| MelanieMartinez a întrebat:

Buna nu m-am mai dus la scoala de o saptamana si doua zile. Colegii mei imi dau palme peste cap, trag de hainele mele, o data voiam sa duc un scaun la locul lui si ma trage de bluza o colega, ma intreaba ce fac spun ca vreau sa duc scaunul la locul lui... imi spune ce proasta esti si ma impinge si cad cu scaunul peste mine. Un coleg de-al meu tot ma trage de par(sta in spatele meu) si daca ma intorc incepe sa-si bata joc de mine impreuna cu alti colegi de-ai mei, foarte populari si cool. Profesorii se comporta la fel cu mine, doar daca scap pe jos un pix din greseala se opresc din predare si se uita la mine, iar apoi incep colegii sa comenteze "proast-o", "vai si amar". Profesorii orice lucru rau as face, nu mi-am facut o tema, ma uit pentru o secunda in alta parte fac din tantar armasar si sar pe mine, culmea ca la alti colegi de-ai mei nu fac asa. Mamei si tatei le-am spus si nu le pasa de mine decat de cariera lor. Mama mi-a spus ca de maine ma duc la scoala si nu ii mai pasa de ce mi se intampla mie, ca ea nu mai face efortul de a ma muta la o alta scoala. Am 13 ani si sunt clasa a VII-a. Doar cand ma gandesc ca maine ma duc la scoala imi vine sa plang, vreau in seara asta sa ma tai pe spate ca maine sa nu mai ma duc la scoala. As fac e orice ca sa nu ma mai duc in iadul Acela de la scoala mea. Ce ar trebui sa fac? Cum as putea sa o comving pe mama sa ma mute la o alta scoala?

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Vezi tu pe de alta parte vina pare sa fie si a parintilor nostri(zic nostri, ca am trecut prin ce treci tu )Vezi tu vorba lor, este era si va fi " Ce grija ai tu la scoala" Dar stresu ala te termina psihic, frica aceea, e un calvar.Eu din cauza asta am abandonat scoala (bine, si anturaju a jucat un rol negativ) Asculta la mine, daca toti te trateaza ca pe oaia neagra, devino oaia neagra, barem sa stii ca esti trasa la raspundere pe merit.Sa stii ca esti luata in ochii pe merit.Fa-le viata un chin,o sa iti dea transferul usor. Pune mana si iate de colegi, fale si tu vrute si ne vrute, daca parinti nu te inteleg, fa-i sa vada asta.O sa ii cheme la scoala, si o sa te transfere pana la urma.Capul sus, nimeni nu a murit de la asta, off ce nas mai da sa fiu eu in anii de profesionala si in scoala generala cu mintea de acum, aveam eu ac de cojocul lor.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| CAMIOANIEEE a răspuns:

Așa colegi tonți am avut și eu până într-a 8-a.De la începutul liceului până acum nimeni nu și-a bătut joc de mine.De ce? Că am picat cu colegi ca lumea, nu animale.Cum a zis și colegul,încearcă să vorbești cu părinții tăi din răsputeri. Dacă nici așa nu vor,e clar ce fel de părinți sunt.(fără supărare)Și profesorii sunt la fel de tonți.Și dirigintele e la fel, ai încercat măcar să vorbești cu ei? Sau dacă vrei să te descurci singură, la băieți dă-le palme când te mai trag de păr(mă gândesc că nu sunt așa idioți să te lovească pe tine, fiind fată)Și pe fete ignoră-le. Dacă te împing, împinge-le și tu.Sau faci ca mine... aștepți pănă într-a 8-a, dai examenul, și te duci la un liceu unde crezi că vei pica cu alți colegi.Eu nu m-am putut muta că e doar o singură școală la mine în oraș și în celelalte clase era mai rău(proastă variantă totuși, nu ți-o recomand). Scuze pentru un răspuns lung.NU MĂ INTERESEAZĂ FUNDA!

| MelanieMartinez explică (pentru CAMIOANIEEE):

Baietii aia sa aiba obraz si sa nu dea in fete? Aia care isi bat joc de mine, au batut o fata RAAAU in fata scolii.

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru MelanieMartinez):

Atunci ii clar cu ce animale stai în clasă. Vorbește cu dirigintele/diriginta. Dacă și ea/el e tont/toantă.Nu prea văd soluții decât să te muți în altă clasă/școală. Dacă nici asta nu funcționează și părinții tăi nu vor să ia măsurile potrivite atunci... Dumnezeu cu mila, adică faci ca mine, aștepți până la liceu și te duci la unul unde crezi tu că vei da de colegi noi(deși ți-am zis, cea mai proastă soluție)Cum a zis și colegul de mai sus, nu ai merita nici 10% din toate astea dacă ai greși cu ceva.Nu cumva ai făcut ceva vreodată care i-a supărat pe colegii tăi cât și pe profesori?

| MelanieMartinez explică (pentru CAMIOANIEEE):

Nu nu am facut nimic cu ce sa-i supere mai ales ca unele personae care se iau de mine nici nu prea vorbeam cu ele. Am fost privita de la inceput rau deoarece nu eram nu stiu cum imbracata, nu aveam nu stiu ce fel de telefon si nici mereu la mine cu cate 10-20 de lei bani de buzunar ca ceilalti colegi. In clasa a VI-a parintii mei au inceput sa castige mai bine. Si profesorii mei 90% din ei sunt ceausisti...

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru MelanieMartinez):

Știi cum se numesc colegii tăi? Fițoși, îngâmfați.Ce puii mei îi interesează pe ei cu ce te îmbraci, ce telefon ai? Și pariu că dacă acum ai veni cu un S5 să zicem și cu haine de firmă nu ți-ar face niciun compliment? Așa erau și ai mei, am început să vin cu haine "smechere"la școală, și cu telefonul, nu-mi făceau complimente de-ai dracu ce erau.Cum am zis,încearcă să vorbești cu părinții tăi,spune-le situația ta,prea ești batjocorită. Asta e singura ta soluție bună, să te muți în altă școală sau altă clasă, dacă încerci să devii ca ei, tot n-o să te accepte, îți zic eu. Dacă părinții tăi nu vor atunci..cum am zis, Dumnezeu cu mila.Nici cu psihologul n-ai să reusești să îi faci să te accepte, dar încearcă, n-ai nimic de pierdut.Cât despre profesori..nu prea știu ce să zic.Scuze pentru răspunsul lunglaughing

| MySelf94 a răspuns:

Incearca intai ce ti-a spus Baby04, si daca nu se rezolva incearca sa stai de vorba cu psihologul scolii (daca aveti), si sa ii explici cum sta treaba, daca nici psihologul nu da semne ca te-ar crede, ii spui sa asiste la o ora/sau la cateva, in care stii ca de obicei esti batjocorita. Daca spui ca este situatia asa cum este, ar trebui ca cei care te enerveaza sa o faca indiferent de cine e de fata. Sper sa reusesti. Succes!

| Baby04 a răspuns:

Incearca sa stai cu parintii tai de vorba! Incearca din rasputeri! Si explica-le cum esti tu injosita, ca iti este foarte greu, ca te-ai saturat de aceea scoala sa ca ai dori sa te transfere la alta! Si spune-le ca de cat sa-i minti ca te duci la scoala si tu de fapt sa nu o faci, sa te mute. Inteleg destul de bine prin ceea ce treci! Si chiar imi pare foarte rau! Nu incerca sa-ti faci rau tie, e pacat! Straduieste-te sa iti dai seama, tu esti o fata educata..nu i-ai jignit niciodata cu nimic! Asa sunt unii copii! RAIII! Succesc, ai grija ce faci kiss!

| Andreutza2013 a răspuns:

Hei! Spune le parintilor tai ca asta este o perioada importanta in dezvoltarea ta ca om si ca ei trebuie sa incerce sa fie niste parinti responsabili. Cu siguranta ei iti vor binele, dar nu stiu cum sa ti arate asta. Daca nu aveau de gand sa se ocupe de cresterea unui copil, atunci de ce te au mai facut?
Mie personal nu mi se pare normal sa ti fie frica sa mergi la scoala din cauza colectivului si a profesorilor. Chestia cu batutul se numeste abuz.
Parintii tai ar trebui sa vorbeasca cu diriginta ( pentru ca nu e o rusine sa spui ce te deranjeaza si ce nu) si daca nu se rezolva nimic, ar trebui sa te muti intr un final la alta scoala( chiar daca e complicat, probabil).
Stiu ca nici macar in cazul in care ai gresit cu ceva nu ai merita toate astea, dar gandeste te daca ai facut vreodata ceva care i a suparat atat pe colegii tai, cat si pe profesori.

| Lara_Toma_1998 a răspuns:

Încearcă sa nu le dai atentie pentru ca atunci vor continua