| Casiana_Nady_1992 a întrebat:

Am sa incep cu inceputul eu am 13 ani si.Viata mea e foarte complicata.In ultimul timp au inceput sa apara multe probleme.Cu parintii nu prea pot sa vorbesc fiindca si ei au probleme. Tata are probleme cu serviciul fiindca pleaca seful lui si chesti.Mama are alte probleme.iar eu le am pe ale mele sad.Pur si simplu m-am saturat sa stau si sa plang noaptea din cauza problemelor.Asa..in primul rand am avut si mereu o sa am probleme cu scoala fiindca eu invat bine si am cam multi "dusmani" care imi fac multe probleme..doar ca nu mai suntem la aceeasi scoala dar tot imi fac.In al doilea rand am probleme cu singuratatea.Pur si simplu m-am saturat sa fiu singura.Nu am frate sau sora.Am 2 surori de tata da ele nu sunt acum aici..Si si cu ele am anumite probleme.Si nici prieteni nu am.Eu sunt o persoana mai retrasa si nu prea vorbareata.Am o prietena la scoala dar ea este in alt oras (eu facand naveta).Iar aici la tara unde stau eu nu prea sunt copii cu care sa vorbesc si nah.Mai mult am prieteni virtuali.In al treiilea rand am probleme in familie. Tatal meu a mai fost casatorit cu alta femeie si de acolo am 2 surori.A da am uitat sa va spun ca era sa mai am un frate dar nu s-a nascut..si-mi pare foarte rau sad.Si surorile mele stau in Italia.Si vin aproape in fiecare vara aici.Nu stau sa zic intotalitate toata problema fiindca nu vreau sa expun tot aici.Pun si simplu nu le cred cand zic ca ma iubesc si alte alea (am gasit ceva jurnal in care scria unele lucruri).In al patrulea rand nu am o familie asa cum as vrea.Mereu cand este cate un eveniment sau altceva eu ma cred in plus.Nimeni nu vorbeste cu mine..si eu am verisoare mai mari sau mai mici..si ei vorbesc intre ei si nu cu mine.Si si cu parintii mai am probleme cateodata..nu ca s-ar certa da am crezut de mai multe ori ca se va ajunge la divort.Ei imi spuneau unele lucruri pe care eu nu trebuia sa le stiu si care ma raneau cateodata.Nu am niste parinti ingrozitori.Ei sunt buni si au avut grija de mine si ma iubesc.Si cel mai tare ma deranjeaza ca mama mi-a zis in ultima secunda ca matusa mea va fi operata de nu stiu ce boala.Nu stiu de ce nu mi-a zis de la inceput.Mai mult m-am suparat ca mi-a zis acum.Sii mai ales ca matusa a venit acum 1 luna aici si nu a zis nimic! Numai la mami.Si pur si simplu eram socata fiindca o iubesc foarte mult si m-a ajutat mereu. Sper ca va fi bine.In orce caz nu par a fi cine stie ce probleme.Dar eu nu am povestit in amanunt tot.
. Doar ca ma intreb de ce trebuie sa am atatea probleme si de ce nu poate sa vina macar 1 an in care sa zic ca e ok.Multumesc celor care au citit atat si scuze de greselile gramaticale

Răspuns Câştigător
| AnnaM006 a răspuns:

Salut.
Nu o spun cu răutate, însă atunci când suntem trişti începem să căutăm din ce în ce mai multe motive pentru a menţine starea asta. Transformăm lucrurile minore în probleme existenţiale doar pentru că avem o stare proastă şi lăsăm o parte din noi (acea parte care scoate la iveală numai dezavantajele şi lucrurile negative) să ne domine.
Toţi părinţii sunt ocupaţi şi cu toţii au probleme, însă asta nu înseamnă că te vor respinge de fiecare dată. Încearcă să vorbeşti cu mama ta în weekend-uri, când o găseşti într-o stare bună. Întreab-o ce mai face, cum este pe la ea la serviciu, ce părere are despre colegii ei, apoi spune-i şi cum te simţi tu în ultima vreme. Te poate ajuta cu sfaturi sau te poate consola simplul fapt că te ascultă, pentru că este mama ta şi este imposibil să nu ţii la ea măcar puţin.
Vorbitul cu părinţii tăi este extrem de important, nu neglija aspectul ăsta. Când îi vezi liberi şi relaxaţi, du-te la ei fără nicio reţinere, doar sunt părinţii tăi! Profită cât îi mai ai!
Cât despre problema cu prietenii..Cu toţii ne simţim singuri la un moment dat, unii mai devreme, alţii mai târziu. Asta nu înseamnă că trebuie să fim trişti, ci trebuie să profităm de ocazie. Şi ştii cum faci asta? Începe prin a-ţi acorda ţie mai multă atenţie. Când ai o "gaşcă" tinzi să le acorzi multă atenţie prietenilor, mai ales dacă se vor descărca în faţa ta şi îţi vor spune problemele lor. Profită de faptul că nu ai pe nimeni pe cap şi ocupă-te de tine. Fă-ţi o schimbare de look, încearcă anumite creme sau tratamente pentru faţă în caz că ai probleme cu coşurile sau cu punctele negre, îmbracă haine care te fac să te simţi comfortabil în pielea ta, scrie în jurnal, citeşte, şi chiar comunică mai mult cu prietenele tale de pe internet, când ai ocazia.
Pe cei de la şcoală care nu te plac ignoră-i, nu-i lăsa să-ţi strice ziua. Cu cât îi ignori mai mult, cu atât se vor agita şi mai tare ca să-ţi atragă atenţia. Iar în cazul ăsta numai ei consumă energie, nervi şi timp, nu tu!
Succes!

| Casiana_Nady_1992 explică (pentru AnnaM006):

Mersi pentru sfaturi :* si chiar mi-ar mai placea sa mai vorbesc cu tine happy

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer trista e povestea ta dar daca plangi nu rezolvi nimic infrunta viata sa cum e ea rea sau buna, nu e usor sa fi parinte sunt multe probleme intelegi si pe ei, find retrasa/timida normal ca te consumi era bine sa te descarci cuiva emotional

| Casiana_Nady_1992 explică (pentru RAY):

Cand mai aveam ''momente'' de astea ma descarcam unor prieteni.Doar ca m-au tradat aproape toti.Si nu mai vreau sa vorbesc cu nimeni ca si asa nu ma inteleg si nu le pasa.Stiu asta fiindca am incercat.Sar mersi oricum :*

| Lioana a răspuns:

Problemele tale nu sunt atat de mari pe cat ti se par acum. Problema cea mare e singuratatea. Simti ca ai vrea sa ai prieteni, sa faci anumite lucruri si sa te distrezi in vacanta dar nu stii cum. Tu ce astepti de la ceilalti? Tu cum te porti cu ei?
Pe ei nu-i poti schimba dar analizeaza-te pe tine privindu-te din afara! Esti o persoana cu care te-ai imprieteni daca ai fi altcineva? Tu cum te-ai purta cu tine? Gandeste-te si vezi daca faci unele schimbari, oare si ceilalti isi vor schimba atitudinea fata de tine? Daca nu merge, incearca sa fii vesela si sa-i accepti pe ceilalti asa cum sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| Radu284 a răspuns:

Aproape toata lumea are probleme, si majoritatea copiilor de varsta ta au probleme similare.

Cand o sa cresti mai mare, o sa te duci la liceu, facultate, probabil ca o sa te muti la oras, o sa ai o familie, etc.

Pana atunci, incearca sa-ti folosesti timpul liber pentru a invata. Si aici nu ma refer la prostiile de la scoala. Invata chestii utile, cum ar fi limba engleza, si daca poti, si o alta limba straina. Invata sa lucrezi pe calculator mai bine, poti incerca sa inveti programare de exemplu. Incearca sa citesti carti, se gasesc foarte multe online. Poti sa iti faci prieteni pe net, ca sa te simti mai putin sigura.

Daca stai la curte, apuca-te de exemplu de gradinarit. Roaga parintii sa-ti dea si tie un colt de curte/gradina si pune acolo legume. E un hobby foarte fun si relaxant, si inveti lucruri noi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Casiana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| singuraticul90 a răspuns:

Fiecare avem probleme la randul nostru, trebuie doar sa ti fruntea sus si sa fi puternica sa treci peste ele, si incearca sa iti faci niste prieteni, ei te-ar putea ajuta sa treci mai usor peste, mai iesi si tu din casa..si incearca sa iti ocupi timpul sa nu te mai gandesti toata ziua la probleme, ca iti faci rau

| Casiana_Nady_1992 explică (pentru singuraticul90):

Aici e problema ca nu am uide iesi.Nu stau la oras si aici in satu asta nu este unde merge.Partea unde stau eu e mai retrasa si ceilalti copii sunt cam..nu prea sunt genul meu.Cand eram mai mica m-am imprietenit cu ei dar aparea gelozia si chesti.Dar aveam o vecina mai mare cu care ma jucam si ea era ca mine.Doar ca acum a terminat liceul.

| andreeaskumpic a răspuns:

Nu trebuie sa te intristezi, totul va fi bine, iar in legatura cu verisoarele si ceilalti membrii ai familiei tale incearca sa intrii tu in discutie cu ei. Nu cred ca nu te iubesc, doar ca au foarte multe probleme!

| SergiuDani2001 a răspuns:

Acestea nu sunt problemele tale doar ca ai acordat mult prea multa atentie celor din jurul tau. Incearca sa uiti de problemele lor o vreme pana ce se rezolva. "Timpul le vindeca pe toate". ah si...cu prietenii o sa vezi cand ajungi la scoala in oras, o sa te saturi de ei doar daca nu esti deja... iar daca esti si tot nu ai incearca sa comunici mai mult. hmm, nu stiu mai asteapta pana incepe scoala big grin si totul se va rezolva de la sine

| Casiana_Nady_1992 explică (pentru SergiuDani2001):

Orcum astept scoala ca sa treaca repede si sa fiu la liceu happy. Fiindca atunci o sa stau in judet si sunt sigura ca o sa am multi prieteni si mersi oricum :*