Întrebare recomandată | Dombrovschi_Alexandra_1991 a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o problema pe care incerc sa o rezolv dar nu-mi reuseste oricat as incerca. La moment traiesc intr-o garsoniera cu viitorul meu sot(logoditi) si nu sunt sigura de alegerea mea. Ne cunoastem de 6 ani, el a fost primul meu baiat si prima mea iubire, insa acum cind au trecut atitia ani mi-am dat seama ca nu e persoana pe care o cunosteam. devine violent si nervos, si ajunge pina la aceea sa nu se poata controla. Ziceti-mi si mie un sfat ce sa fac? Poate sa-l las sau poate nu? Imi e rusine de rude, parinti caci am jurat sa fim alaturi mereu si sa nu-i facem de risul lumii. Ajutati-ma fiindca nu am la cine cere un sfat, nu am nici sora nici frate iar parintii sunt preocupati cu serviciu!

Răspuns Câştigător
| agathapurple a răspuns:

Nu, nu, nu... Nu merge asa. Logic, punctul meu de vedere.
NU accepta niciodata ca un barbat sa te loveasca!
Demnitatea ta de femeie se duce fix la dracu.
Iti invinetesc ochii dar maine vin cu flori si.ti trece, poimaine o luam de la inceput.
Poate sa.ti vina cu luna de pe cer, nu te respecta si asta ar trebui sa fie suficient sa.l parasesti.
Lasa.le.ncolo de rude, tu stai cu el, nu rudele.
Nu te lasa injosita si umilita. Altii poate tanjesc dupa ceea ce el trateaza ca pe un gunoi.
Respecta.te tu pe tine si nu accepta asa ceva. Daca e sa ma intrebi pe mine, trebuia sa.l lasi dupa prima palma.
Am o relatie de 6 ani, la fel ca tine, tot prima mea iubire si singura, suntem casatoriti din 2011 dar m.am jurat ca daca vreodata ma loveste las tot si punct.
S.a intamplat si o sa se mai intample. Nu exista niciun motiv pentru a da in tine. Este decizia ta dar gandeste.te foarte bine daca asa vrei sa.ti traiesti viata...

26 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca e normal sa stai doar de gura lumii cu un barbat ale carui defecte nu le mai suporti. Risti sa ajungeti la abuzuri, intai verbale (sa te injure, sate jigneasca) si apoi, oricat de absurd ti se pare acum la violente fizice (sa te loveasca). Cred ca parintii tai isi vor gasi timp sa discutati o problema atat de importanta care priveste toata viata si viitorul tau. Nu trebuie sa-ti fie rusine, ai dreptul sa lupti pentru fericirea ta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Abia acum am vazut ca te-a lovit. Nu ai ce cauta langa un om care te trateaza ca pe un animal de povara. Sunt convinsa ca daca le vei spune parintilor ca te-a lovit, nu vor mai accepta sa stai o clipa sub acelasi acoperis cu el si isi vor schiomba parerea despre omul "bun" care este. El sa se duca la psihiatru daca nu se poate controla, dar sa nu te nenoroceasca pe tine.

| mona a răspuns:

Tu traiesti cu el nu rudele, gandeste-te bine ce vrei sa faci pana nu e prea tarziu

| MasterOfDisaster a răspuns:

Daca te loveste paraseste-l.
Acum nici macar nu sunteti casatoriti, iti dai seama cat de gelos va fi daca ai fi ''proprietatea'' lui cu contract?
Nu mai sta langa el. Trebuia sa il parasesti in secunda 2 de cand te-a lovit prima data.
Nu trebuie sa iti pese de gura lumii, ca nu ''lumea'' ar trebui sa suporte scenele de gelozie si loviturile! Fa ce e mai bine, mai sanatos pentru TINE.
Paraseste-l acum cand nu esti atat de legata de el.

Succes!

| DenisaMetal a răspuns:

Ar trebui sa iei masuri asupra ta. Fericirea este libera, nu ai dreptul sa stai cu cineva care te bate sau mai viitor iti va face zile negre. Trebuia sa pleci de la prima palma. SUCCES

| IloveME a răspuns:

Cred ca a venit vremea sa te gandesti si la tine! nu o poti duce la nesfarsit, in bataie, gelozii! buchetele d flori si tandretele se fac atunci cand iubesti si vrei sa faci fericit! in schimb el un animal (scuza.ma daca crezi ca jignesc) profita de o fiinta lipsita de aparere, si nu numai atat ci si de increderea alor tai!
Nu gandi la gura lumii, daca te iei dupa lume niciodata nu vei fi fericita! banuiesc ca parintii tai nu lucreaza 24/24 poti sa te duci si sa vb cu mama ta, sa-i sp cum sta situatia.nu cred ca te va obliga sa suporti chestiile astea toata viata, te va ajuta sigur! cat desp el, da-i pace va vedea c a avut, numai dupa ce pierde sau daca ai puterea rupe orice legatura cu el si nu.i mai da nici o sansa! prima data ii mai greu sa ridice mana, dupa devine obisnuinta! stiu ca sunt 6 ani, stiu ca-l iubesti, dar sincer raspunde-mi esti dispusa sa-ti petreci toata viata intr-un asemenea calvar?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu îţi recomand să te DESPARŢI de el ( până nu este prea târziu )!

Orice ai fi făcut şi oricât ai fi greşit ( chiar dacă ar fi existat astfel de "motive" ), sub nici o formă NU se loveşte o femeie!

Sunt şi eu bărbat şi am o vârstă ( şi o experienţă ), am trecut prin multe încercări, dar problemele de cuplu ( sau de altă natură ) NU se rezolvă cu bătaia!

Mai ales că a dat în tine în mai multe rânduri, fi SIGURĂ că NU se va schimba - indiferent de MINCIUNILE ( sau scuzele ) pe care ţi le "toarnă"!

NU există "scuză" pentru a lovi o femeie, e un gest nescuzabil.

NU trebuie să te uiţi la ce zic alţii, nu contează rudele şi nici chiar părinţii, care ar TREBUI să fie de partea ta.

Trebuie să te gândeşti la viaţa şi la fericirea ta, nu la ce zic rudele.

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Se pare ca trebuie sa dai rusinea la o parte si sa te retragi. O fi fost el prima iubire, dar se pare ca nu sunteti facuti unul pentru celalalt. Casatoria nu trebuie sa fie un chin, ba din contra, ea trebuie sa vina ca o izbavire.

| Azµre a răspuns:

Poți discuta cu el prima dată, vezi cum reacționează. Devine violent îi dai o pereche de bocanci, înțelege, va încerca să se schimbe. Acum depinde ce e între voi noi nu avem de unde să știm.
A dat vreodată în tine? Te-a înjurat? Spune

| Dombrovschi_Alexandra_1991 explică (pentru Azµre):

A dat in mine nu doar o data, dar dupa aceea isi cere scuze si se pune in genunchi cu flori si sarutari...e foarte gelos pe oricine ce se uita la mine, dar oare e vina mea ca lumea ma place?

| hotdesire a răspuns (pentru Dombrovschi_Alexandra_1991):

Singura ta vina e ca accepti un tip care te loveste. Nu-l pot numi barbat pentru ca un barbat nu loveste o femeie. Eu nu vad niciun motiv pentru care sa lovesti o femeie. Asta e vina ta ca accepti

| Azµre a răspuns (pentru Dombrovschi_Alexandra_1991):

De ce mai stai cu el? Nu e corect așa ceva.
Unde e respectul? Sinceritatea? Înțelegerea?
Respectul este egal cu zero de ce să dea în tine? ce ești tu sac de box? Ești femeie, trebuie să fii iubită așa cum ești și cu bune și cu rele.
Încredere iarăși nu există, de ce să fie gelos după atâția ani? Acum și eu ar trebui să îmi iau logodnica la pumni că vorbește la telefon cu 2-3 băieți și pe net? Nu? Să fim serioși, când știi ce ai la ușă numai stai să faci acte de gelozie. Trebuie să te înțeleagă și pe tine că ai tot dreptul să vorbești și cu alți băieți și fete. Nu ar fi că dacă ai vorbi cu ei, ai face și ceva... să fim serioși.
Eu zic că relația ta nu merită, adică el face așa acum, îți dai seama mai târziu?

| Oana92 a răspuns (pentru Dombrovschi_Alexandra_1991):

Din moment ce violenta nu se rezuma doar la un ton ridicat ci devine fizica nu ai de ce sa ramai langa el. Sunt miliarde de barbati pe lumea asta care nu lovesc femeile. De fapt, cei care o fac sunt animale, nu barbati. Nu trebuie sa accepti asa ceva, esti tanara si ai o viata intreaga in fata, nu are rost sa te chinui langa un astfel de om, asta nu e iubire!

| Azµre a răspuns (pentru Dombrovschi_Alexandra_1991):

Ps : Îți dau un exemplu o prietenă acum are 30 de ani, tot așa a cunoscut un tip a stat cu el 7 ani, s-au căsătorit, aceeași problemă ca la tine. În urmă cu 1 an după multe discuții a ajuns la concluzia mea și a altora să ignore ce spun părinții, care erau la fel ca ai tăi. Acum e despărțită, și-a găsit pe altcineva, cineva cu capul pe umeri. De ce să stai să fii bătută, cum a fost ea timp de 5 ani de zile? să fim serioși nu merită un astfel de om.

Zi-mi și mie de vârstă are el? și ce vârstă ai tu?

| Dombrovschi_Alexandra_1991 explică (pentru Azµre):

Eu sunt studenta in anul 2 la universitatea de pedagogie si limbi straine(21 ani). el are 20 de ani.e mai mic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i direct in fata ca nu se mai poate asa tu l-ai cunoscut altcumva iar daca nu se schimba sau nu ii convine divortati.
In general fiecare comportament agresiv are un raspuns probabil nu te mai gaseste atragatoare, are problemee sau are pe altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cam asa se intampla dupa mai multi ani in care sunteti impreuna, amandoi va schimbati. Daca te-a lovit acum ideea ca poate cu alti barbati e mai bine, trebuia sa te gandesti de la inceput. Propune-i sa va despartiti pentru un timp, apoi vedeti daca mai aveti ceva in comun. Daca nu sunt copii la mijloc, asta e, fiecare va merge pe drumul lui.

| Jijell a răspuns:

Explica-i ca ar trebui sa fie mandru ca alti baieti te plac si se uita la tine, atat timp cat tu stai numai cu el si il iubesti numai pe el.

Nu ar trebui sa ii permiti sa dea in tine, dar ca sa reusesti asta, trebuie si tu sa iti pastrezi cumpatul si sa vorbesti calm cu el. Daca tu esti calma si el e nervos si nu vrea sa se potoleasca, spune-i ca pleci daca nu se calmeaza si nu puteti vorbi.

Daca nu rezolvi problemele astea acum, vor avea consecinte mai grave pe viitor, cand veti avea copii.

| hotdesire a răspuns:

Lasa rusinea pentru ca ai dreptul la o viata fericita nu la un chin pe viata. Paraseste-l daca simti ca nu te potrivesti cu el. Putem vorbi mai multe in private daca vrei.

| yanira4u a răspuns:

Gandeste.te ca daca vei ramane langa el ve.ti avea copii...si dac ai spun ca el devine violent si nu se poate controla, vrei ca copii tai sa creasca intro astfel de familie? pentru ca la un momentat dat te va lovi, iar daca a facut.o deja o va mai face. crede.ma oricat ti.ar jura ca se va schimba nu o va mai face. nu esti obligata sa il suporti asta sa iti intre bine in cap. iar rudele comenteaza indiferent de ceea ce faci. si decat sa spuna saracuta de ea cata bataie primeste mai bine sa comenteze cum de l-ai lasat.pana la urma e viata ta alegerile tale, asta sa iti intre bine in cap. tu alegi ce vrei si ce nu. gandeste-te bine daca vrei sa ai copii si sa ii cresti cu el. si inca o chestie...sa nu te temi de singuratate in final toti suntem singuri.mai bine singura decat cu el. da stiu e greu, dar trebuie sa te hotarasti si sa actionezi

| Dombrovschi_Alexandra_1991 explică (pentru yanira4u):

Parintilor le place de el si il vede pe un om bun, nici nu stie nimeni ce persoana e el in realitate fiindca fata de toti el e tandru, iubitor, respectos...l-am lasat de multe ori din cauza gelozii si am avut si o alta relatie pe care mam a stricat-o fiindca nu-i placea de prietenul meu caci ii era frica sa nu ma ia in tara lui si a luptat pina ma despartit, si in final iarasi cu actualul ma combinat...e greu sa lupt cu mai multe persoane cind toti sunt de partea lui!

| hotdesire a răspuns (pentru Dombrovschi_Alexandra_1991):

Parintii si prietenii vad in el un om bun pentru ca e un prefacut si pentru ca tu accepti situatia. Spune-le tuturor cum e el de fapt si scapa de el. Nu meriti asta.

| yanira4u a răspuns (pentru Dombrovschi_Alexandra_1991):

Te cred ca e greu. dar pana la urma ar trebui sa fie alegerea ta si nu a mamei tale. ea ar trebui sa te sustina. cu atat mai rau daca e tandru cand sunt ceilalti. daca se intampla ceva toti vor considera ca sigur ai facut tu ceva. eu decat sa te sfatuiesc nu am ce sa afc. pana la urma decia iti apartine. insa sa fii foarte sigura ca daca e agresiv nu se va schimba niciodata, si nu trebuie sa te gandesti doar la tine...nu cred ca vrei sa iti cresti copii intr.un astfel de mediu. asa ca decidete repede pana nu e prea tarziu. e viata ta alegerile tale.

| SyndicateX a răspuns:

Un barbat care loveste o femeie e un animal, acum depinde daca tu lasi alti barbati sa filtreze cu tine inseamna ca tu esti devina nu el.O fata cuminte nu ofera ocazia altui barbat sa filtreze cu ea atat timp cat are o relatie cu altul.

| Dombrovschi_Alexandra_1991 explică (pentru SyndicateX):

Nu stiu de unde ai luat aceste idei ca eu filtrez cu alt cineva? daca as face asa ceva nu ca m-ar lovi dar mar omori...

| SyndicateX a răspuns (pentru Dombrovschi_Alexandra_1991):

Nu am zis ca tu faci asta am zis ca in caz ca lasi pe alti sa filtreze cu tine e normal sa fie suparat, dar nu e normal sa te loveasca.