| Gabriel2606 a întrebat:

Salut. Am 18 ani si tot vad ca multi cica au 45 de ani si nu au avut iubita si tot am o stare de panica ca nu voi avea, desi am grija de mine, sunt un baiat bun, ma imbrac frumos. Ce sfaturi aveti, in legatura cu panica asta?

Răspuns Câştigător
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Deci, salut! happy Nu te îngrijora să fii ca ceilalți! big grin Zi ca ei și fă ca tine! big grin Nu ai nevoie de ei nici de ce fac ei. Dacă ești bun și te îmbraci frumos (de altfel, la fel ca mine laughing ), foarte bine faci, ai grijă de tine, de mintea, inima, sufletul și trupul tău, pentru că nimeni nu o va face. happy Tu contezi și mereu te vei avea pe tine și mereu vei fi acolo pentru tine și nu vei fi singur niciodată. big grin Cu siguranță vei avea. Eu cred în tine. big grin Îți mai dau un răspuns care te va ajuta și mai mult, dacă ți-a fost util sfatul, aștept o fundă din partea ta. : )) Mulțumesc! Sănătate! happy

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa gandesti ca vei avea si o sa atragi. Multa lume moare singura zilele astea asa sant vremurile actuale. Relatiile cedeaza dupa cativa ani

| romeo78 a răspuns:

Panica există în momentul în care nu ai încredere în propria persoană.
Iar, persoanele singure la 45+, au mult mai multe motive decât au impresia unii că știu.
Dar, unele dintre motive sunt cele de umilire de care au avut parte unii din partea unor foste partenere.

| Violleta2022 a răspuns:

Multi isi fac prietene in perioada adolescentei, nu iubite, iar tu esti inca adolescent si sincer, abia acum se deschide univerul pentru tine.
Aia de 45 care nu au iubita sunt deja dupa un divort, sau o relatie lunga si distrusa, dar tu nu ai apucat sa le citesti povestea intreaga... unii chiar nu o spun, ca sa nu dea prost in povestea lor.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

E inca tinerel, nu e problema, o sa aiba el relatii, multi incep mai tarziu treaba, unii isi gasesc ce trebuie dupa 25 ani in colo si inainte n-au mai avut alta relatie.

Are dreptate, exista si oameni de 45 ani care nu au avut rel niciodata, insa aia sunt f putini, au si alte probleme, deci nu se pun aia, ca el la aia se refera.

Dar si daca n-ar avea relatie ce? Viata e frumoasa si fara la o adica, asa ca e ok oricum ar fi.

| Mosotti a răspuns:

Aia care la 45 ani nu au avut iubita sunt f putini, sunt cam exceptii, deci nu-ti face griji.
Nu sunt deloc multi, pe langa ca sunt total neatractivi, au si alte probleme, etc.

Cum arati? Esti cat de cat atractiv la figura? Se uita fetele la tine? Simti ca te plac unele?
Ca a zis ca esti bun, ca te imbraci bine, ca ai grija de tine, dar n-ai zis cel mai important lucru adica daca ai nota cat de cat la fizic.
Dar precis arati cat de cat, deci nu asta e problema, n-a venit momentul inca, asta e.

E inca devreme, ai tot timpul sa ai o relatie, multi isi incep relatia pe la 19-20 ani, altii si la 23.

Si pana la urma sa presupunem ca nu ai avea relatie, ce? Viata merge inainte oricum.
Sunt atatea chestii frumoase de facut in viata si cu si fara relatie.

Deci oricum o dai, panica nu-si are sensul.
Panica e sa nu te imbolnavesti, sa nu ramai amarat, ceva de genul, dar nu de asta.

| Gabriel2606 explică (pentru Mosotti):

Da, arat bine. Problema e ca nu prea am prietene fete, de vorbit am vorbit, dar asa ca si fizic sunt ok.

| Mosotti a răspuns (pentru Gabriel2606):

Daca arati cat de cat si ai si celelalte calitati, stai linistit, nu e momentul inca, nu iti face probleme.
Ai tu o panica aiurea fara sens, trebuie sa inveti sa ti-o inlaturi.
O sa cunosti femei, ca doar nu traiesti in padure.

Cel mai sigur ar trebui sa-ti gasesti in facultate prietena! Daca arati cat de cat okey, daca ai si calitati, e imposibil sa nu gasesti pe acolo, si chiar nu neaparat din clasa ta.
Iti place de una, incerci sa o inviti la o plimbare, ceva, nu e problema, chiar daca e din alta clasa si va tot intaloniti pe hol in pauze, ceva de genu.

Poate si prin prieteni, colective de amici unde ar fi si fete.

| Gabriel2606 explică (pentru Mosotti):

Multumesc!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Daca esti atragator, o sa ai! Daca nu, nu!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Din moment ce deja si-a pus problema, inseamna ca ceva stie el ce e cu el, ca daca era in ordine, nici nu isi mai punea problema.

Sau poate are o panica aiurea, nu stiu. L-am intrebat daca e atragator cat de cat sau nu.
Ca el a zis toate (ca e bun, ca se imbraca bine, ca...) dar a omis asta, adica exact chestia cea mai importanta.
N-a zis "Arat bine...".

Ca si altii stiu ca unii de 45 ani nu au avut rel, dar nu ii ia panica ca nici ei n-ar avea.
Insa daca e o panica aiurea, ii va trece.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Poate sa fie si o panica aiurea! Ca stiu foarte multi oameni care se cred urati dar arata bine cat de cat, problema e atunci cand incep altii sa-ti spuna! Eu incepusem sa banuiesc ca sunt neatragator in liceu, cand mi-a zis-o una pe fata, apoi mi-au mai zis si alti smecherasi ca sa rada de mine, ca na, astia suntem noi, oamenii! Dar daca lui nu i s-a intamplat asta, nu cred ca are vreo problema!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai asta am zis si eu, de aia l-am intrebat cum arata, a zis ca arata cat de cat okey, atunci din facultate nu va iesi necuplat, iti zic sigur.

| geoconda a răspuns:

Ai răbdare și ai să vezi! Viata daca are ceva de oferit, o va face

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Mulțumesc din suflet! big grin Dacă mai ai întrebări de genul te pot ajuta că sunt în domeniu. happy Nu ai nevoie de lume, nu ai nevoie ca lumea să fie altfel decât este deja.winking Viața este deja desăvârșită, completă, perfectă! big grin

| Hurin a răspuns:

Stai linistit ca astia de se dau de 45 au probabil 30, ochelari de cal, dintii pe afara si extrem de obezi sau de-a dreptul anorexici rolling on the floor. Nici un italian nu i-ar lua rolling on the floor

| gaby08gurau a răspuns:

Stai linisti la varsta asta este prea devreme ai timp pana la 30 ani daca depasesti de 30 ani atunci devine o problema.Un sfat mai iesi in oras la o cafenea mai cauti pe internet si sa te asiguri ca este singura nu ai pentru ce sa fi panicat ignora pe aia de 45 ani traiesteti viata esti tanar.