| anonim_4396 a întrebat:

Imi vine sa plang. oare eu am gresit? am dat numarul cuiva, unui necunoscut de pe TPU fiindca aveam o problema si trebuia sa iau urgent legatura cu acea persoana. l am rugat sa o sune cu privat si sa i spuna ceva, insa nu mi a mai raspuns la mesaje dupa aceea. e vina mea ca am incredere in oricine? trebuie sa invat ca oamenii sunt rai. dar de ce sunt rai? toti sunt la fel sau cum o sa stiu sa i diferentiez?
de ce isi mai ofera ajutorul? sunt o naiva, o proasta. nu mi vine sa cred ce am facut

16 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Deci in primul rând exagerezi mult prea mult, ai dat numărul tău la o persoană, mare chestie laughing)
In al doilea rand trebuie sa ai grija cui oferi incredere si cand.
Increderea poti sa tii'o pui intr'o persoana intr'o anumita situatie dar sa nu ai mereu incredere in acea persoană.
Nu e vina ta, asa s-a intamplat, la noi daca unul intra in casa si vrea sa te omoare si tu il impusti, tot tu esti vinovat (sunt foarte putine cazuri in care chiar poti sa ii convingi pe judecatori ca ai actionat in legitima aparare).
Deci nu e vina ta, e sistemul acesta bolnav si se mananca intre ei.
Ai grija cui pui increderea, nu mai draumatiza atat, daca te consideri atat de "naiva" rezolvi ceva? eu nu cred.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Stai linistită nu te m ai stresa din atita lucru, ai crezut ca dînd numărul vei rezolva problema, toti gresim in multe feluri, asa ca nu poti multumii pe nimeni niciodată, oricit de mult te ai străduii, daca crezi ca vei avea probleme cu cel căruia i ai dat numărul solutii sunt, 1 plîngere la politie, sau schimbarea numărului de telefon. Sănătate si linisteste te ca nu ai omorît pe nimeni.

| Kaℓi a răspuns:

E aiurea sa dai numarul cuiva unui necunoscut. Tie ti-ar placea sa aiba numarul tau... poate un nebun cu glume proaste?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In princiupiu e vina parintilor ca nu te au invatat sa nu dai numarul de telefon si sa vorbesti cu strainii pe net.

| minrest a răspuns:

Nu esti proasta, asa se invata. Sigur ca nu trebuie sa ai incredere in necunoscuti, de fapt nici in cunoscuti. Una la mana. A doua la mana e aspectul etic, nu se da telefonul unei terte persoane. Mare nenorocire nu s-a intamplat si ai castigat experienta. O zi buna.

| SkyPilot a răspuns:

Nu se da niciodata numarul cuivafara acordul acelei persoane. Deci ai gresit. Incearca sa iti ceri scuze spunand ca intentiile tale au fost bune, dar acum iti dai seama ca ai gresit.

| MskDesign a răspuns:

Ai facut o mare descoperire! Nu tot ce zboara se mananca!

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Totusi,cui ai dat numarul? Spune sa radem si noi de respectivul/a.

| unprietenaproape a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Mamei mele. da nu s a intamplat nimic. pana la urma, am inteles ca acea persoana nu a avut nici o intentie rea. e totusi, membru TPU.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru unprietenaproape):

Nu conteaza ca e membru undeva, tot poate sa fie o persoana de rea intentie.Acum,un nr de tel nu valoareaza nimic, dar pe viitor pastreaza datele personale pentru tine.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Problema ta este ca te invinovatesti prea mult.Crezi ca daca ascultam eu asa sfaturile tuturor as mai fi facut ceva bun cu viata mea? Asta este, toti gresim.Sunt si oameni de incredere, dar sunt mai multi din partea opusa, dar asta este. Vorba userului de mai sus, ii tradeaza fata laughing.Eu personal nu as fi sabotat sau sa fac ceva urat niciodata cuiva. Daca cineva din voi vrea sa sune undeva si nu are credit sau ceva, ma poate contacta oricand si contactez eu persoana in cauza din partea dvs in cel mai scurt timp.
Daca ai nevoie de comunicare sau ceva consiliere psihologica lasa-mi un mesaj privat cu eamailul tau si te aduc eu pe calea optimismului...Am trecut si eu prin multe lucruri urate si pot sa dau sfaturi.
Te salut,
Adrian!

| Țoglă a răspuns:

Câteodată chiar și proștii se miră ce prostii ai făcut.Nu îi vina lor că ai încredere în necunoscuți.

| DjNick112 a răspuns:

Hei, nu trebuie sa crezi asta, nu te enerva din cauza asta, asa sunt oamenii, nu e vina ta, cu totii gresim, si culmea, nu ne invatam minte, chiar si la 30-40 de ani grsim.
Nu trebuie sa ai incredere in oricine, increderea se castiga, uneori chiar daca cunosti o persoana nu poti avea incredere in ei.
Nu toti sunt la fel, sunt unii care chiar vor sa ajute, uneori si eu incercan sa ajut primeam "palme", reprosuri si asa mai departe.
Deci stai calma ca nu ai facut nimic grav, asta e, daca nu greseai nu puteai invata din asta si nu acumulai experienta, asa ca nu te ingrijora happy

| DjNick112 a răspuns:

Sunt persoane care au nevoie de increderea ta, si altii care isi bat joc... De asta e bine sa nu fii indiferenta si sa nu mai oferi incredere, doar ca nu oricui si nu asa usor

| Nede a răspuns:

Clar ai gresit cand ai avut atata incredere intr'o persoana pe care abia ai intalnit'o pe un site. Nu e neaparat vina ta ca ai incredere in oricine, pur si simplu asa esti tu ca persoana, singura problema e ca vei fi dezamagita de foarte multe ori in viata asta. Si nu, nu toti oamenii sunt rai. Sunt o gramada de oameni buni, dar si aceia de multe ori pot parea rai deoarece fiecare isi urmareste propriul interes la un moment dat.
Nu mai fii suparata si incearca sa treci peste. Din greseli invatam. O zi buna sa ai!

| 07495 a răspuns:

Nu esti proasta si etc...o sa vezi ca pe multi ii tradeaza fata ....stai linistita tongue o sa fie totul bine iti garantez cum te cheama pe fb iti dau add si vorbim, sunt fata happy te pup si ai grija