| gafaralexandra a întrebat:

Buna am si eu o relatie cu un baiat de seama mea dar e de religie musulmana ce ma sfatuiti!?

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai cam pus-o.

| Doub a răspuns:

E strict decizia ta. Nu esti in stare sa ai o discutie serioasa cu el?raised eyebrows

| SkyPilot a răspuns:

Bucura-te de relatia pe care o ai, si mai pune o intrebare aici atunci cand va puneti problema casatoriei. Probabil ca mai e destul de mult pana atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păstrează-ti religia. Tu îl iubești pe Dumnezeu nu zeii sau alte erezii. Baftă.

| e1xtz a răspuns:

Daca aveti 15-16 ani si 'prieteniti' si voi ca niste copii normali, atunci este in regula deocamdata.
Daca sunteti maturi si aveti o relatie reala atunci este diferit deoarece diferentele de cultura sunt cam mari.
Femeia nu este tratata cu drepturi depline, este inferioara si supusa barbatului ei.
Nu doar odata aici pe site au fost puse intrebari de catre femei casatorite cu musulmani, unele dintre ele au si plecat din tara cu ei...totul era bine pana la casatorie, dupa ce intra in familia respectiva incep restrictiile si calvarul.
Stiu si eu cazuri reale.
Mai sunt si cazuri despre care stiu personal, de muslimi mai 'occidentalizati' sa spunem, care au mai lasat din fanatism deoparte.

| BeckhamRZM a răspuns:

Pleacă cu terminații ăia, yack. Scârbos.

| alexandrafocus a răspuns:

Pai ce sa zic,cred ca stii ca musulmani sunt mai dificili,eu zic sa incerci sa vorbesti cu el, si daca el iti va spune ca va trebuii sa fii ca ei, adica sa porti "basmale " pe cap si asa...te sfatuiesc sa ai grija, ca pe viitor sa nu regreti cand vei vrea sa mergi la mare, in club sau mai stiu unde sa nu iti dea voie sau asa...

| gafaralexandra explică:

Asta e problema ca ma cerut de nevasta

| suntserios a răspuns (pentru gafaralexandra):

Atunci ai cam incurcato, ma indoiesc ca vei scapa de convertire la islamism si tot ce tine de el, inclusiv mersul mereu cu capul acoperit.

| SkyPilot a răspuns (pentru gafaralexandra):

Nu stiu ce varsta ai. Mie nu imi place felul in care religia lor, si musulmanii in general, trateaza femeia. Daca el e de acord sa te ia asa cum esti, fara sa te convertesti si fara sa aiba vreo pretentie de natura religioasa de la tine, OK. Dar daca vrea sa treci la islamism, eu in locul tau as renunta la aceasta relatie. Lamuriti lucrurile de la inceput! Ar fi bine sa fii pregatita, sa citesti ce se asteaptad la tine in religia lor inainte de a avea cu el discutia asta.

| AlessaN a răspuns:

Heii...părerea mea este ca ar trebui întâi sa vorbești cu el. Intr-adevar va încerca sa îți impună sa te convertești la islam dar daca aveți o discuție înainte poți evita diferite probleme. Impune-te si spune-i ca tu nu vei purta valul specific ( pe care in ziua de azi in Turcia doar femeile mai învârsta il poarta sau văduvele ca respect pentru cel decedat). Nu toți sunt la fel. Unii sunt chiar buni si de treaba dar gandeste-te bine. Eu nu sunt in măsură sa îți indic ce sa faci in viață ta la fel cum nimeni de aici nu e. Vroiam sa îți mai spun ca daca va căsătoriți si ve-ti avea un copil el automat de la naștere va fi declarat musulman. Si stai liniștită nu se roagă la zei se roagă la Alah pe care noi il numim Dumnezeu. Daca intr-adevar va iubiți ve-ti trece cu bine peste.