| BlueEyes16 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati. Am o intrebare in legatura cu testarea nationala de azi(la subiectul al 2-lea, la exercitiul 5 ). Fraza:"Vom selecta trei texte finaliste care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi". Trebuia sa transcriem fiecare propozitie si sa precizam felul subordonatei.Ce e sigur e ca contine o principala si o atributiva(nicio subordonata in plus). Intrebarea este:care e atributiva? Eu am considerat ca e intercalata si am scris ca aceasta e atributiva:"care vor fi publicate pe site".Dar unii sustin ca atributiva e de la "care" pana la sfarsit.A m-ai facut cineva ca mine? E posibil sa imi puncteze ceva?

7 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Propoziția atributivă este „care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi".
Dacă nu ai scris acest răspuns, nu știu dacă ți se va puncta, pentru că se va considera greșit.

| Zoey112 a răspuns:

Pai era o singura prop subordonata:
care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi

poate ca o sa iti scada jumatate de punct

| 123lalala a răspuns:

E de la care...pana la finalul propozitiei. bafta la mate :*

| XsupermenX a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti dea vreun punct

| codax a răspuns:

Si eu am zis ca e intercalata eu am zis:vom selecta trei texte finaliste pentru a putea fi comentate de voi care vor fi publicate de pe site dar nu cred ca e bine

| BlueEyes16 explică (pentru codax):

Mie asa mi se parea logic.Macar am auzit si eu de cineva care a facut la fel.Multumesc de raspuns.