi de milioane de ani? Am 11 ani si sunt si eu curios. Sunt un dala sacaitor sa zic asa laughing. Pun multe intrebari adica. Oricum va rog raspundeti la intrebari dar serios nu in gluma. De exemplu: -Steaua a explodat ca a avut chef. Oricum ati inteles. Vreau raspunsuri bune. Funda+vot.

Răspuns Câştigător
| thimeyaful a răspuns:

Pt intrebarile tale cu extrateresti si viata extraterestra:iti spun sincer ca fiecare planeta din sistemul nostru solar este locuita de catre creturi umanoide"a creat om dupa chipul si asemanarea sa". Nu sunt verzi, nu au ochi bulbucatzi sau alte din astea si nu vor sa detzina suprematzia, nu vor razboi. Vor sa ne ajute sa ne fie mai bine.Filmul "the day when the earth stood still" e un film foarte bun care iti explica asta destul de binebig grin.Are acolo o replica destul de draguta: "Daca voi traitzi pamantul moare si muritzi si voi. Daca voi muritzi pamantu traieste.". Lucru care explica scopul primordial al omului pe planeta si anume de a intretzine pamantul"in viata" sa zic asa.Despre crearea lumi nu pot sa iti spun prea multe, pentru ca nu am ajuns la o concluzie, dar despre sistemul nostru solar iti pot spune ca a fost creat de carte o forta suprema, extrateresta, Dumnezeul nostru. E bine sa fii un om curios. Studiaza.Citeste si o sa ajungi la o concluzie care sa ti se para realabig grin Iti recomand sa te uiti si la"ancient aliens". E foarte interesant.Baftawinking

| Costin_Valentin_1999 a răspuns (pentru thimeyaful):

Deci sa inteleg ca dumnezeu ne a creeat?

12 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

Vreau sa devin nemuritor pe aceasta planeta sa vad cum evolueaza happy, toate amintirile sa devina o experienta absoluta mai presus de orice fiinta!

| TychoB a răspuns:

Pentru varsta ta de 11 ani este imposibil sa iti explice cineva lucruri despre big bang si abiogeneza (aparitia vietii pe pamant) in asa fel in care sa intelegi 'de ce'. Wikipedia este o sursa sigura de informatie ca si majoritatea documentarelor (fara ancient aliens care este o porcarie). Poti intelege si fara sa stii fizica (pe care urmeaza sa o inveti) dar ai grija la informatie (o chestie invatata gresit e mai rea decat ceva ce nu stii), de exemplu nu o stea a explodat in big bang.
Poti incepe pe youtube, dar trebuie sa intelegi engleza:
http://www.youtube.com/user/minutephysics
Ceva putin mai complex: http://www.sixtysymbols.com/
Tot de pe youtube scishow si crash course sunt ok.

| Chitaila a răspuns:

Zic serios:
Toate acestea cu "Big-Bang" sunt doar teorii ale unor savanti care se cred atot-stiutori.
Dupa parerea mea Universul s-a creeat singur sau nici nu a existat, dar ti-am pus mai jos un videoclip cu Universul si teria aparitiei lui.
Poate iti va parea interesant ca si mie fiind la fel de curios de raspunsul la aceeasi intrebare...

| Chitaila a răspuns:

Uite ce uituc sunt era sa uit link-ul de la documentar :))
http://www.youtube.com/watch?v=kdUqv-wQrVY

| LucianR a răspuns:

Vrei un raspuns? Copile, n'o fost nici un big-bang.Ai auzit de Dumnezeu? El a creat universul intreg.Galaxii, stele, planete etc. Vrei sau nu sa crezi, asta ii adevarul!

| Kyrie a răspuns (pentru LucianR):

Du-te ma crestinule si roaga-te acolo, lasa-ne cu dumnezeul tau laughing

Copilul asta nu te-a intrebat pe tine sa-i zici de "Dumnezeu"

| LucianR a răspuns (pentru Kyrie):

Deci te rog frumos.Raspunsul a fost pentru el.Lasa-l sa raspunda el daca vrea.Si da sunt crestin.Are cineva ceva impotriva?

| Aluiin a răspuns (pentru Kyrie):

It`s funny pentru ca numele tau e "dumnezeu" (mai mult sau mai putin) in latina :]
Si din cate imi dau seama e din opening-ul de la elfen lied (superb anime) :]

si on topic, nu stiu de ce ai vrea sa stii toate astea daca pretinzi ca esti crestin, adica. pentru tine e simplu : Dumnezeu a facut tot, doar noi existam, si el e etern, fara inceput, ca e mai smecher.

| Kyrie a răspuns (pentru Aluiin):

Alo, trezeste-te!

Nu cred in ce nu vad laughing
Am mai zis eu, toate chestiile astea religioase sunt o minciuna absoluta! ok? ^_^

| Kyrie a răspuns (pentru Aluiin):

Eu ziceam de mine ca as vrea sa fiu nemuritor sa vad cum evolueaza planeta asta neinteresanta, poate se descopera regenerarea celulelor cine stie, poate aflu eu prin absurd cine stie laughing

| Florinel28 a răspuns:

Cam multe intrebari aici pustiule, dar ma bucur sa vad ca exista copii fascinati de asemena maretii. O sa fie un perete de text lung.

Teoria Big Bang(e teorie nu fapt
dovedit) este cea mai credibila stintific la formarea universului si cea mai importanta descoperire in sensul asta e ca universul e intr-o continua extindere, mai apoi vine logica si zice ca daca ceva se extinde la un momentdat totul trebuia sa fie foarte apropiat (gandeste la un balon neumflat si apoi baga aer in el si vezi cum se extinde). Desigur acea stea cum ii zici tu( de fapt ii zice singularitate si este infim de mic dar infint de dens) cand explodat a eliberat o cantita inimaginabila de energie ce avea in final sa dea nastere materiei asa cum o stim noi si practic intreg Universului. Acuma de ce a existat steaua aceea precum si de ce a explodat dand nastere intregului, aici stiinta nu mai are explicatii logice si intervine Creatorul si mana lui creatoare.
Sa trecem la Terra.
Terra e o planeta rezulata din alcatuirea unor resturi de materie( asteroizi, meteoriti, praf cosmic) puse laolalta de forta gravitatiei intr-un proces foarte lung de timp astfel incat sau alcatuit toate straturile de la nucleu(centrul pamantului) pana la crusta terestra(suprafata). Viata Terrei in prezent e data la 4, 7 miliarde ani luata dupa cea mai veche roca gasita pana in prezent de geologi(desigur nu inseamna ca nu se poate gasi una si mai veche candva). Dupa ce planeta a capatat forma si s-a racit suprafata, cu timpul forme de viata preistorice au inceput sa apara(microbi, bacterii dar si moluste au fost primele forme de viata). Existenta vietii pe Terra se datoreaza in special pozitionarii planetei fata de steaua noastra Soarele si anume ca nu e nici prea cald nici prea rece ci tocmai pe o orbita propice aparitiei vietii.
Extraterestri:
Universul e la o scara inimaginabila de mare, poti sa-i zici chiar infinit datorita extinderii sale continue. informatia asta e suficient ca sa zici 100% ca undeva acolo exista si alte forme de viata inteleginte care poate traiesc pe planete asemenatoare cu a noastra in aceleasi conditii. Ca nu am dat noi de ei tine de tehnologia care nu o avem. De ce nu dau extraterestri de noi? Ei bine poate nu-s interesati de cautare sau poate distanta e prea mare chiar si daca ar fi mult mai avansati decat noi si a calatori cu viteza lumini x10 e un fas pentru ei. Sau poate la fel ca noi nu is suficienti de avansati sa permita cautarea. Cat despre descoperirea lor si daca ne-ar anihila e greu de spus, suna mult prea a tare a SF deja.

Scuze de intreaga carte pusa aici dar subiectele sunt mari si sper ca am explicat cat de cat pe intelesul celor 11 anisori ai tai si sper so o tii tot asa cu curozitatile pentru ca asa ajung oamnii mari.
Aoleo am postat unui articol din 2012 fara sa obs. data pana aproape am terminat de scris totul. Acuma o sa-l postez totusi ca ma doare mana.