| AliensAreHere a întrebat:

Diferenta dintre bipolaritate si emotivitate?(bipolaritatea in sens psihologic, si vreau cam3 diferente importante)

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Sunt lucruri foarte diferite.

Tulburarea bipolara este, pe scurt, o tulburare psihica afectiva in care persoana afectata trece alternativ prin episoade de manie si episoade de depresie. Exista mai multe tipuri de tulburare bipolara. Vezi mai multe detalii aici: http://www.despresuflet.ro/psihologie/tulburari-bipolare/

Emotivitatea este o trasatura de personalitate, nu o tulburare. Poate exprima un anumit nivel de anxietate / sensibilitate la stres, dar nu este o tulburare psihica.

Emotivitatea se refera in general la felul in care un om face fata stimulilor stresanti (reali sau perceputi). Tulburarea bipolara nu tine neaparat de stimuli stresanti, desi stresorii sunt factori care contribuie la dezvoltarea si manifestarea ei. Desi anxietatea se poate ascunde in spatele depresiei si maniei, ea nu se manifesta ca atare. In depresie, exista sentimente de tristete, vina, lipsa de sens si de energie, in timp ce in manie trairile sunt cele de omnipotenta, superioritate, energie.

| AliensAreHere explică (pentru diaac):

Multumesc,chiar am reusit sa inteleg ce-ai scris big grin

| diaac a răspuns (pentru AliensAreHere):

Cu placere!

3 răspunsuri:
| IuliiMarie a răspuns:

Cam dificila intrebarea, nu prea am raspunsuri sad