| Anne18 a întrebat:

vreau cateva sfaturi nu mai stiu ce sa mai fac.
Acum 4 luni si ceva eu cu familia mea ne-am mutat in Germania si iubitul meu a ramas in Ro.Am decis sa continuam relatia si suntem impreuna si acum.Eu nu am vrut sa ma mut aici si sa stau departe de el dar m-au obligat parinti.Am o relatie de 2 ani si eu fac peste 2 luni 18 ani si am venit aici cu gandul ca iubitul meu va veni sa lucreze unde lucreaza tatal meu (mi-a spus ca il aduce si pe el aici). Acum nu stiu ce sa mai cred tatal meu si mama mea parca nici nu mai vor sa auda de el, eu il iubesc enorm de mult si el la fel pe mine si sunt in stare de orice doar sa raman cu iubitul meu.Nu mai suport distanta asta si as vrea sa ma mut inapoi in tara cu el chiar daca ai mei nu sunt de acord sa ma angajez undeva sad. Stiu ca va fi extrem de greu sunt constienta dar totusi imi doresc lucrul asta.Va rog sa-mi dati un sfat.Va multumesc ca ati citit povestea mea si m-ati ajutat! ofer funda pentru cel mai bunbig grin

Răspuns Câştigător
| numedeutilizator a răspuns:

Stiu ce zici...bine, povestile sunt asemanatoare nu chiar la fel. si eu am trecut printr-o asemenea experienta si e greu. tot 18 ani aveam si se intampa acum 3 ani si ceva. relatia o sa reziste daca vreti voi doi. nu apleca urechea la ce zice lumea"oo distanta va despare si asa mai departe, ochii care nu se vad, bla bla bla!" uite aici cazul meu e in picioare si e un exemplu! trebuie sa fii foarte puternica, sa poti sa o duci cat mai e nevoie. noi am fost asa 2 ani in care ne vedeam 1 sapt la cateva luni...5, 6 luni. a fost foarte greu! dar am avut incredere unul in altul si relatia a existat si exista si acum si dragostea e mai mare ca la inceput. ideea e ca simti atunci cand trebuie sa lupti pentru o relatie si cand nu trebuie. si daca tu crezi ca baiatul asta e pentru tine, tine cu dintii draga mea de el! parintii mei nu sunt de acord cu relatia mea cu iubitul meu, si chiar nu inteleg nici acum de ce? dar o sa accepte la un moment dat. cand o sa ne punem si noi 2 pe picioare si atunci o sa putem sa tinem fruntea sus in fata tuturor.
sper sa fiti puternici si sa va iubiti indiferent de distanta si alte piedici. o sa fie si bine, o sa vezi. sa aveti incredere si sa fiti unul pentru altul. te pup si mult noroc sa aveti!
ps: nu vreau funda! am vrut doar sa te ajut pentru ca stiu cat de greu este. si stiu cat e de bine sa primesti niste cuvine incurajatoare, chiar daca vin din parea unui strain.
mai bine dai funda ciuva care o cere si se bucura de ea, adica care dau rasunsuri ironice doar ca sa primeasca fundite, stelute si buline albe sau ce mai exista pe TPU si trebuie castigat laughing
numai bine va doresc la amandoi!

| Anne18 explică (pentru numedeutilizator):

Iti multumesc din suflet "numedeutilizator" cuvintele tale ma ajuta mult si sa stiu ca nu sunt singura care trec printr-o situatie naspa.O sa lupt si o sa fac orice sa-mi apar relatia pentru ca nimic nu ma face mai fericita decat sa fiu langa el.happy

9 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Dacă revii în România vei fi muritoare de foame fără sprijinul părinţilor, deoarece cu siguranţă se vor supăra pe decizia ta. Cel mai bine este să încerci să-l convingi să vină cât mai repede la tine şi să-ţi menţii o relaţie bună cu părinţii tăi dacă doreşti să te ajute.

Succes!

| neutrino a răspuns:

Sa fii sanatoasa si...pamanteana, in viata nu le poti avea pe toate.

| Anne18 explică (pentru neutrino):

Nu esti nevoit sa-mi raspunzi daca nu te intereseaza subiecul ok.Vezi-ti de treaba ta.Paaaaa

| neutrino a răspuns (pentru Anne18):

Eu te inteleg ca nu te ajuta capul, dar in acest caz orice sfat iti este de prisos.

| Anne18 explică (pentru neutrino):

Tia-m spus sa nu te bagi daca nu te intereseaza subiectul si se pare ca pe tine nu te ajuta capul vad ca-ti place sa raspunzi aiurea la intrebari.Vezi-ti de treaba ta si de alte intrebari ok ca nu ma intereseaza parerea ta.

| Felys a răspuns:

Ce sa faci in tara,nu vezi ca toti tinerii pleaca unde vad cu ochii in speranta ca poate le este mai bine,vrei sa vii inapoi la saracie, si daca vii crezi ca esti in stare sa te intretii, mai bine ai astepta sa vina el unde esti sa isi gaseasca de munca pe acolo si ai tai nu vor mai avea ce comenta, intorsul tau in tara nu e o solutie decat de moment, dar asta insemna sa ii superi pe ai tai si nici tie sa nu iti fie bine

| pufypuf a răspuns:

Buna. Imi pare rau sa aud ca esti in situatia asta. Iti recomand sa fii ambitioasa, sa te gandesti bine inainte de a lua o decizie si sa iti fie bine tie. Nu te gandi sa pleci in tara sa stai cu iubitul tau si sa te certi in felul asta cu ai tai. Gandeste-te ca ei iti ofera suport financiar, poti apela oricand la ei ca esti copilul lor. Pune presiune pe tatal tau sa ii gaseasca acolo ceva de lucru, explica-i ca tu chiar esti fata serioasa, ai relatie stabila si vrei sa fii cu iubitul tau. In plus acolo aveti mai multe posibilitati. Dar sa te asiguri ca si iubitul vrea sa mearga la tine in Germania. Eventual vorbeste inainte cu maica-ta, prefa-te supara, trista, nu nervoasa si isterica, sa o atragi de partea ta. Si spune-i ca ti-i dor de el bla bla.
Daca tu simti sa pleci inapoi in tara, du-te. Dar daca te certi cu el? Ca nu ati mai locuit impreuna si nu stiti cum o sa fie ca nu tot timpul iasa treaba buna. si daca te lasa tu ce faci-? o sa stai singura-? gandeste-te sa nu suferi tu.
Sa-ti zic despre soramea. Ea cand era de 1 an cu iubitul ei, el a plecat in Anglia la munca. A chemat-o si pe ea dar ai mei nu au lasat-o sa plece. Dupa 6 luni ea a mers in vacanta 2 saptamani la el, a venit acasa iar de sarbatori el a venit acasa si a cerut-o pe sora-mea de sotie. Sa iti imaginezi ce mult a contat ca dupa 2 saptamani au mers amandoi in Anglia. Acum lucreaza amandoi, ai mei o sa mearga de sarbatori la ei, si la anul o sa se casatoreasca big grin
te pup paa

| Anne18 explică (pentru pufypuf):

Multumesc pentru incurajari si da o sa ma gandesc bine la decizia asta este foarte important pentru mine sa fiu langa el si avem o relatie stabila avem de gand sa ne casatorim mai incolo.Tocmai de asta vreau sa ne facem un viitor frumos impreuna.Multumesc inca odata si frumoasa povestea surorii tale ii urez casa de piatra.big grin