| Lilik_4064 a întrebat:

Salut la toti! sunt prima data aici. vreau sa-mi dati un sfat pentru ca sunt disperat si nu stiu ce sa mai fac.eu am 18 si prietena mea are 17.ne intalnim de un an si 4 luni! la inceput totul a fost super.de vreo 3 luni incoace ea s-a schimbat enorm.no mai recunosc! este indiferenta cu mine, spune ca o sun prea des, kiteodata imi inchide kiteodata deloc nu-mi raspunde.acorda timpul doar prietenelor ei care nici una nu are iubit! am zis hai sa ne despartim ea incepe a plinge si spune ca nu poate trai fara mine si ca vrea sa fie doar cu mine.varianta ca are pe altcineva este omisa pentru ca sunt sigur ca nu este asa.am incercat sa vb.am vb de zeci de ori p tema asta! ea spune ca se enerveaza cind vb si pune ca se va schimba si nimic.eu parca as fi un catelus care imblu din urma ei. ce sa fac? eu o iubesc enorm si ea ma iubeste la fel de mult dar ea numi demonstreaza asta desi eu o fac.si spune ca se kompoarta destul de normal.ne vedem foarte rar deja, ma ignora citeodata. ce sa fac? ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| morena a răspuns:

Ti-am urmarit pasii tai pe TPU! Ai pus de 4ori aceeasi intrebare, nu stiu ce te determina sa te repeti! Vrei sa te convinga mai multi ca ce? Noi aici nu putem sa-ti rezolvam problema, doar tu poti, in urma sfaturilor care le iei de bune! Poate chiar o sufoci cu insistentele tale! Chiar daca zici ca te iubeste, obsesia ta de a o urmari si controla mereu! Poate vrea sa mai iasa si cu prietenele ei! Iesi si tu cu prietenii tai, si va veti intalni mai rar. Poate asa veti avea subiecte noi de discutii.Nu crezi ca e satula sa se tot justifice, unde e, cu cine e si amd? E satula de demonstratii, si vrea sa mai aveti si alta viata, decat doar voi doi! Crede-ma ca faci mai mult rau cand apari in postura de judecator, atunci cand o iei la intrebari! Si in fond de ce te disperi? Daca ea nu vrea sa fie cu tine, crezi ca o recuceresti cu atitudinea ta de dispe? Las-o draga sa si limpezeasca gandurile, si daca nu vrea, asta e! Nici tu nu esti din paie, si vei reusi sa treci peste, doar nu e singura fata! 4luni si s-a plictisit, ce vezi dupa 4 ani alaturi de ea? Vrei sa umbli bocind si implorand atentie, unde nu ai la cine? Viata are si alte aspecte, nu le alege pe cele mai neplacute! Esti la primele lovituri neplacute ce ti le arata viata, nu trebuie sa te lasi doborat! Trebuie sa accepti si infrangerile si sa inveti sa treci mai departe! Timpul nu se opreste aici! Daca ea nu vrea, resemneaza-te! Nu e capat de lume! Ce ai pierdut la ea! O luna a fost bine, 3luni sunteti in lamuriri! Asta numesti iubire care tu o regreti? O sa-ti dai seama ca te-ai inselat cand vei gasi alta, cand vei avea alta iubire de comparatie! Te asigur ca e doar iluzie, ceea ce vezi tu in aceasta relatie! vorbe goale si promisiuni desarte! Bucura-te copile de viata si cauta-ti fericirea in alta parte, alaturi de cine are nevoie de prezenta, si compania ta, nu alaturi de cea care trebuie sa-i cersesti atentia! Recastiga-ti incredrea si respectul in tine si cauta sa-ti gasesti perechea cre sa te iubeasca si sa te vrea asa cum i-ti doresti! Nu-ti darui inima cuiva care nu o vrea, pentru ca nu o merita! Fi barbat pentru cine te vrea, si pentru tine insati! Te asigur ca sunt multe care te cauta! Mult noroc si mai vreau sa aflu ce ai mai rezolvat!

14 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Tu o iubesti cu disperare, iar ea doreste o dragoste normala.romantica,linistita. Ea stie ca esti un baiat bun, care o iubeste, dar vrea sa nu mai fii asa sacaitor, obositor.Totul trebuie facut cu masura in viata, si eu cred ca asa te vrea si ea, cu masura.Las-o un pic din mana, si ofera-i ei sansa de a prelua initiativa. E o fata care nu vrea sa se comporte ca o pitipoanca, are principii solide. Incearca sa o cunosti mai bine.

| lovegirl15 a răspuns:

Pai scuza-ma, dar iubere cu forta nu se poate...
Incearca sa nu o mai sufoci cu telefoane, mesaje si alte chestii.Astfel nu vei reusi decat sa o faci sa nu-ti mai raspunda deloc la telefon.
Cred ca cel mai bine ar fi sa staty despartiti o vreme, poate se vor lamuri lucrurile intre voi.
Nu stiu ce sa zic:ori tu esti prea insistent, ori ea s-a cam plictisit de tine de spui ca nu te mai iubeste.
Cel mai bine ar fi sa te duci si sa o intrebi de ce si-a schimbat altitudinea fata de tine, si apoi sa iei o decizie.
Sper ca te-am ajutat. fundita plz?puppy dog eyes

| Daria a răspuns:

Pai de obicei cand iubesti un om vrei sa petreci cat mai mult timp cu el, nu? Nicidecum sa se enerveze ca o suni, etc.Bine,daca chiar o suni prea des si n-o lasi sa respire normal ca se enerveaza, deci nu exagera, n-o sufoca, la fete nu le place sa fie sufocatelaughing
Mai discuta eventual cu ea si spune-i c-o iubesti si vrei sa petreci mult timp cu ea, eventual ia-o prin surpindere si du-te la ea acasa, ia-o si du-o la un film sau organizeaza o seara romantica pentru ea.Va fi bucuroasa.
Succes:*

| shtephie a răspuns:

Desparte-te de ea!

| Roxana_2583 a răspuns:

Plateste-i cu aceeasi moneda sa vada si ea indiferenta ta si poate asa revine cu picioarle pe pamant. n-ai de unde sa stii ce ii baga alea in cap si poate o fac pe ea sa se comporte asa cu tine.
daca si tu te vei comporta cu ea indiferent si rece iti va reprosa si ea ca dc faci asa si ca ce ti-a facut ea de te comporti cu ea asa... iar tu ii vei raspunde asa asa faci si tu de o bucata buna de timp, iar pe mine ma doare comportamentul tau pentru ca te iubesc enorm si mi-am pus tot sufletul in tine si in relatia asta.
iti spun din experienta ca si eu am o rel la distanta de un an si 5 luni numai ca la noi e totul frumos si armonie, nimeni nu vrea sa se desparta de nimeni.
fa asa si vei vedea. daca ea iti va cere sa va despartiti e clara treaba, nu-i de tine, daca se va schimba e spre binele vostru ca nu s-a irosit atata timp degeaba.
iti urez succes si te rog tine-ma la curent

| ARSSS a răspuns:

Morena respect, frumos spus

cat despre tine lilik, incearca s-o ignori si u, sa nu o mai suni, si sa iesi si u cu prietenii tai( daca ai laughing ), da nu exagera cu ignoratuwinking, daca te place o sa vina ea inapoi la tine, te asigur happy

Răspuns utilizator avertizat
| Marijuana187 a răspuns:

****-o baa'!happy

| LePoneyBlanc a răspuns:

Nu ai cum sa stii sigur ca nu te insala. de fapt, comportamentul ei iti arata chiar ca ar fi interesata de altcineva. cu toate acestea, ea inca tine la tine si nu vrea sa te faca sa suferi dar s a indragostit de altul. mai bine va despartiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca are pe altcineva pentru ca daca se supara cand deschizi subiectu se supara de adevar sa se mai poate ca si ea sa se plictiseasca de u si ar vrea sa atea mai mult ca ele ar trebui sa faci aceeasi chestie pentru ca ea sasi poata dea seama de ce face nu o mai cauta si las-o pe ea sa te caute o sai dai si ei un semn de intrebare

| CatalinaC a răspuns:

Hmm.cred ca e nevoie de o pauza. Decat sa traiesti asa si sa te oftici neintelegand de ce se comporta astfel, mai bine propune-i o pauza de o saptamana, doua.ca sa nu mai planga spune-i ca nu va despartiti, doar ca va faceti ca nu va mai cunoasteti in acest timp. Daca intr-adevar te iubeste atat de mult pe cat crezi, atunci cu siguranta ii va fi dor in acest timp si isi va schimba atitudinea.cred ca s-a plictisit si a intervenit acea monotonie. Cunosc ff multe cupluri care se iubeau enorm si pareau inserabili si cand le intrebam pe fete de ce, imi ziceau exact asa "Dar ce vrei sa stau cu el toata adolescenta mea? Doar nu ma casatoresc cu el". mi-e sa nu se ajunga la asta si acum. Dupa aceasta pauza e posibil sa se fi simtit mai bine si chiar ea sa vrea sa va despartiti. Si zic eu ca e mai bine decat sa stai sa suferi ca nu stii ce are de se poarta asa cu tine. Ca din cate vad, vrea si nu vrea sa fie cu tine. Dar nu ai de unde sa stii, poate situatia se schimba in bine. Bafta multa si daca folosesti metoda asta cu pauza, lasa-mi si mie un mesaj si spune-mi ce ai facut. :*

| Beby7 a răspuns:

Cred ca ar trebui sai dai papucii, sau sa-i zici sa fie un pic mai altfe, si zii ca asa nu mai poate continua. sau da sau nu! Prerea mea

| Lilik_4064 explică:

Eu de zeci de ori am vb cu ea pe tema asta.si ea imi spune ca se schimba dar asta dureaza doar o zi.pe urma parca nici n-am vb cu ea! n-am incercat chestia aia ca sai acoed mai putina atentie pentru ca la moment tpt ce vad e ea.pare absurd dar parca ma vrajit cu ceva.imi dau seama ca nu ea cea maibuna fata din lume si pe linga dinsa pot sa mai am o mie ca ea dar totusi o iubesc doar pe dinsa dar ea ma ignora aproape total si imi zice ca o bat la cap aproape tot timpulsadvoi incerka sa fac din ceea ce mi-ati spus. poate o sa ajute!

| Paula_1391 a răspuns:

Poi ea spune ca se va schimba dar nu se schimba asta e problema.thinking
Poate nu vrea sa arate prietenilor ca te iubeste si cand sunteti doar voi 2 atunci sa se schimbe!