| qNesquik a întrebat:

Bună TPU, am un coleg în clasă şi mă simt puţin atrasă de el adică e drăguţ, amuzant... Nu prea vorbim deoarece sunt timidă. eh, colega mea de bancă ştie... am plănuit sa îi scriu un bileţel da ştiu banal dar eu sunt mai timidă de fel chiar nu aş putea spune ca "îl plac" faţă în faţă e imposibil adică mna. L-am scris toate cele bune până când m-a apucat o frică să nu cumva să râdă sau să spună la toată clasa..Nu ştiu dacă mă place şi nu i-am dat bileţelul din cauza fricii, ce pot face?! T^T Fundă.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Acum am vazut ca esti in clasa a 7-a. Colegii poate ca ar rade daca te-ai tine ca scaiul de el dar daca iti faci cunoscuta atractia pentru baiat in mod discret si decent nu cred ca va rade cineva decat daca esti bataia de joc a clasei, ceea ce nu pare sa fie cazul. Daca nu vrei o relatie, optiunea cea mai buna este sa petreci mai mult timp (dar nu exagerat de mult) in apropierea baiatului daca o poti face intr-un fel care sa para normal. In clasa a 7-a multi dintre noi aveam prieteni/prietene si nu mai radea nimeni nici cand se stia ca X place pe Y dar Y nu este interesat/a.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Santeti mici pentru asa ceva, asteapta pana la 18 ani.

| anonimg a răspuns:

Nu te lua dupa toata lumea. Așteaptă până esti pregătită pentru căsătorie si apoi iti poti face un prieten. Dragostea adolescentină duce întotdeauna la suferință.
Te sfătuiesc sa îți înăbuși sentimentul pe care îl ai pentru el; si niciodată sa nu te grabesti in a lega prietenii cu persoanele cărora nu le-ai studiat caracterul mai dinainte.

| SkyPilot a răspuns:

Poate ca biletelul nu e o idee buna. Priveste-l in ochi si zambeste-i. Vorbeste cu el prin pause. Da-i semnale ca il placi si lasa-l pe el sa faca urmatorul pas. La varsta voastra noi baietii suntem mai prostuti si s-ar putea sa nu inteleaga. Ai putea sa aranjezi cu colega ta sa ii "scape" ca il placi.

| qNesquik explică (pentru SkyPilot):

Ar fi buna ideea, colega chiar ar fi in stare de asta adica chiar mi-a luat ea biletelul vrand sa il dea ca sa ma scape pe mine de teama dar am refuzat si l-am rupt si aruncat la gunoi. Doar ca nu as vrea sa mai auda si cineva chestia asta adica sa ma duc in clasa si sa zica cineva " Iti place de x? " sau chestii de genul deoarece nu vreau sa imi fac o asemenea imagine. Eu sunt genul de fata mai timida, emotiva chiar si sensibila de curand am prins putin tupeu adica sa vorbesc mai relaxat la inceputul anului asta scoalar. Si chiar nu as vrea sa afle si ceilalti.

| SkyPilot a răspuns (pentru qNesquik):

Prietena poate sa vorbeasca in numele ei. Sa zica "cred ca te place". Daca baiatul te place si el si veti fi impreuna, ceilalti vor afla oricum, nu poti ascunde o relatie.

| qNesquik explică (pentru SkyPilot):

In fine nnu vreau chiar "o relatie" ma refer macar la o prietenie buna. si asa nu imi sta capul la relatii la varsta asta (Asta este si pentru celelalte persoane caremi-au raspuns la intrebare), siam in vedere dar una e sa dau esec adica el sa nu ma placa si sa afle ei sa rada sau chestii de genul si alta e sa fiu sigura ca suntem si sa afle... parerea mea. ^.^

| SkyPilot a răspuns (pentru qNesquik):

Acum am vazut ca esti in clasa a 7-a. Colegii poate ca ar rade daca te-ai tine ca scaiul de el dar daca iti faci cunoscuta atractia pentru baiat in mod discret si decent nu cred ca va rade cineva decat daca esti bataia de joc a clasei, ceea ce nu pare sa fie cazul. Daca nu vrei o relatie, optiunea cea mai buna este sa petreci mai mult timp (dar nu exagerat de mult) in apropierea baiatului daca o poti face intr-un fel care sa para normal. In clasa a 7-a multi dintre noi aveam prieteni/prietene si nu mai radea nimeni nici cand se stia ca X place pe Y dar Y nu este interesat/a.

| Duucu a răspuns:

Daca ai sa-i spui ceva, o faci direct.

| Happyjump a răspuns:

Fă-ți un oracol, scrie ce vrei să aflii despre el ( întrebări gen "Ce părere ai despre mine?", "Ce ai vrea să schimbi ma mine?", "Cum ai vrea să fie iubita ta?") Ai grijă! Dacă veți fi împreuna, pune-l pe un loc secund, școala este pe primul, și ai grija cu ispita!

| AlexL28 a răspuns:

Ce clasa esti? Te intreb ca sa stiu daca se merita sa raspund sau nu happy

| qNesquik explică (pentru AlexL28):

A 7 a, dar nu ma gandesc sa fim iubit-iubita gen saruturi non-stop sau chestii de genul adica sa fie in modul asta nu ma gandesc prea mult la o relatie, da sunt mica dar mai mult ma gandesc sa devenim prieteni mai buni ca sa iesim prin parc si sa vorbim mai des nu neaparat iubit-iubita. XD Nu ma gandesc ca alte fete de varsta mea la chestii de genul.

| AlexL28 a răspuns (pentru qNesquik):

Ok, sa zicem ca va merge, dar nu cu biletel, e prostesc. Nu pot pur si simplu sa iti spun sa i-o zici in fata pentru ca nu e usor, e greu daca nu-l cunosti si stiu asta. Imi pare rau daca raspunsul meu nu te va satisface, dar eu zic sa astepti, nu fa nimic. Asteapta pana in a 8-a. Daca inca o sa-ti mai placa de el atunci, inseamna ca se merita sa-i dai o sansa. Asta cred eu pentru ca cunosc multi oameni care cica erau indragostiti de mai stiu eu cine din a 6-a. Dar asta e o prostie. Acele sentimente se duc super repede. Asteapta sa vezi daca raman si in a 8-a.

| qNesquik explică (pentru AlexL28):

Pai faza e ca imi place de el cam din A 6 a semestrul unu... cam asa, doar ca, pana la inceputul anului asta scoalar, am inceput sa il plac mai putin din cauza emotiilor si timiditatii mele crezand ca nu o sa pot face nimic... Dar cand am observat ca iar il plac am ramas ceva gen " serios? iar? ce ma fac? " Cand i-am zis colegei ca il plac ea a zis " Stiu mai mi-ai zis si in a 6 a, ai uitat?" XD.

| AlexL28 a răspuns (pentru qNesquik):

Deci iti place de el de un an si ceva, timp in care sentimentele s-au mai si risipit. Asta inseamna pentru mine ca e doar o atractie, nu te complica fiindca oricum probabil dupa a 8-a nu o sa va mai vedeti. Dar daca chair vrei sa te imprietenesti cu el, de ce nu o faci pe Facebook? Ii dai like, vorbesti cu el pe chat, despre scoala sau mai stiu eu, pana la urma, daca va imprieteniti inseamna ca chiar ai ceva in comun cu el, daca nu, atunci nu.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Comunicare! Scumpo comunicare!

| byabyabya a răspuns:

Spune-i ce sinti si nu prin un bilet si fata in fata!

| rockandbookslover a răspuns:

Pai mai intai gandeste.te daca tu chiar il placi, apoi studiaza.i comportentul. Incearca sa intrii in vorba cu el.Dar el vorbeste cu tine fara ca tu sa fii nevoita sa te bagi in seama? Exista 2tipuri de baieti: cei ce se comporta dragut cu fetele pe care le plac si cei ce tachineaza fetele pe care le plac. Apoi uita.te sa vezi cum se comporta cu celelalte fete. Daca se comporta altfel cu tine poate ca te place. Iti urez noroc si sper ca te.am ajutat!

| qNesquik explică (pentru rockandbookslover):

Pai prin comportament diferit vad ca doar pe celalalte fete le enerveaza ca sa-l fugareasca si le mai injura din cand in cand in gluma sau nu, nu stiu. Eu sunt singura fata din clasa pe care nu o trage de par sau o injura sau chestii enervante... Si cand am iesit la tabla sau cand am raspuns amandoi odata mi-a zis "bate palma" ciuda stiu laughing si de ziua mea la fel a facut cand a aflat ca am facut acceasi varsta ca el... Inseamna ceva? XD

| rockandbookslover a răspuns:

E posibil, ba chiar probabil, dar du.te la el si spune-i ca il placi, daca zice ca si el, atunci bine, daca nu, spune-i ori ca a fost o gluma, ori, daca rade, ca e un prost. Sau poti incerca faza cu colega care ii zice