| Andrada0025 a întrebat:

sad Dupa 8 luni de prietenie, prietenie apropiata, am decis sa devenim un cuplu pentru ca ne inelegeam foarte bine si era pacat sa nu incercam. Au trecut 3 luni de cand suntem impreuna, parintii stiu de noi, parintii nostri se inteleg foarte bine, totul bine si frumos. Avem o relatie deschisa, in primul rand suntem prieteni, ne spunem tot, ne alinta. Pana cand vine vorba de acel faimos " primul te iubesc"... el a avut o relatie esuata si a suferit mult si stiu ca treuie sa am rabdare cu el si sa il las sa se acomodeze cu responsabilitatea unei relatii... mereu ii este frica ca il las balta, mie mi-e frica de acelasi lucru, am discutat despre asta si l-am asigurat ca nu se va intampla asta. Vorbim de viitor, ne-am dat seama ca suntem suflete pereche, totul merge bine, multumita Domnului. Imi da de inteles prin fapte ca ma iubeste, prin fapte, imi pune inimioare, ma strange tare in brate si e foarte dragut, dar nu stiu cand are de gand sa-mi spuna "te iubesc", eu simt o nevoie nebuna sa ii spun, simt ca explodez cand ma uit la el si nu sunt in stare sa ii spun pentru ca astept ca primul "te iubesc" sa vina de la el! De multe ori cand vorbim imi spune "spune tu prima", stiu la ce se refera, dar vreau sa o aud de la el, nu vreau sa-l speri sa creada ca vreau sa il fortez sau sa grabesc lucrurile. sad Stau si plang ca mi se rupe sufletul cand mai are un pic si-mi iese pe gura si ma opresc, mi se rupe sufletul ca nu o spune el! Ce ziceti? Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Abcd1234ef56 a răspuns:

Tocmai tu, care te pricepi in dragoste (dupa unele raspunsuri date de tine) ai ajuns sa ai probleme?
Niciodata nu-i tarziu sa-i spui aceste cuvinte, si nici nu are rost "doar sa spui", trebuie sa simti ceea ce spui! Cum baiatul a suferit, e si normal sa fie precaut.
Ia-ti inima in dinti si la urmatoarea intalnire (e mai frumos sa ii spui fata in fata decat prin mesaje; e mai emotionant pentru amandoi) spune-i asa: "uite, sunt putin emotionata, dar imi fac curajul sa-ti spun ca esti o persoana foarte importanta pentru mine. As vrea sa ma intelegi ca intentia mea este sa fim impreuna, sa ne iubim, sa zambim impreuna, iar atunci cand unul din noi plange, sa planga si celalalt... Eu nu vreau sa te fac sa suferi, vreau sa te fac fericit numai ca e si datoria ta sa ma faci fericita... TE IUBESC!"
Fa asa cum iti spun eu pana nu o fi cam tarziu si sa nu-si caute fericirea in alta parte.
Vreau sa-mi spui cum a fostwinking

19 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Nu cuvintele sunt cele mai importante ci faptele.Si din cat am inteles, el ti-a demonstrat acest fapt.Asa ca eu cred ca n-ar strica sa faci tu primul pas.

| express11 a răspuns:

Cati ani ai? daca ai 15-16, sa stii ca acum iubirile sunt trecatoare.stai calma. timpul le rezolva pe toate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unul din voi trebuie sa faca primul pas. poate si el simte la fel dar nu zice din acelasi motiv.

| mihai69 a răspuns:

Bravo mă! stați ca proștii față-n față și vă e jenă de „Cele două cuvinte" (TAXI)...
Așa să stați până v-o crește barba!
Frate, câtă inconștiență... cine crezi c-o să vă dea înapoi timpul pierdut?!?

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Si eu sunt de parere sa ii adresezi tu prima aceste 2 cuvinte magice. Nu are rost sa te consumi degeaba si sa crezi ca nu te iubeste pentru simplul fapt ca inca nu are curajul sa o spuna. Iti va spune si el, stai linistita. Iubiti-va mult :*

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Ce frumos! M-au trecut putin fiorii!
Baiatul a suferit si nu i-a fost usor sa se impace cu ideea ca intr-o zi v-a iubi din nou! Ii este frica sa nu sufere. Doar el stie ce bucurie ii aduci si cat de importanta esti pentru el.
Fa tu primul pas, lasa orgoliul. Nu este nicio rusine sa-i spui cuiva ce reprezinta pentru tine si cat de mult il iubesti.
Va doresc tot binele din lume si iubiti-va!

| Andrada0025 explică (pentru Abcd1234ef56):

Heiii... uite! Azi i-am trimis o poza cu doi indragostiti care isi declarau dragostea... scria "I love you to the moon and back" si mi-a zis el "ce-i asa mare lucru?" si i-am zis ca e dragut gestul si s-a ras. Atat. sad Are rost sa-i spun ca-l iubesc? crying

| Andrada0025 explică (pentru Abcd1234ef56):

Exact acelasi lucru l-am observat si eu... stiu ca e ca nu ma pot ajuta pe mine! Am sa fac asa cum m-ai sfatuit, chiar m-ai incurajat si am sa revin cu vesti, promit!

| Andrada0025 explică (pentru Abcd1234ef56):

I-am spus prin mesaj, chiar nu m-am mai putut abtine! El mi-a raspuns cu puncte puncte "..." atat sad...si m-a intrebat daca imi era rusine sa-i zic in fata si i-am zis ca nu dar nu m-am mai putut abtine. Eu ce sa ineleg de aici? Acum smt doar ca vreau sa ma indepartez de el! sad

| Andrada0025 explică (pentru Abcd1234ef56):

Ideea e ca mi-a facut o "criza de gelozie" si atunci l-am intrebat daca el chir nu-si da seama ca eu pe el il vreau si-l iubesc, iar reactia lui a fost banala...cu puncte puncte "..." si m-a intrebat daca mi-e rusine sa-i spun live si i-am zis ca nu, dar nu m-am mai putut abtine. Ce sa cred? Ce sa fac in continuare? sad

| Abcd1234ef56 a răspuns (pentru Andrada0025):

Nu faci nimic, astepti reactia lui. Cand te intalnesti cu el sau cand vorbiti prin mesaje ii spui: "eu am facut ceea ce trebuia de fapt tu sa faci. Nu vreau sa fortez lucrurile, insa vreau sa stiu exact ce vrei de la mine. Nu vreau sa te folosesti de mine si dupa acea sa ma lasi cu ochii in soare."
Idea este sa fii isteata si sa nu cazi intr-o posibila plasa. Mi-e sa nu joace teatru si sa aiba alte planuri. Sau e posibil sa-i fie frica. El stie ce vrea si ce nu!
Tu nu te imbata cu apa de ploaie, asteapta sa vezi "mutarile lui" (ca la sah)!
Mai vorbim! Te pup pentru "minicurajul" tau si vreau sa-mi spui reactia lui.

| Andrada0025 explică (pentru Abcd1234ef56):

Discutia cu rabitul lucrurilor am avut-o deja, in urma cu doua saptamani, cand m-a asigurat ca nu ma v-a lasat balta si ca dacapleaca la faculta va face tot posibilul sa vina des. Intre noi s-au intamplat lucruri mai multicele... n-am ajuns pana la act in sine. Toata familia lui stie de noi si nu-si permit sa se faca de ras... Mi-a promis ca va face tot posibilul sa nu sufar. Dar singura mea grija este ca daca ar fi simtit la fel si daca ar fi vrut ce vreau eu mi-ar fi spus un "si eu". Mi-a zis "de ce nu mi-ai spus in fata?"

| Andrada0025 explică (pentru Abcd1234ef56):

Si mi-a zis ca ce am asteptat pana sa-i spui...

| Abcd1234ef56 a răspuns (pentru Andrada0025):

Nu stiu la ce te referi cand spui "lucruri multicele" dar incearca sa ai rabdare. Asteapta-l pe dumnealui sa reactioneze. Faza cu "de ce nu ai spus pana acum" nu ar trebui sa te puna pe ganduri. O sa vina momentul cand o sa fie "in limba dupa tine"!
Repet, ai rabdade, strange din dinti putin, nu te avanta ca dupa acea sa nu i se urce la cap.
Daca iti trimite mesaje, raspunde-i, daca te invita afara, mergi daca ai posibilitatea. Fi-i amabila cu el in continuare si o sa vezi cum o sa se schimbe lucrurile.
Ai grija de tine!

| Andrada0025 explică (pentru Abcd1234ef56):

Ei bine, dupa cum ziceam ca voi reveni cu vesti, iata-ma ca revin! Asa frumos s-a intamplat totul, nu m-am mai simtit atat de bine, niciodata! De parca eram pe un norisor care pluteste ♥! Eram fata in fata, simteam ca trebuie sa-i spun! Pur si simplu era sa-mi iasa fix din inima daca nu deschideam gura la momentul potrivit. A observat ca a ceva, m-a privit in ochi si m-a intrebat "ce-i baiu?", a insista sa-i spun despre ce e vorba...nicicum nu am vrut sa-i spun, el tot insista sa-i spun, orice e. Da in momentul in care am negat sa-i spun, parca sufletul a urlat in mine si cand ma asteptam mai putin mi-a iesit pe gura... a fost socat, surprins, ii sclipeau ochii de fericire, i se citea fericirea pe fata, se simtea implinit, iubit ♥. Dpa cei-am spus m-a strans tare la piept, ma pupa vreo 20 de secunde de la marele "te iubesc"( iar dupa acele 20 de secunde de tacere si imbratisari, pupici pe frunte) mi-a soptit la ureche "si eu!" Am simtit ca lumea imi apartine, ca am totul la picioare, ca Domnul ma adora! Thank you GOD! Iti multumesc si tie, draga Abcd1234ef56, pentru rabdare, intelegere si incurajare. RESPECT! Te pup si imbratisez!

| Abcd1234ef56 a răspuns (pentru Andrada0025):

Tocmai tu, care te pricepi in dragoste (dupa unele raspunsuri date de tine) ai ajuns sa ai probleme?
Niciodata nu-i tarziu sa-i spui aceste cuvinte, si nici nu are rost "doar sa spui", trebuie sa simti ceea ce spui! Cum baiatul a suferit, e si normal sa fie precaut.
Ia-ti inima in dinti si la urmatoarea intalnire (e mai frumos sa ii spui fata in fata decat prin mesaje; e mai emotionant pentru amandoi) spune-i asa: "uite, sunt putin emotionata, dar imi fac curajul sa-ti spun ca esti o persoana foarte importanta pentru mine. As vrea sa ma intelegi ca intentia mea este sa fim impreuna, sa ne iubim, sa zambim impreuna, iar atunci cand unul din noi plange, sa planga si celalalt... Eu nu vreau sa te fac sa suferi, vreau sa te fac fericit numai ca e si datoria ta sa ma faci fericita... TE IUBESC!"
Fa asa cum iti spun eu pana nu o fi cam tarziu si sa nu-si caute fericirea in alta parte.
Vreau sa-mi spui cum a fostwinking

| AnonymuSest a răspuns:

Buna! Mie, de exemplu mi-e usor sa-i spun prin mesaje, fata in fata ii altceva!winking

| Scatty a răspuns:

Buna. Daca zici ca a mai avut o relatie esuata poate ii este greu sa mai spuna Te iubesc pana ce nu crede ca si tu il iubesti. Asa ca ia-ti inima in dinti si spune tu prima. Sper ca te-am ajutat

| Andrada0025 explică (pentru Scatty):

Fata in fata sau prin mesaj?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrada0025):

Fata in fata mai,nu vreti si sex prin mesaj? Ce e aia,, te iubesc,, prin mesaj? Fata in fata, sa-ti vada emotiile, sa-ti vada chipul, sa te simta.Pai.