| Ariamnaa a întrebat:

Bună! Am și eu o mica dilemă. Săptămâna trecută mi-am lipit gene din DM cu un lipici special. Ai mei nu ma lasa sa îmi pun gene decât în vacanta de vara fiindcă spun ca nu este normal sa îmi pun la școală fiind și clasa a 7-a dă notă proasta. Și eu încăpățânata mi-am cumpărat și îmi lipeam în fiecare zi pana când pe pleoapa a ajuns din cauza lipiciului sa mi se facă un fel de bube micuțe. Am încercat sa ma și demachiez sa îmi pun și apă călduță ca am zis ca asa poate se ia. De unde ca am rămas cu ele...mi-am tot pus și la un moment dat mi-am dat seama ca genele mele acum sunt mult mai mici, abia dacă mai sunt parca le-am tăiat...și nu știu ce sa mai fac pentru ca mi-au afectat foarte mult si eu îmi dau si cu rimel dar îmi este și mai teama sa nu îmi afecteze. Nu știu dacă îmi vor mai creste la loc atat de rapid deși sper sa îmi crească la loc pentru ca eu aveam genele mai mari decât le am acum și ma oftic super tare din cauza asta

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta este, acum suferi pentru prostia facuta si pentru ca nu ti-ai ascultata parintii.
la 12-13 anisori cat ai, ar trebui sa asculti cu desavarsire de parintii tai, nu sa faci pe ascuns lucruri rele, ca uite cat suferi.
Acum trebuie sa le tai ca sa elimini lipiciul ala si sub nici o forma sa nu mai pui nimic pe ele, fiindca dadta viitoare tis epot umfla ochii de la reactia chimica produsa de acel lipici la acre acum esti alergica.

| VoidEternal a răspuns:

Gene false in clasa a 7-a... Proasta idee. O perioada uită de așa ceva și nu mai folosi nici rimel. Se vor reface.

| ShadowGhost a răspuns:

Buna iubita!

Trebuie sa te duci neaparat la un doctor in primul rand! La un oftalmolog si sa spui exact ce s-a intamplat. Un lipici vechi poate afecta grav atat ochiul cat si pielea. Poate este necesar chiar si un dermatolog. Intai de toate, mergi la medicul de familie ca sa iti recomande unde sa te duci ( sa intocmeasca trimiterea).
Apoi, daca chiar vrei gene, atunci du te la un salon specializat. Sa stii ca si daca iti pui mult timp gene, ele nu vor mai creste si vor incepe sa se rareasca. Indiferent de modalitatea de punere si de lungimea lor( fir cu fir/ lipire). Daca vrei gene lungi, Bonilash. Chiar functioneaza!
si uleiul de ricin. Aplici pe betisor de ureche / discheta si aplici cu multa atentie si grija astfel incat sa nu iti intre in ochi, fix la baza radacinii aplici pana in varf, dar baza e cea mai importanta.
Dintre toate modalitatile, doctor in prima faza; Bonilash pentru regenerare si lungime alaturi de uleiul de ricin si o vreme rimel.
Poate peste cateva luni, la un salon avizat, sa incepi din nou cu genele, daca chiar iti doresti.

| paul123paul123 a răspuns:

O sa creasca dar ar trebui sa le lasi naturale ca sa creasca

| Ariamnaa explică:

Și am uitat sa mai spun ca nu știu dacă lipiciul era vechi :/ poate și din cauza asta mi-a afectat

Răspuns utilizator avertizat
| nuziccaasavreau a răspuns:

Incearca sa iti pui ulei de ricin sau ceva, eu cand am renuntat la rimel si am inceput sa folosesc gene false parca mi s au lungit si inesit genele, poate nu le ai aplicat corect

| Ana674 a răspuns:

Buna?, si eu îmi pun gene din clasa 7-a, eu fiind a 9 a acum. Genele trebuie lipite corect dacă nu risti sa ti le rupi ale tale naturale. In cazul tau ti-as recomanda un serum de gene cu care trebuie sa te dai in fiecare zi timp de câteva saptamani (gasesti mai multe variante de serum in dm ). Dupa ce genele tale cresc ti-as recomanda rimelul Telescopic care le alungeste si le da un volum super?

| Ana674 a răspuns (pentru Ana674):

Inloc de semnele de intrebare erau câteva emojiuri