| AntoniaOrman a întrebat:

Nu am crezut ca voi ajunge sa spun asta dar IMI URASC PARINTII.Sunt sigura ca nu ma intelegeti si veti spune "Iubeste-i.Ai numai un singur tata si o singura mama.Ei ti-au dat viata!".Nu ii mai suport.Amandoi sunt niste alcoolici.Si cand se imbata maica-mea ma face vaca,proasta, buna de nimic.Iar cand se imbata tata face tipa la mine din orice.Azi,de exemplu,tata sa imbatat(din nou) si eu am fost pana in strada si cand m-am intors spune "Ce dracu ai cautat acolo? Raspunde-mi dracului.Te pun eu pe tine la punct!". straight face Serios acum, am fost IN FATA CASEI si el zice asta? Apoi mama sa imbatat duminica si a inceput sa dea cu piciorul in mine.Si nu fac probleme, la scoala am note bune. Nu stiu de ce ei fac toate astea.Nu mai suport sa traies cu ei, astept cu nerabdare sa fac 18 ani si sa plec de aici.O,da, si din cauza ca mama a fumat cand era gravida cu mine m-am nascut cu un rinichi nefunctional.Nu ii mai suport.Ce sa fac?

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dar dacă eşti în situaţia de a te simţi cu adevărat nedreptăţită, atunci gândeşte-te că uneori purtăm şi greutăţi şi "sarcini" care nu sunt ale noastre. Este poate starea felul de a fi al parintilor, educatia lor, starea conflictuală din familie, este poate o situaţie tensionată de serviciul părinţilor, de relaţiile dintre ei, de alte neîmpliniri sau probleme familiale.

O altă cauză majoră ar putea fi lipsa dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi (în special mama ta) aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere din partea lor a specificului vârstei tale (mereu în schimbare).

| wolder a răspuns:

Asculta-i ca nu ai ce face

| TheAce a răspuns:

Ma bucur ca asociatiile care se ocupa de astfel d eprobleme au decis sa se implice direct si online. E laudabil. Acum, eu te inteleg. Vad multi tineri care trec prin aceste probleme aici. Recomand sa iei legatura cu o ruda in care ai icnredere. trebuie sa existe. uN BUNIC, O MATUSA, ETC. Trebuie sa explici cuiva aceste lucruri pentru ca socul emotional doar se va perpetua altfel. iti recomand sa iei legatura si cu cei de la telefonul copilului, am colaborat cu ei pe vremuri la Cluj, sunt de incredere.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

E regretabil ca unii parinti au un astfel de comportament. Iti recomand un articol care te poate ajuta in acest sens. Il gasesti aici: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008123

Cele bune!

Si nu inceta sa crezi ca viata e frumoasa si merita traita.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Aniella,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-te pentru ei cateva zile si sa-mi spui daca te-au mai suparat.

| AnotherNimrod a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca daca se roaga pentru parintii ei o sa rezolve ceva? Pe bune? Trebuie fapte, nu rugaciuni care o sa se ''piarda'' ca toate celelalte.

| AndyLavy a răspuns:

Sa ai rabdare sa mai cresti sa iti continui studiile sa iti faci un viitor singura fara ajutotul lor. altceva nu prea poti face. poti apela la cineva aporpiat eventual o ruda, bunicii ceva, altcineva nu va avea cine sa te ajute. incearca sa ii eviti atunci cand au consumat alcool, si sa nu creezi probleme. stiu.e aiurea, dar nu ai incotro. nu mai pune la suflet tot ceea ce ti se spune.

Răspuns utilizator avertizat
| AnotherNimrod a răspuns:

Asculta, cel mai bine e sa te desparti de ei. Vorbeste cu o ruda sau cu cineva de incredere. Vad ca ti-au raspuns cei de la ''Asociatia Telefonul Copiluli''. Vorbeste cu ei, ai mare nevoie sa te descarci. Parintii tai vor fi denuntati si cu putin noroc, un tribunal va decide ca iti e mai bine cu o ruda apropiata.

| HelloKittyscoala123 a răspuns:

Sa vorbesti cu ei, nu cred ca mai poti dupa cata... au. Incearca sa vorbesti cu rudele. Poate te ajuta. Sau sa suni la Telefonul Copilului. E dureroasa situatia ta.Imi pare rau. Incearca sa rezisti sau sa gasesti o solutie. Succes!