| cristina9085 a întrebat:

Buna seara! Am o problema, mama mea niciodata nu apreciaza ceea ce fac si mereu ma compara cu altii. Daca de exemplu iau un 8 si colega 9 incepe sa imi zica ca, colega invata mai mult ca ea a putut sau ca eu nu am luat bursa ca ala a luat si ca eu nu.Deja m-am saturat!

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Esti suficienta pentru tine! Traiesti pentru tine, nu pentru mama ta.
Nu te mai gandi la vorbele, stiu ca este foate greu sa le ignori, insa, gandeste-te ca asta este realitatea ei, gandire limitata, comunista, parinte care isi blameaza copilul in loc sa il incurajeze. Din categoria asta facand parte si Violleta.
Nu esti o dezamagire pentru ca nu iei bursa sau nu iei 9, precum colega ta de banca! Parintii iti ofera totul pentru ca asta este rolul lor! N-ai niciun fel de obligatie fata de ei. Ce faci, faci pentru tine, pentru viitorul tau, nu pentru parinti! Nu lasa oamenii sa te corupa cu stilul asta toxic de gandire.
Notele nu reprezinta nimic in viata reala, ci doar cat de pregatit ai fost in acel moment, azi poti lua 4, maine 10 si tot asa. Nu te defineste ca om.
Ea nu se va schimba pentru ca e prea tarziu si e afundata in mentalitatea romaneasca. Unii parinti sunt imposibili, au asteptari nerealiste de la copii si n-au pic de empatie.
Nu ii mai impartasi notele celorlalti colegi, nu esti in competitie cu nimeni de acolo, singura ta competitie e propria persoana.
Incearca sa mai ai conversatii cu ea in care sa ii explici cat de prost te simti cand nu iti aprecieaza eforturile. Las-o sa vada cat de mult te afecteaza, spune-i tot ce simti, poate o vor lasa putin aberatiile si va reveni cu picioarele pe pamant, unde doar copilul ei conteaza si nu strainii.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar mama ta are dreptate, fiindca n8 este o nota nmediocra si isi doreste ca si fetita ei sa ia macar cat ia o anumita colega, fiindca te considera la fel de desteapta ca si cealalta.
Faptul ca nu iei bursa inseaman ca esti un copil slab la invatatura si asta o mare dezamagire pentru mama ta, fiindca ea iti ofera totul si tu nimic, fiindca in loc sa inveti faci cine stie ce porcarii in timpul ala.
Rusinos, sa vii sa te plangi de maica-ta, cand tu esti un copil mediocru care nu invata si este puturoasa.

| Lupică27 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum poti sa-i spui asemenea baliverne unui copil?

| Miruna333 a răspuns (pentru Lupică27):

Nu se mai sesizeaza TPU-ul la asa idiotenii...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lupică27):

Este evidnet ca esti copil mic daca habar nu ai ce scrii.

Sunt mama, sunt parinte, deci ii spun de ce se comporta maica-sa asa, din perspectiva unei mame.

| Lupică27 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, e evident ca sunt copil, nici nu ma cunosti si deja sti cu exactitate cine sunt si ce fac, la toate intrebarile unde ai comentat doar ai criticat flegmatic sau ai dat sfaturi aiurea, se vede ca suferi de tine, te crezi superioara si perfecta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cunosc si eu tipologia aceasta de parinte mult prea bine, din pacate. Logica mamei tale este sa e compare cu ceilalti tocmai pentru a te motiva pe toate planurile, sa devii mai buna, mai inteligenta, mai fasneata si asa mai departe.Cand intreaba cum de a fost colega ta in stare sa ia nota mai mare de fapt doreste sa iti spuna ca si tu puteai sa iei nota mai mare, ca ai si tu destula inteligenta.

Problema e ca mereu tinde sa cada in extrema toxica, trebuie sa exista o balanta intre aceste mici comparatii si aprecierile care de asemenea necesita exprimate, chestie ce la tine nu se intampla.Mama ta stie cum te simti? Spune-i ca nu te ajuta deloc prin aaceasta metoda, mai mult te descurajeaza fiindca simti ca nu apreciaza nimic.In ritmul acesta risti sa ajungi un adult din categoria,, people pleaser'' si e nasol.

| cristina9085 explică (pentru dullcat):

I-am spus de mai multe ori...si nu s-a schimbat absolut nimic, de exemplu eu fac meditatii la 2 materii si mai am si scoala pe langa si nu am mereu timp sa invat pentru meditatii si incepe sa ma certe...

| dullcat a răspuns (pentru cristina9085):

Nasol, cred ca nu prea mai ai ce face in acest caz, doar sa iti vezi de ritmul tau si sa incerci sa nu pui la suflet ce spune.E aiurea tare, insa tot ce face ea, vine dintr-un loc plin de iubire pentru tine si cel mai probabil din experientele ei (adica bunicii tai au procedat la fel cu ea? ).Nu aprob deloc comportamentul ei si nici nu doresc sa minimalizez, pentru ca nu este in regula.Mai incearca sa discuti cu ea, sa vii cu argumente, eventual sa ii trimiti articole de specialitate pe aceasta tema, daca stii ca este dispusa sa citeasca si nu e genul ala de parinte,, Stiu eu mai bine, n-am nevoie de internet sa-mi spuna cum sa-mi cresc copilul!''

| Lukasssz a răspuns:

Sper din toata inima ca Nu exista prea multi parinti idioti ca Violeta ..Auzi tu la ea, 8 e nota mediocra…Legat de mama ta nu ai ce sa faci decat s-o tolerezi

| AliGab a răspuns:

Cand am fost adolescenta, m-am confruntat cu aceeasi problema. Eu i-am spus mamei cum ma simt si problema s-a rezolvat.

| Lupică27 a răspuns:

Pai asta fac parintii cu o inteligenta mediocra in loc sa isi incurajeze copiii sa isi descopere si sa isi dezvolte abilitatile ii compara cu altii, fiind incapabili sa inteleaga ca nici un copil nu seamna cu celalat, toti fiind unici.
Notele nu reflecta nimic, iar nota 8 e o nota buna, mediocru inseamna 5, Violeta mai are de invatat.
Cat despre ce zice Violeta nu lua in seama, ignora.

Răspuns utilizator avertizat
| AnkaD a răspuns:

Bună! Hai să iti zic ceva… fi fericită ca face treaba asta! Ea caută prin diferite metode doar ca să te facă pe tine să ajungi mai bine decât alții adică ea îți vrea binele și vrea ca tu să fi bine, caută să înțelegi lucrurile astea ca ea sigur poate nu știe să se exprime corect față de tine. Tu când vei deveni părinte o să procedezi ca ea poate sau cine știe sub alte forme ca să îți faci copilul să înțeleagă ca trebuie să învețe și să îi fie bine! Dacă vrei să vorbești cu cineva sunt aici scrie-mi