| evildarks a întrebat:

Buna TPU as vrea sa ma ajutati cu ceva nu stiu un sfat ceva pentru ca de 2 ani in coace am certuri in familie si nu din acelea obisnuite se lasa cu lucruri aruncate si am tipat si la tata pentru ca iarasi s-a certat cu mama si nu stiu as vrea un sfat ceva ajutati-ma nu mai suport sadcrying

3 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

Exista un numar.983-telefonul copilului sau du-te la protectia copilului si cere sa vorbesati cu specialisti de la serviciile de consiliere.nu o lasa asa pentru ca si tu te simti rau si toata lumea.

| Raniia a răspuns:

Atunci cand se lasa cu tipete, farfurii sparte...incearca tu sa te consideri o persoana matura si calculata, stapana pe situatie.Tonul este primul semn ca o discutie in contradictoriu se indreapta spre o cearta. Daca folosesti o voce mai domoala, il impulsionezi si pe tatal tau sa faca la fel, controlezi mai bine discutia si nu te dai de gol ca incepi, si tu, sa-ti iesi din fire. Cearta o poti usor transforma intr-o simpla discutie...chiar daca parerile tatalui tau nu sunt asemanatoare cu ale tale. Dumnezeu sa te binecuvanteze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! În primul rând liniștește-te și ia lucrurile cu calm. Dacă certurile sunt între ai tăi, tu nu poți să faci prea mare lucru. Spun asta pentru că știu cum e să treci prin așa ceva. Și dacă lor le-a intrat în cap o chestie și au ajuns să-și arunce vorbe grele, mai greu se poate trece peste. Lasă-i în pace. Când îi vezi că se ceartă, pleacă de acolo. Este treaba lor și tu nu trebuie să lași să te afecteze prea tare asta. Pe lângă faptul că ești fata lor, ai o viață. O viață a ta de care nu trebuie să uiți și pe care trebuie să o trăiești. Cu zâmbetul pe buze și cu activități care te fac fericită. Ai putea să încerci doar un lucru. Să-i iei pe amândoi de mână într-o zi, când îi vezi că sunt calmi și să le vorbești. Să le spui exact ce crezi și cum te simți tu. Să le spui că sunt oameni maturi, ajunși la o vârstă și că nu se merită ca viața lor de acum înainte să continue în certuri. Nu te consuma și concentrează-te pe alte lucruri, mai frumoase. Baftă!