| Alexiaaa16 a întrebat:

Avem nevoie de niste sfaturi. Am avut o relatie in urma cu 3 ani, de atunci pana acum nu am reusit sa il uit complet, am avut relatii in timpul asta doar ca nimeni nu era ca el, m-am indepartat usor de ei cand am vazut ca nu reusesc sa ma atasez si doar ii fac sa sufere. Acum o luna, vorbeam cu mine si ma imploram pe mine sa vina inapoi, am zis ca cel mai bine e sa las timpul sa decida, acum ceteva zile imi da mesaj, eu fericita ii rapund, am vorbit mult, la un moment-dat m-a intrebat daca mi-am facut iubit, eu i-am zis da (chiar daca nu am) am mai vorbit putin si dupa nu am mai primit mesaj de la el, nu stiu de ce, ce am facut. Ma gandesc ca poate i-am zis ca am iubit si nu vrea sa se bage, altfel nu imi explic, plang in fiecare seara si nu inteleg de ce imi da mesaj dupa 3 ani si m-a lasat asa. Credeti ca ar trebui sa ii dau eu mesaj sa vorbesc cu el? (Vreau sa mentionez, el a avut o relatie intre timp, care a durat mult, dupa cateva zile de cand s-au despartit imi da mesaje) Poate incerca sa faca misto de mine cumva, voi ce credeti?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O relatie care nu a functionat acum 3 ani, nu va functiona niciodata!
Nu stiu de ce te amagesti singura, fiindca o asemenea relatie care n-a functionat atunci cand erati indragostiti unul de altul, nu are cum sa mai functioenze vreodate, fiindca sunteti incompatibili.
vezi-ti de relatia actuala sau cauta-ti un latul, dar niciodata sa nu te inroci la un "fost" iubit, petru ca este pierdere de timp, neputand niciodata sa schimbi omul, ca sa fii fericita cu el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeti ca ar trebui sa ii dau eu mesaj sa vorbesc cu el?
Vred că da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

M-ai plictisit.
Daca ii zici omului ca ai o relatie, ce drec sa-ti zica? "Si eu te iubesc"?
I-ai dat flit.
Vorbeste sincer, spune-i ca a ramas cel mai important pentru tine. Macar sa stie cu ce miza joaca.
Daca o arzi cu minciuni si replici puerile, poate iti mai da mesaj din cand in cand, daca ii faci o moe. Altceva nu va vedea in tine.
Daca vrei sa te respecte, fii serioasa cu el.
Probabil de aia nici nu ai reusit sa treci peste despartirea de el, daca l-ai tinut mereu in minciuni si jocuri intelese doar de tine.
Fa diferenta intre un flirt jucaus si o discutie intre doua persoane indragostite.

| Mosotti a răspuns:

Pai de ce sa ai de a face cu un om care te-a parasit? Asa respect ai tu fata de tine? Da-l dracu.
Eu am inteles ca nu poti sa-l uiti, dar nici asa, o sa te considere fraiera.
Daca te iubea nu conta ca ai relatie, s-ar fi bagat, pentru ca un om care doreste pe cineva se baga oricum sperand ca, castiga.

De ex daca imi place una, nu o intreb "ai iubit?", daca accepta invitatia mea la plimbare, e clar ca ma place, si deja relatia ei nu mai merge chiar daca are iubit.
Asa ar fi facut si el.

| BoboBobo6717 a răspuns (pentru Mosotti):

Ultima parte din raspunsul tu este bestială

| Mosotti a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Care parte? Aia cu:

"de ex daca imi place una, nu o intreb "ai iubit?"
Sau a doua parte din ultimu mesaj?

Aia e realitatea daca te referi la ce e in ghilimele, lupt pentru interesu meu! Ce ma int pe mine de ala al ei de acasa, ar fi culmea, ii apuca pe toti umanitatea, si daca te uiti ce fac, fac exact ca mine, lupta si ei pentru ei si ii doare la sosete de sot/sotia aluia/aleia.
Sau cine nu face asa, inseamna ca nu ii place mult de aia/ala casatorit.

Si chiar daca te referi la a doua parte din al doilea mesaj, tot aia e realitatea, nici unu nu suntem perfecti, invatam unu de la altul.
Si eu am invatat multe de la altii, si nu odata, si inca invat cand e cazul.

| BoboBobo6717 a răspuns (pentru Mosotti):

De fapt, rectific. Ambele părți, cele pe care le-ai descris în timpul comentariu. Ai dreptate, la fel gândesc și eu.

| Mosotti a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Pai da, ambele parti le-am zis din realitate, si ma uimeste cum unii vor sa nege o realitate care e de mii de ani! Mereu cand zic ceva din real, trimit sa verifice, sa nu se zica ca vb eu aiurea.
Iar daca am fost facut de unii fixist, pai atat timp cat realitatea e fixista si nu se schimba, eu cum pot sa-mi schimb parerea? Chiar daca 10 insi care habar nu au de realitate, imi zic ca-s prost eu, eu nu am cum sa zic ca ei.
O sa imi schimb parerea cand s-o schimba realitatea.

Cand femeile si barbatii or sa fie atrasi de nasoi fizic, cand or aprecia sufletu si inteligenta desi esti urat/urata cu draci, cand bogatasii baga bani in femei ca-s destepte si bune la suflet desi isi nasoale la fizic si grase, atunci da, o sa zic ca fizicu nu conteaza. Ca aici am fost criticat mai ales de Rosalia (PandoraV), si de LoveSleep (desi el stie ca e ca mine)
Dar pana atunci fizicu rules, e proba eliminatorie in atractie.

Tu de ce crezi ca tipa de aici nu-l uita pe ala de 3 ani? Ca e destept si bun? Nu, ca arata bine, s-a indragostit pe asta, si moare dupa el mai departe tot din cauza asta chiar daca nu recunoaste.
Ca daca era un nasol destept tocilar si bun, nu avea treaba, la faza cu destept zicea ca plictiseste cu destepataciunile lui, la faza ca e bun, e prea pampalica si prea face ce vrea ea.
Cunoastem...
Ca multi barbati stau cu femei proaste si care matura cu ei pe jos, si tot stau, le mai da si tot.

| cristimihailov a răspuns:

Decat sa faci atata drama mai bine il scoti undeva in oras si discuti fata in fata, clar.

| Mosotti a răspuns (pentru cristimihailov):

Ce sa mai discute? Adica ala a lasat-o 3 ani si tu vrei sa mai stea la discutie cu el?! Adica s-a p pe ea si acum o vrea inapoi? Nu merge asa.

| cristimihailov a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mereu e usor sa vezi precum cei din afara vad.

Asa ca decat sa piarda timpul gandindu-se si facandu-si scene de dragoste, sa ia problema si sa o discute direct.

Tu poti sa ii zici sa plece, si crezi ca va avea vreun efect?

Crezi ca esti singurul care a sfatuit-o asa?

Personal mi se pare ca e o chestie care intai trebuie ca ea sa ajunga la consens cu ea insasi.

| Mosotti a răspuns (pentru cristimihailov):

Pai si ce sa-i zicem? "Fi ma carpa in fata aluia, ca si asa ce zicem noi nu conteaza", pai daca nu are efect, de ce mai ne intreaba?
Pai si ce e asa greu sa ajungi la un consens cu tine insuti, cand vezi ca un prost te joaca cum vrea.
Mai ales dupa ce citesti ce iti zicem, analizezi si vezi ce si cum, ajungi sa simti tu notiunea, si vei constientiza ce si cum.

Invatam, eu cand intrebam ceva pe cineva, ma desteptam de multe ori, realizam ca ce faceam nu e bine si ma indreptam, nu intrebam ca sa nu aibe efect, si cheia era ca nu realizam eu singur ca greseam.
Si daca 5 imi ziceau acelasi lucru, ma punea pe ganduri, si analizam ce si cum, realizam greseala si incepeam sa lucrez la ea, asa se face.
Ca de aia intrebi pe altul, ca poate vedea chestii pe care tu nu le vezi, iar daca iti zice, te poate ajuta sa le observi si tu dupa ce analizezi ca sa vezi logica aluia.

| cristimihailov a răspuns (pentru Mosotti):

Dupa cum se stie, ce e bine pentru tine, nu mereu e bine si pentru el.

| Mosotti a răspuns (pentru cristimihailov):

Pai o fi aia ca ce e bine pentru mine nu e pentru el, dar sunt chestii care la general sunt bune pentru toti, unele asa sunt.
De ex pentru toti e rau sa suferi dupa un prost care nu te merita, si sa fi carpa lui, si bine e pentru toti sa isi faca o relatie buna unde e iubit acel om.

Nu e ca aia ca pentru mine e bine sa stau acasa si sa ma uit la tv, iar pentru altul e rau, asa ca la ala e bine sa iasa des din casa.
Ptr ca daca e in situatia asta, n-as zice ca binele meu e si binele lui, dar cand e chestie generala, poti zice.

| cristimihailov a răspuns (pentru Mosotti):

Stai un pic, ca o duci putin prea departe.

Sa suferi dupa unul, sa stai in casa si sa nu iesi pe afara, sa stii toate serialele de la tv sau mai stiu eu ce, se cheama alegeri personale.

Poti sa le zici si hobbyuri daca tii neaparat.

Dar ca orice alegere personala, vine si cu o factura. Pe care o vei plati sigur mai tarziu.

| Mosotti a răspuns (pentru cristimihailov):

Pai faptul ca sta acasa si sa nu iasa, sa stie toate serialele, este okey, ca si eu fac la fel, nu e o problema.
Nu va plati nimic mai tarziu, ca asta nu este ceva rau. Iar daca arati bine si asa, gasesti parteneri si din casa chiar mai multi decat afara unde nu stii care e libera sau nu, unde nu ai contact cu multi care vor acelasi lucru.

Discutia online tine putin, apoi se schimba telefoanele si gata, iesire in real!
Pai am trecut eu prin experienta asta. Trei femei m-au apelat ca aveam poza la profil pe matrimoniale, dar eu nu le-am placut eu.
Iar... dincolo pe alt site, m-au apelat cam peste 30 de barbati in cam 3-4 saptamani, ca sa nu mai zic ca unu pe FB s-a tinut de mine 2 luni, degeaba i-am zis eu ca nu-s pe invers, pana la urma s-a potolit.
Deci...din casa gaseam n parteneri la o adica.
Nu am ce factura sa platesc sau sa plateaca initiatoarea ca sta in casa.

Problema este sa poata scapa de suferinta si sa fie bine, indiferent ce pasiuni isi exercita.

| Lioana a răspuns:

Atunci când iubesti pe cineva si nu-l poți uita e bine sa-i spui. Nu sta cu sentimentele in tine, framantandu-te de una singura si intrebandu-te ce vrea el. Afla asta provocandu-l.
Indiferent ce a vrut el, prin faptul ca i-ai spus ca ai iubit l-ai indepartat. Evident ca nu mai încearcă nimic.

| anonimuIl a răspuns:

După 3 ani și la vârsta lui cred că a dat mesaje la zeci de fete în 3 ani.

| Together a răspuns:

Nu cred ca incearca sa faca misto, probabil se simtea amarat ca a terminat relatia aia si a luat la rost optiunile. I-ai zis ca esti cuplata si probabil l-a demotivat.

Daca il vrei ar fi bine sa-l cauti cat mai repede, si sa-i amintesti de ce era bine langa tine.