| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei ce s-au uitat la kuroshitsuji : ce semnifica sfarsitul : cei doi se arunca de pe stanca dar asta inseamna ca mor? Ciel devine demon si sebastian majordomul lui...dar cine vrea sa imi explice?

2 răspunsuri:
| PikaPiku a răspuns:

Alois a facut un contact cu Hannah inainte ca cei doi majordomi sa ajunga in turn, contract al carui obiectiv era ca Ciel sa nu-si piarda sufletul devorat de Sebastian sau Claude. Astfel Hannah il face pe Ciel demon, fapt care il va impiedica pe Sebastian sa-i fure sufletul acestuia.
Cert este ca promisiunea pe care se bazeaza contractul dintre Ciel si Sebi nu mai poate fi indeplinita pentru a pune capat acestuia, si de aceea cei doi vor ramane legati pentru totdeauna.
Practic fiecare a reusit sa se razbune pe fiecare. Desi a murit, Claude se poate bucura de faptul ca Sebi nu ii mai poate devora sufletul lui Ciel pe care si el si-l dorea, dar si Alois, mort fiind se afla tot acolo unde este si Claude, chiar daca acestuia nu ii pasa de el. Fiecare si-a cam gasit nasul.

| anonim_4396 explică (pentru PikaPiku):

Da dar eu ma refeream la ultima scena...cand cei doi sar de acolo adica aia e doar o scena de final sau cei doi chiar mor sau traiesc in continuare?