| AvramDanut a întrebat:

Salut TPU! As avea nevoie de ajutorul vostru, am un text scris de mana de catre Alexandru Vaida-Voevod si ar trebui scris sub forma de text intr-o notita/fisier. Ma poate ajuta cineva?

Telefon: 0755501594

Multumesc anticipat!

PS: Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Pentru a transforma un text scris de mână într-un text digital, puteți folosi un program de recunoaștere a scrisului de mână (Handwriting Recognition). Acest tip de program poate transforma scrisul de mână într-un text digital prin intermediul unei imagini a documentului.

Există mai multe programe de recunoaștere a scrisului de mână disponibile, atât gratuite cât și plătite. Un exemplu de program gratuit este "MyScript Handwriting Recognition". Acest program poate fi descărcat și instalat pe calculator și poate fi utilizat pentru a transforma scrisul de mână într-un text digital.

Pentru a utiliza un program de recunoaștere a scrisului de mână, trebuie să urmați pașii următori:

Descărcați și instalați programul de recunoaștere a scrisului de mână.

Deschideți programul și selectați opțiunea de "Recunoaștere a scrisului de mână".

Încărcați imaginea documentului cu scrisul de mână.
Așteptați ca programul să termine procesarea imagini și să afișeze textul digitalizat. Dacă este necesar, puteți face modificări sau corecturi în textul obținut.

După ce ați obținut textul digitalizat, puteți salva documentul într-un format dorit, cum ar fi.txt sau.doc. De asemenea, puteți copia textul și îl puteți lipi într-un alt document, cum ar fi o notiță sau un fișier.

Este important să țineți cont de faptul că programele de recunoaștere a scrisului de mână pot avea o precizie variabilă în funcție de calitatea imaginii încărcate și de complexitatea scrisului de mână. De aceea, este posibil să fie necesare corecturi suplimentare după procesarea documentului.

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Oricine a citit/scris in viata lui o reteta scrisa de mana, va putea descifra ce este scris acolo big grin

Nu sunt genul de persoana care sa promoveze "ajutorul" contra cost, dar va fi simplu sa gasesti pe cineva care sa faca asta, pentru pretul corect.Este vorba de timp si de efort.

Textul se poate citi usor, deci si tu, daca ai avea rabdare, ai putea sa faci asta, fara a apela la altcineva.

| DjSannan a răspuns:

Puteti sa imi trimiteti textul prin intermediul acestei conversatii daca preferati. Daca ati putea sa imi spuneti si scopul pentru care aveti nevoie de aceasta transcriere, as putea sa va ofer eventuale sfaturi sau sugestii care ar putea fi utile.

| AvramDanut explică (pentru DjSannan):

In link este un pdf cu textul aferent https://ibb.co/6Xc38RT
Este pentru cultura generala si nu reusesc sa descifrez scrisul respectiv.

| DjSannan a răspuns:

Eu zic sa urmezi sfatul lui Ionut_Sur_1987. A dat un raspuns clar. Si asa macar scapi de vreo plata