| Gabriela_Voinea_Andreea_1995 a întrebat:

Am prieten de 7 luni si este gelos, sunt la liceu si el nu vrea sa vorbesc cu nici un baiat / coleg. Am vorbit odata cu un coleg despre o tema si s-a suparat foarte rau, mai mult sa suparat ca am uitai eu sa ii spun si a vazut el, apoi sa mai intamplat odata dar i-am zis eu ca am vb la scl cu un baiat despre niste teme la engleza si sa suparat si ma pus sa jur ca nu voi mai vb cu vreun baiat si i-am jurat si acum am facut aceeași greseala si nu iam zis si sa suparat si mai tare dar mai mult ca nu iam zis si nu stiu ce sa fac. Ma puteți ajuta cu un sfat, fiindca numai ate incredere in mine si nu stiu cum sa fac sa ii recâștig increderea si sa fie totul ca inainte?

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Toți cei care ți-au răspuns te sfătuiesc să te desparți de acea persoană. Și eu te sfătuiesc același lucru. Nu i-ai greșit cu nimic, nu trebuie să îi câștigi încrederea când el nici măcar nu are încredere în tine. Fericirea ta contează!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai ce sa faci, doar sa te desparti de el sau te supui. El considera despre tine ca esti o femeie usoara, care se culca cu orice barbat care ii apare in cale, care este complet incapabila de sentimente si nedemna de incredere. Asa ceva nu se poate schimba, n-o sa creada vreodata ca esti altfel, de vreme ce el a stabilit ca in ochii lui esti doar demna de dispret. Te supui si admiti ca esti asa si ca trebuie sa te pazeasca cu biciul ca sa nu te prostituezi, sau te desparti ed el si iti cauti un barbat care sa te respecte.

| miolina a răspuns:

Daca sunteti la aceeasi scoala cheama-l, in pauze, la conversatii cu tine si in momentul cand tu ai neclaritati la vreo lectie sau exercitiu si vrei sa vorbesti cu un coleg de-al tau, invita-l sa-ti cunoasca colegii si sa invete sa aiba incredere in tine. Stati mai mult la conversatii impreuna.

| Aasdfghj a răspuns:

Fugi de el cat mai poti. Asta nu inseamna relatie. laughing Daca acum iti interzice asta, mai tarziu o sa stai izolata in casa cu tigaia in mana.

| T0T a răspuns:

Cum ai reusit sa faci 7 luni cu un astfel de om? Mai bine il lasi cat mai repede.

| anonimg a răspuns:

Nu cauta sa castigi increderea unui astfel de baiat. Desparte-te de el si sa fugi cat te tin picioarele de oamenii gelosi. Daca un om este gelos asta nu inseamna ca iubeste.
Eu nu zic cum zice Alecssandraaaa ca mai tarziu o sa stai izolata cu tigaia in mana, ci zic ca o stai izolata cu tigaia in cap. Vorbesc serios chiar daca este un iz de gluma.
Cand un om este gelos(fie baiat sau fata) asta inseamna ca nu are incredere in celalalt. Gelozia este o parte a firii pamantesti care n-are de-a face cu dragostea.
Cand un exista gelozie din partea unuia, asta inseamna ca in relatie nu este incredere. Si unde nu exista incredere, eu zic ca sa se paraseasca o astfel de relatie; caci o astfel de relatie este un chin si pentru unul si pentru celalalt.
Si te mai sfatuiesc ca sa iti faci o relatie doar atunci cand esti pregatita pentru casatorie. Altfel acea relatie nu va putea fi binecuvantata, ci numai necazuri o sa fie.

| Doub a răspuns:

1. Se scrie s-a* (s-a intamplat; s-a suparat...)
2. Se scrie i-am*
3. Tipu' e disperat.

| AliGab a răspuns:

Hei fatuca...prostuta mai esti. El oricum nu a avut niciodata incredere in tine. Nu iti dai seama ca el are o problema odata ce te izoleaza de toti? Desparte-te de el pana nu e prea tarziu si vezi-ti de viata ta

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Pai si tie iti place asa? De ce nu ii pui aceeasi conditie, sa nu mai vorbeasca nici el cu fetele?

| az123 a răspuns:

Salut
crezi ca e normal sa fie asa? imagineaza-ti cum ar fi viata de familie cu asa persoana, cind nu ai avea dreptul sa vorbesti cu cineva, cind nu-i incredere, mai e si faptul ca e periculos cu asa persoane posesive, ele pot fi si violente. tu esti o persoana, nu un obiect.
http://www.jw.org/......-potrivit/

| iulika009 a răspuns:

Inseamna ca nu te merita.

| Gabriela_Voinea_Andreea_1995 explică:

Off, il iubesc. Adica e singura mea relatie serioasa de pana acum. Nu am mai avut relații asa de lungi si nu m-am atasat de nimeni in celelalte 3 relații anterioare care au durat cam 3-4 fiecare saptamani. Este prima mea iubire si la inceput nu era chiar asa, adica stiam ca este gelos si il stiam cum este, dar acuma imi striga din orice chestie si de data asta pe problema cu vorbitul cu, colegii mei de la Scoala a insistat mult si inca insista. Va multumesc foarte mult pentru sfaturi am sa tin cont de ele, dar nu stiu daca pot sa fac acest lucru fiindca il iubesc foarte mult si am avut cea mai frumoasa poveste. I-am jurat ca nu il voi înșela niciodată si ca nu o sa il las niciodată cu mana pe biserica inainte sa se comporte asa. Si el mi-a jurat ca nu o sa ma lase, dar mi se pare prea posesiv si prea exagerat fata de cum era inainte. Poate ca nu merita atatea fapte din partea mea, dar poate o sa isi dea seama singur ca nu are de ce sa faca asa si ca greseste. Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si scuzați-ma daca mai sunt greșeli gramaticale am intrat pe telefon si am autocorector.