| denisssssss a întrebat:

Buna am 16 ani cand iau o nota mica mate, romana etc. mama ma bate cu nuiaua. cand iau o nota mica stiu ce ma asteapta acasa, tata ma bate cu pumnii, mama cu nuiaua, cureaua....vara asta am fost la mures la baie de caldura a aflat mama, tata 0_0 m-a batut cu pumnii, nuiaua mi-a facut vanatai, rani la fund. nu m-am putut pune cu fundul pe pat, scaun era un chin. ieri am fost cu niste prieteni din nou la baie cu fratimio mai mic el a mers acasa a scapat doar cu o cearta si mi-a spus ca a aflat mama si ca cand ajung acasa ma nenoroceste. Ce sa ma fac?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Părinții tăi sunt nebuni în adevăratul sens al cuvântului. Dar cu toată astea, este si vina ta pentru că nu-i asculți. Lasă distracția dacă știi că ai parinti nebuni. Nu-i provoca. Tu caută să înveți bine la scoală pentru ca mai târziu să poti sta singur pe picioarele tale. Altfel vei locui toată viața cu ei si nu vei putea fi liber. Tratează viața cu toată seriozitatea si iti va merge bine.

16 răspunsuri:
| William a răspuns:

Bate-i si tu pe ei.

| minrest a răspuns:

Cand parintii tai vad ca nu ti s-a dezvoltat gandirea, pentru ca nu inveti, ei isi dau seama ca o sa fi un taran incult, cum sant si ei, si ii apuca disperarea. Ce te costa sa inveti, sa stii macar sa te exprimi corect in scris? Fara scoala, asta e viata, numai violenta oarba si prostie. Salut.

| Lawliet14 a răspuns (pentru minrest):

Ai un minim de ratiune? Copilul este batut in ultimul hal. Si daca este foarte rebel, nu inseamna ca-ti bati copilul in ultimul hal. Pana la urma, ei l-au educat pana acum si oricum nu pare a fi asa vagabond.

| minrest a răspuns (pentru Lawliet14):

Am o gramada. Tu ai perfecta dreptate. Copilul nu este genul copil rebel, cum sunt copiii mei pe care nu ii bat. Noi vorbim despre lucruri diferite. Pe tine te intereseaza vina parintilor. Asta nu duce nicaieri. Eu vorbesc despre ce trebuie el sa faca ca sa ii fie bine.

| Lawliet14 a răspuns (pentru minrest):

Hai ca nu-mi place gandirea ta. Asa o sa ajunga acest copil cu traume multiple si distrus de tanar.

| Paulvasile10 a răspuns (pentru minrest):

Sant geniule, zzici de el ca e taran incult! doamne!

| Sn4k3 a răspuns:

laughing rolling on the floor.

| Mayar a răspuns:

Te pun la lucru in gradina, la vaci, porci, oi, cai, gaini, si alte animale?! Nu! Atunci inseamna ca ai destul timp si sa pricepi materiile de la scoala, ca nu devii un boschetar.

| Lawliet14 a răspuns:

Apel gratuit, ei iti vor spune ce sa faci! http://www.telefonulcopilului.ro/ Esti un copil abuzat, mai bine la centru de plasament pana la 18 ani decat sa fi batut in acest hal. Imi pare foarte rau! "Parinti" nebuni...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Denis,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Al3xbC a răspuns:

Niciodata nu am fost de acord cu violenta, dar cred ca la un moment dat uni parinti disperati ca, copilul/copii nu asculta, recurg la singura varianta pe care ei cred ca o mai au si anume bataia.Iei note mici la scoala si vrei ca parintii sa te pupe? imi e greu sa cred ca atunci cand ai inceput sa iei note proaste, mai intai nu te-au tinut in teorii pentru a te apuca sa inveti, iar cand au vazut ca nu merge, au inceput cu bataia.Cum sa nu iei bataie daca ai plec la bai si nu ai anuntat? poate si-au facut griji, te-au cautat, poate se gandeau ca ti s-a intamplat ceva, ce vroiai sa te felicite? pai daca ai luat bataie si tot te-ai mai dus o data, ce efect au certurile la tine? cat sunt eu impotriva violentei dar daca eram in lor faceam la fel pentru ca ma duceai la disperare.Fratele tau a scapat pentru ca e putin mai cuminte, daca ai fi la fel, nu ai lua bataie.Si inainte parinti bateau copii iar copii stiau ce inseamna respectul si ajungeau ceva in viata.Generatia trecuta asa cu bataie si,,cicaleala''de la parinti,au invatat ce inseamna respectul si munca, iar generatia noua cea pe care nu poti sa o atingi nici macar cu o pana, e o generatie de nesimtiti care stau pe bani parintilor sau a statului.Ce sa faci? invata, nu pleca fara aprobarea parintilor asta sa faci! cand o sa stai in casa ta, o sa mananci din bani tai si o sa te stergi la c.r cu hartie igienica din bani tai atunci poti sa faci ce iti trece prin cap, sa te duci unde vrei si sa faci ce vrei pana atunci fi cuminte pentru ca de la 18 ani parinti au voie sa te dea afara, sa vedem cine angajeaza unul care a avut note mici si care nu stie ce inseamna disciplina

| denisssssss explică (pentru Al3xbC):

Eu invat destul de bine cate o data patesc sa iau si o nota mica dupa ma bat violent rad copii de mine ca sunt plin de vanatai din cauza lor in plus ingrijesc si eu animalele o ajut pe mama in bucatarie pe tata in gradina zi de zi

| Al3xbC a răspuns (pentru denisssssss):

Dupa scris nu inveti prea bine, chiar si la corectat nu ai corectat cum trebuie, dar nu e vorba numai de asta.E vorba ca nu e normal ca tu (minor)sa pleci fara sa le spui unde te duci, cu cine etc.stiai ca ai luat bataie o data, te-ai mai dus inca o data...ce spune asta despre tine? nu sunt de acord cu violenta dar in unele cazuri inteleg disperarea parintilor. poti sa ii ajuti cu animalele, mancarea etc.dar faptul ca pleci fara sa anunti si notele proastre arata caracterul. Spui ca, copii rad de tine, dar copii aia nu rad de tine si cand iei note proastre? Dar crezi ca parintii care au copii ascultatori nu rad de parintii tai ca au un copil care nu asculta?

| Rorschach a răspuns:

Pedeapsa poate fi data si cu nuiaua, dar din dragoste, sa il faci pe copil sa inteleaga in primul rand, ca a gresit si in al doilea rand ca greseala se pedepseste! Insa nu sunt de acord cu violenta! Si eu eram batut si cand eram mic, mai primeam palmi si cand am crescut si a fost foarte bine! Nu regret bataia primita pentru ca meritam! Dar nu am fost batut crunt! Totusi incearca sa vorbesti cu cineva, chiar si cu parintii tai! Nu uita sa ceri in primul rand ajutor de la Domnul Isus. Si bineinteles, invata. Fa o pentru tine, nu pentru altii.

| Morelove a răspuns:

Parintii tai sunt cam violenti cu tine. Incearca sa vorbesti cu o ruda care sta pe langa voi si poti sa te duci cu ea acasa si sa le spuna parintilor tai ca nu e bine sa te bata.