| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 frati mai mari care sunt mult prea protectori cu mine, iar dupa cei 2 incepe sa se ia si fratele nostru mai mic. Inainte sa ies din casa unul dintre ei trebuie neaparat sa vine si sa imi verifice vestimentatia, daca nu e bine(dupa cum spun ei 'se vede mai mult decat ar trebui') sunt trimisa sus sa ma schimb. Daca sunt vazuta singura cu un baiat trebuie neaparat sa fiu interogata in legatura cu baiatul respectiv si trebuie sa am 'acea discutie' de fiecare data. Inainte sa fac orice trebuie sa dau explicatii. Voi va dati seama ca abia am reusit sa ii fac sa ma lase in pace cand vine vorba de skateboarding?
Deja am ajuns la un punct in care sincer nu ii mai suport. Inteleg ca sunt practic singura fata din casa ramasa dupa ce mama a murit si ca am doar 16 ani, deci nu sunt nu stiu cat de mare si matura dar nici tata nu e asa protector cum sunt cei 3. Ma simt ca si cum as avea 3 body-guards in loc de frati.
Cum sa ii fac sa inteleaga ca nu am nevoie de chiar atat de multa protectie? Vreau si eu linistea mea, sa stiu ca fac ceva fara sa trebuiasca sa le explic pe toate. Chiar vreau sa ii fac sa inteleaga dar nu stiu cum. Putin ajutor ar fi mai mult decat bine venit. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Tinna666 a răspuns:

Fa si tu acelasi lucru, controleazai, interogheazai si apoi poarta o discutie cu ei si explica-le ca asa cum lor nu le place sa fie controlati, nici tie nu iti place. spune-le ca apreciezi ca au grija de tine dau vrei sa iti fie frati si prieteni nu garda de corp..cu siguranta vor intelege.si ca sa le divedesti ca pot avea incredere in tine te poti duce tu la ei si sa povestit ce se mai intampla cu tine, fara sa astepti sa te intrebe ei happy kiss

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine sa fie asa cu tine altfel ajungeai panarama de la 14 ani. Mai tarziu o sa le multumesti si desigur ar trebui sa vina cu tine peste tot ca flamanzi de carne tanara ca a ta sant peste tot

| Holiday a răspuns:

Ar trebui sa mergi la tatal tau si sa-i explici situatia, iar apoi el sa vorbeasca cu ei.
Pe de alta parte, daca fratii tai sunt mai mari, au 20, douazeci si ceva de ani si inca mai atarna in casa parinteasca, inseamna ca nu au nici ei cine stie ce minte.
Ar trebui ca tu, daca vrei sa fii respectata sa dovedesti ca meriti asta, termini liceaul, mergi la o facultate fara frecventa, iti iei un job, te muti si gata. Solutii exista, daca chiar vrei sa faci ceva, numai ca nu e simplu. Pana atunci, incearca sa ai o discutie serioasa cu tatal tau.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Au dreptate, tu esti un copil si nu ai inca discernamantul necesar sa iesi in lume.Trebuie sa intelegi ca ei nu iti vor raul dar poate ca exagereaza cu asta.Incearca sa faci in asa fel incat sa nu le dai motive de suspiciune si nu o sa se mai lege de tine.

| mgtow a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Ei se ocupa sa ajunga o femeie bazata pe ea nu o lasa sa curvasareascawinking

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru mgtow):

Uite si un om care gandeste! Tocmai sofere, ea e mica si recunosc, gandeam la fel in legatura cu parintii mei, dar aveau dreptate.Am ajuns un om integru si consider ca e bun si controlul asta, nu asa strict dar e bun.

| mgtow a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

De la 18 ani sa faca ce vrea dar pana atunci e bine sa fie supravegheata ca un seif cu bani

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru mgtow):

Nici atunci nu e chiar bine, nu e tocmai constienta si daca se alege cu un plod ramane in grija altora.Un om e independent atata timp cat se poate sustine financiar si poate lua decizii de unul singur, lucru care la 18 ani nu se poate.

| Suck a răspuns:

Trebuie sa le spui asta lor nu noua.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Încearcă sa vorbesti cu ei, sa le explici ca ai nevoie si de liniste. Apreciază totusi ca au grija de tine, dar spune-le sa nu mai fie asa protectori. Ai si tu viata ta.

| Ruxandra15 a răspuns:

Iti cunosc prietenii? Ce ai zice sa ii inviti la tine acasa pentru ai cunoaste? De obicei familia isi face griji atunci cand comportamentul unei persoane se schimba. Ai avut note mici? Ai chiulit mult? Te-au prins intr-o ipostaza ciudata? Daca iti vor cunoaste anturajul vor inceta. La 16 ani fetele poarta fuste cam cu o palma peste genunchi sau ce ei prefera o iubita cu fusta pana in pamant sau poate si cu trena nu.

| fyrelord a răspuns:

Nu cred că frații tăi pot să pună stăpânire pe viața ta, decât dacă nu ripostezi sub nicio formă. Nu spun că trebuie să iei o bâtă, să-i bați ca să-ți respecte intimitatea. Dar trebuie să fii foarte concisă și clară când vine vorba de subiectul ăsta, trebuie să știe foarte bine că nu pot să își "vâre nasul" în viața unei fete, fie ea și sora lor. Ia puțină atitudine, și nu fii marioneta lor, dacă nu vrei să le explici, pur și simplu, nu o faci. Sunt curios, tu ce simți c-ai putea să faci în legătură cu asta?

| Vladii a răspuns:

Trebuie sa ii faci si pe ei sa inteleaga ca nu mai esti un copil si ai crescut.Probabil le este teama pentru ca fetele de varsta ta au deja copii. Daca nu ii poti convinge vorbeste cu tatal tau despre treaba asta incercand sa ii spui ca prietenele tale sunt mult mai libere sau ceva de genu laughing