| tristetesupararesuferinta2013 a întrebat:

sunt iuliana, am 24 de ani si sunt casatorita (am 2 copii, si v-asi ruga sa nu ma judecati pentru asta) relatia dintre mine si sotul meu nu mai e ca la inceput de aproape 1 an, in ianuarie 2013 am cunoscut un baiat pe fb care are 22 de ani, toate bune si frumoase simteam ca e interesat si chiar ca simte ceva pentru mine, chiar si eu pot spune ca m-am atasat foarte mult de el si chiar il iubesc, vorbeam zilnic si imi dadea incredere ca totul va fi bine, imi zicea ca ma iubeste foarte mult, ca ma vrea asa cum sunt si ca nu o sa renunte niciodata la mine, chiar era dispus sa vina sa ma ia in tara pentru ca eu sunt in afara. acum insa de vreo saptamana nu mai intra nici pe net si cred ca si-a schimbat si numarul ca nici la telefon nu mai raspunde. nu stiu ce ar trebui sa fac si cum sa procedez, nu inteleg ce s-a intamplat. credeti ca relatia asta va merge, ar trebui sa il caut, nu o sa par cam disperata?

Răspuns Câştigător
| babyalexa a răspuns:

Eu nu iti voi spune nici sa ii dai o sansa sotului, nici sa nu o faci din 2 motive:pentru ca nu asta ne-ai intrebat si pentru ca eu, ca si copilul unor parinti cu probleme grave in casnicie, probleme care au dus intr-un final la divort nu sunt de acord cu mentinerea unei casnicii de dragul copiilor. Legat de cealalta problema, parerea mea este ca nu il iubesti pe acel baiat ci ca doar te-ai atasat de o persoana care ti-a oferit atentie, care ti-a acordat timp.Cred ca te-ai "indragostit" de o imagine, de o persoana virtuala, din lipsa unor persoane reale cu care sa comunici.Gandeste-te ca tu cunosti acea persoana doar atat cat ti se da voie sa o cunosti prin intermediul internetului, fara a sti cu adevarat ce fel de om este in viata reala.Cunosc doua cazuri identice cu al tau, si iti voi spune si tie ce le-am spus si lor:pune-ti viata in ordine, rezolva intr-un fel sau altul problema cu sotul tau, si ia o decizie obiectiva gandindu-te doar la tine si la copii tai.Lasa-l pe acel baiat afara din ecuatie cel putin o perioada.Doar dupa ce esti hotarata 101% ca intre tine si sotul tau nu mai poate fi nimic, atunci te poti gandi obiectiv la cealalta persoana.Pentru ca altfel risti sa iti distrugi si casnicia, si linistea pentru o iluzie.Iar daca el nu te-a cautat poate nu a facut-o tocmai pentru ca nu a vrut, sau poate responsabilitatea devenise prea mare...Numai el stie de ce a luat o pauza, si este singurul care iti poate da un raspuns in masura in care va vrea sa ti-l ofere.Pentru orice discutie sau sfat aici gasesti oameni dispusi sa te ajute, sau macar sa isi dea cu parerea.Nu suntem aici pentru a judeca sau pentru a critica. Orice decizie vei lua de aici incolo, singurul lucru pe care ti-l doresc este sa ai liniste sufleteasca, vei avea nevoie:*

19 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu il cauta pentru ca daca e sa fie ceva te va cauta el, eu totusi cred ca ar trebui sa ramai cu familia ta, poate tipul de pe net te-a folosit

| darrio2007 a răspuns:

Si cu sotul, cu copiii ce faci? La asta nu te gandesti? Poti vorbi de iubire numai ca ai vorbit cu acesta pe net? Scuza-ma dar ma asteptam la o asemenea intrebare de la cineva cu o varsta mai mica decat tine.Vezi-ti de familia ta.Incearca sa iti salvezi casnicia. Poate te superi pe mine dar asa gandesc eu.

| cosima11 a răspuns:

Sincer te înțeleg și sunt convinsă că dacă în relația cu soțul aveai cel puțin 70-80% din ceea ce îți dorești nu îi dădeai atenție tipului ăluia. dar vezi tu, e mai greu având în vedere că sunt și doi copilași la mijloc fără nicio vină care își iubesc atât mama cât și tatăț și nu cred că le-ar fi ușor să trăiască separat de unul dintre voi. eu cred că e mai bine să lași situația așa cum e și să încerci să uiți de el și totodată să încerci să îți reconstruiești relația cu soțul. dacă simți că vrei să vorbești cu cineva, contactează-mă cu încredere pe privat și nu voi întârzia să îți răspund. O seară frumoasă și liniștită îți doresc.

| plasticstyle a răspuns:

De ce nu mai e ca la inceput, ati incercat sa rezolvati asta? nu vreau sa te descurajez, dar poate reusiti cumva sa "reaprinde-ti flacara", deoarece cu 2 copilasi micuti e mai greu,barbatii promit multe,nu o sa pari disperata daca il cauti,dar ai grija de familie,nu te mai avanta aiurea si incearca,incercati sa rezolvati problema,pentru ca este pacat,daca chiar nu se mai poate, atunci incercati pe cat posibil sa va preocupati de educatia copiilor, aa si inca ceva nu am inteles, v ati cunoscut live, cat timp ati petrecut impreuna incat sa crezi ca o sa merite?

| tristetesupararesuferinta2013 explică (pentru plasticstyle):

Din pacate nu ne-am cunoscut live, doar ce am vorbit pe mess si facebook. Isi dorea sa vina el aici la inceput dupa care incerca sa ma convinga pe mine sa ma duc in tara. Eram la doar 1 pas de a o face

| plasticstyle a răspuns (pentru tristetesupararesuferinta2013):

Mai bine ca n-ai facut-o, daca simtea la fel ar fi venit el la tine, dar nu de ce sa depuna el efortul asta

| lolly a răspuns:

Bună,eu nu vreau să te judec dar, îţi sugerez să-i mai accorzi o şansă soţului tău că până la urmă este tatăl copiilor tăi.
Dacă vezi că nu te-a mai contactat de o sătămână şi nu-ţi răspunde nu este suficient pentru tine? Asta este dovadă că îi pasă de ceea ce simţi tu? Dacă a intervenit rutina în relaţia cu soţul tău, nu este o problemă majoră, în orice relaţie intervine.Trebuie să porţi o discuţie deschisă cu soţul tău şi să sperăm că o să te înţeleagă şi o să ia măsuri să ieşiţi din această rutină.

| tristetesupararesuferinta2013 explică (pentru lolly):

Multumesc de incurajari, mi-am facut un cont aici tocmai pentru ca nu am cu cine sa vorbesc, stii cateodata ma gandesc si eu ca gresesc cand caut altceva la altcineva. eu chiar am pus suflet in relatia cu baiatul asta si imi e mai greu acum dar sa speram ca peste ceva timp o sa imi dau seama ca a fost doar conversatie si atat

| Fatamuntilor a răspuns:

Iulia, nici eu nu te judec.La cei 24 de ani ai tai, abia ai iesit din adolescenta.Probabil copilasii tai, sunt mici, dar intr-o zi vor intreba de tatal lor! Eu zic sa-i mai acorzi o sansa sotului tau. Esti la inceput de drum, in multe cupluri sunt probleme.
Zici ca te iubeste.Asta insemna ca nu violent, nu bea, nu iese cu alte femei si intarzie acasa.
Probabil te ajuta cu copii.
Pe celalalt uita-l!

| raluk27 a răspuns:

E mai bine ca s-a intamplat asa. Gandeste realist a fost doar un flirt, care nu ar fi produs decat probleme in familia ta. Daca afla sotul tau? In plus, mai ai si doi copii. Sub nicio forma nu il cauta. Pana la urma e un strain despre care nu stii nimic. Petrece mai mult timp cu familia, si ai sa vezi ca lucrurile se vor rezolvahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
S-a folosit de tine, nu mai are rost să alergi după o relaţie, care nu va merge deloc!
Uită-l şi mergi mai departe, asta-i viaţa!
Te pup!

| AndyLavy a răspuns:

Eu cred ca in primul rand ar trebui sa comunici cu sotul tau, sa incercati sa rezolvati problemele dintre voi, insa asta pentru voi in rpimul rand, nu pentru copii sau altceva. Eu nu sunt de acord cu continuarea relatiei doar pentru copii atunci cand nu va mai leaga nimic, niciun sentiment. In fine.
Si daca ai si o situatie financiara buna, adica esti pe picioarele tale, si esti independenta si iti poti creste copilul/copiii in cazul unui divort, atunci da, ai putea sa continui sa il cauti sa vbesti cu respectivul baiat, pana la urma o viata avem si merita sa o traim. Nu stiu foarte multe detalii, insa daca nu esti fericita cu sotul tau, si ai posibilitatea de a face asta, fara regrete mai tarziu, eu as zice sa incerci sa iti refaci viata.
Pana la urma ai 24 de ani... esti tanara, doar nu vei sta toata viata langa un barbat cu care nu esti fericita? Insa mai intai va trebui sa judeci bine lucrurile. Nu ai parinti, persoane de incredere carora sa le spui probleme tale? cred ca asa ar fi mult mai simplu.
NU stiu daca ceea ce gandesc eu, este corect, pentru ca nu cunosc detalii cum am mai spus, insa nu vreau sa te judec, dar trebuie sa te gandesti si la viata ta, nu numai a celora din jurul tau.
Eu asa as face.
Indiferent de ce decizie ai lua eu iti doresc mult succes si sa fi fericita, pentru ca in definitiv asta este cel mai important lucru, atat tu cat si copii tai.
Si faptul ca ai doi copii, nu este un capat de lume.multa sanatate tie si alor tai!

| AndyLavy a răspuns:

Cat despre baiatul de 22 de ani, mi se pare foarte tanar si pana nu va intalniti fata in fata sa vedeti exact cum sta treaba, aceasta relatie nu prea ar avea cum sa existe. Eu cred in relatiile la distanta ( cand cei doi s-au cunoscut on-line ) insa toate au o limita. Ai putea sa ii lasi un mesaj ceva, si daca intr-adevar tine la tine atunci te va cauta el, si probabil va avea o explicatie buna in legatura cu saptamana in care nu te-a cautat. insa nu intra intr-o alta relatie atunci cand nu stii ce te asteapta cu adevarat si mai ales cand nu cunoscti in de-ajuns de bine persoana respectiva. orice poate spune "te iubesc" insa putini o pot dovedi.

| e1xtz a răspuns:

Deschide ochii si gandeste clar.Ok, este posibil ca relatia cu sotul tau sa se incheie intr-o zi, dar fi mai matura.Ai vorbit cu un baiat ff tanar doar pe mess si eventual la telefon, si tu ti-ai facut planuri mari in acest sens.Nu l-ai vazut, nu stii cine este, etc.Imi imaginez ca mariajul tau nu mai functioneaza si orice altceva este mai bun, dar revino-ti, a fost doar o relatie virtuala..in aceasta saptamana probabil si-a gasit pe cineva, s-a plictisit de relatia on-line cu tine..etc..posibilitati sunt multe.

| tristetesupararesuferinta2013 explică (pentru e1xtz):

Stii, in momentele astea imi e foarte greu pentru ca am pus suflet in relatia asta viruala, dar oricat de greu mi-ar fi trebuie sa accept realitatea, ai foarte mare dreptate, sunt mai naiva de fel dar o sa-mi treaca.Multumesc oricum :*

| e1xtz a răspuns (pentru tristetesupararesuferinta2013):

Te cred si inteleg ce simti, cum am spus, te-ai agatat de altcineva ca sa scapi de neajunsurile ce le aveai in casnicie.Dar ma bucur ca esti constienta de situatie..si accepti realitatea..succes

| vnvrgvskjdv a răspuns:

Eu zic sa-i mai acorzi o sansa sotului tau. Daca nu o vrei face, pacat de copii.Gandeste-te la ei, nu la tine, din moment ce i-ai facut acum ei sunt viata ta.Gandeste-te cu ar fi ca tu sa alegi sa stai cu mama sau tata, sa stai la ei cu portia, sa nu poti fugi la alt parinte sa te consoleze cand te cearta celalalt.E groaznic.Foarte urat ce-ai facut, macar daca nu erau copilasii la mijloc.Nu-l mai cauta pe tipul ala, nu-ti face decat rau.Nu mai esti o adolescenta cu capul in nori ci o mamica in toata firea,revina la sot, nu la amanti. Dupa cum se spune, rufele se spala in familie, adica daca te certi cu sotul tau nu te du sa te consoleze un strain, ci cauta sa va impacati.Ati jurat in fata Lui Dumnezeu ca ve-ti ramane impreuna toata viata.Chiar te mai intereseaza tipul ala si chiar ai uitat de sot si copilasi? Scuze daca te-am jignit dar asa am considerat ca e corect sa scriu.Bafta si fii atenta! :*

| deea8907 a răspuns:

Nu-l cauta, mai ales ca v-ati vazut nici odata in fata e mai bine sa lasi timpul sa treca si sa vezi ce se intampla.stai alaturi de familia ta, sa nu regreti m-ai tarziu.

| deea8907 a răspuns:

Si inca ceva nu exita iubire virtuala! sau cel putin eu nu cred in asta.