| stef112 a întrebat:

Vreau si eu un sfat. Deci de revelion am vorbit cu niste prieteni sa mergem in oras. Pe cel mai bun prieten al meu nu a vrut sa il lase si dupa am spus ca nu mai mergem.Asa ca prietenul meu a spus sa facem la el acasa dar parintii lui il lasau sa vin doar eu sau cel putin asa i-au spus. Am fost invitat la o petrecere si un majorat si le-am spus ca nu ma duc pentru a ma duce la el acasa..Parintii lui fiind plecati pana la 5 am vorbit cu alti 3 prieteni care faceau la unul dintre ei acasa sa vina in timpul noptii si sa plece pana parintii lui ajung acasa.Eu i-am dat bani si am luat de 50 de lei tigari si de baut.Ieri la ora 5 ma suna si imi spune ca tatal lui a spus ca se duce la varul lui si ca sub nici o forma nu ramane singur acasa. I-a spus ca urma sa vin la el dar tatal lui a spus ca nu mai poate da inapoi daca a vorbit. Tatal lui(daca il pot numi asa) este un om dur si nu prea se poate intelege cu el. Am fost foarte nervos deoarece din atatea variante am ramas acasa din cauza lui. Pe el nu sunt suparat deloc pentru ca pur si simplu nu avea ce sa faca. Nu putea sa ii spuna ca am luat tigari si de baut pe banii mei si etc. Acum prietenii care i-am refuzat m-au sunat la miezul noptii sa ma intrebe unde sunt.M-am simtit aiurea sa le spun ca sunt acasa..Cand le-am zis ce s-a intamplat mi-au zis ca vezi daca esti fraier si nu te orientezi. te duci cu ala in loc sa vii cu noi.Chiar daca si ei sunt prieteni cu el. Si parintii mei mi-au spus ca sa nu il mai sun sa nu mai vorbesc cu el. Ce ar trebui sa fac? Adica el nu are nici o vina. Spuneti-va parerea.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Iti pastrezi prietenul dar nu iti mai faci planuri cu el. Planurile tale trebuie sa nu fie dependente de toanele parintilor lui.

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu el si afla ce s-a intamplat.Pe situl jw.org poti gasi un filmulet dragut despre ce inseamna un prieten adevarat, la sectiunea adolescenti.

| alecsicu a răspuns:

El e prietenul tau si nimic nu trebuie sa strice treaba asta."and le-am zis ce s-a intamplat mi-au zis ca vezi daca esti fraier si nu te orientezi. te duci cu ala in loc sa vii cu noi.Chiar daca si ei sunt prieteni cu el."Ei nu sunt prietenii tai si nici ai lui.Prea usor folosesti termenul de prieten!