| MARGARETA199734 a întrebat:

Oameni buni, simt ca o sa innebunesc, este o poveste lunga legată de părinții mei, eu sincer nu mai rezist imi vine sa ma duc la nebuni!
O sa va spun asa scurt si la subiect, locuiesc in Londra de un an si ceva cu prietenul meu, de aproximativ un an tatăl meu sta cu noi in casa aici, zilele trecute l-am auzit vorbind cu mama la telefon, anumite lucruri care m-au traumatizat,( am stat acasa in Ro 4 luni eu 2 luni prietenul si fetita noastră )
Revenind la discuția auzita la telefon mama mea a ajuns sa imi reproseze pana si mâncarea, pana si lemnele ce le-am ars fiind cu fetita de 2 luni nu puteam sa stau in frig, lemne luate bine înțeles pe bani noștri, mâncarea o cumpăram noi in mare parte, dar nu imi pare rău ca am dat acei bani Doamne ferește!
Ce ma deranjează este faptul ca sunt singura eii fata si am ajuns ziua in care mama mea sa vorbească de mine si prietenul meu ca de ultimele cârpe de șters pe jos, sa reproseze si ultima bucata de pâine, acum prietenul meu nu mai vrea sa mergem acasa la mine nici sa nu audă, mie ciuda ca nu are tupeu mama mea sa mi-o spună in fata ( nu te mai suport, nu imi mai calcă casa du-te dracu ) nu sa ajung sa aud ce mi-am auzit!
Cum sa procedez sa ii spun ce ma deranjează, nici nu vreau sa o rănesc cu toate ca am îndurat multe, dar vreau sa o ii spun ce am pe suflet.
Ce sa fac?
Mai ales ca viitorul meu soț nici nu mai vrea sa mergem acasa la mine vreodată pentru ca nu o mai suporta după cele auzite!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Indiferent daca se supara sau nu, spune-i mamei tale direct ce te doare.
Pentru ea, prietenul tau este un strain, iar daca va casatoriti, si atunci va fi doar rudenie prin alianta, iar voi cu sotul si copilul veti avea familia voastra.
Fiecare cuplu are dreptul sa faca lucrurile cum crede de cuviinta, dar daca voi va iubiti si mama ta se baga intre voi, atunci in primul rand iti face rau tie! Daca asta doreste, atunci nici tu n-ai ce sa mai discuti cu ea!

Supune-i, pe fata, ca are de ales: ori va lasa in pace, ori n-ai ce mai discuta cu ea!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti face nimic pana ce nu vei identifica cauza sau cauzele care ar fi putut declansa comportamentul nefiresc al mamei tale. Odata identificata cauza, poti gasi si singura modalitatea de rezolvare a conflictului in asa fel incat sa nu o ranesti.

p.s.Ti-as sugera sa faci o analiza critica a comportamentului tau sau a viitorului sot fata de persoana mamei tale. Daca concluziile acestei analize conduc la un binemeritat calificativ de "carpe de sters pe jos", atunci fa ceea ce trebuie facut: revizuieste-ti comportamentul si cere-i iertare!

| AutumnDay a răspuns:

Mutati-va singuri si cu asta, basta! E foarte greu sa stai cu parintii, socrii, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa clarifici problema cu mama ta!
Spune-i ce ai auzit si intreba-o ce a determinat-o sa spuna asta, pentru ca tu si sotul tau sunteti afectati si trebuei sa stiti adevarul.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Cand va aduce vorba sa mai treceti pe la ea atunci ii vei spune ca nu poti pentru ca ai auzit-o impreuna cu prietenul ce a spus despre voi si ca nu este normal ce face. Sa vezi ce raspuns va da si atunci vei dialoga cu ea in asa fel incat sa nu o ranesti. Am mai auzit eu diverse cazuri. Unul care munceste in strainatate de 10 ani si are o masina in Romania care o tine la socrii vrea sa o vanda si cumparatorul prieten vechi cu el vine de la Bucuresti ajunge in sat la vreo 250 km departare impreuna cu alt prieten dimineata pe la 5 fiind inghetati de frig din tren si de afara mergand pe jos o perioada. Ajunge acolo nici macar un pahar cu apa nu le-au oferit sa nu mai vorbesc de un ceai cald(cred ca se spanzurau socrii daca dadeau) platesc banii pe masina suna telefonul soacrei si prietenu din strainatate vorbea cu soacra si tot o intreba in prostie a dat banii a dat banii pe masina ca daduse pe speaker. Genul acesta de oameni trebuiesc un pic dresati ca nu se imbogatesc cu un pahar de apa sau cateva lemne ori este altceva la mijloc. Ori nu-i place de prietenul tau ori ea si-a facut alt prieten si ardea de nerabdare sa plecati voi. Sper ca a doua varianta sa nu fie reala si tatal tau sa fie iubit in continuare de mata ta

| MARGARETA199734 explică (pentru CatalinVictor1985):

Unde naiba sa își facă alt prieten ca are 60 de ani

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ceva se intampla cu ea si la bunicii mei la tara femeile trecute de 60 de ani isi fac prieten asta nu e o problema stiu asta pentru ca bunica fiind decadata si o vecina care are barbatul decedat de ani multi au infiripat o relatie asa ca nu asta e problema altii devin tati la 70 sau chiar 80 ani. Ceva se intampla de nu va vrea pe langa ea. O avea probleme de sanatate si vrea spatiu dar nu asta conteaza. Important e sa vorbesti cu ea sa vezi cum rezolvi in asa fel incat sa nu mai aiba acel comportament dar nici sa nu o ranesti. Succes

Răspuns utilizator avertizat