| Nicoo777 a întrebat:

Dati-mi un film interesant.

86 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

The Elephant Man (1980), Hachiko: A Dog's Story (2009), Dead Poets Society (1989), Cidade de Deus (2002), The World's Fastest Indian (2006), The Ledge (2011), The Bucket List (2007), Le renard et l'enfant (2007), Bridge to Terabithia (2007), Malèna (2000), The Dreamers (2003), Bitter Moon (1992), Magnolia (1999), Gia (1998), Good Will Hunting (1997), Powder (1995), Chocolat (2000), The Green Mile (1999), The Shawshank Redemption (1994), Django Unchained (2012), Schindler's List (1993), Amour (2012), The Boy in the Striped Pyjamas (2008), August Rush (2007), Fight Club (1999), Drive (2011), Léon: The Professional (1994), Gandhi (1982), Ondskan (2003), The Reader (2008), Cinderella Man (2005), Naked (1993), Forrest Gump (1994), Agora (2009), The Best Exotic Marigold Hotel (2011), Out of Africa (1985), In The Mood For Love (2000), My Girl (1991), Cadillac Records (2008), Pay it forward (2000), War Horse (2011), Open Road (2013), The Hurricane (1999), Melancholia (2011), Vă place Brahms? - Goodbye Again (1961), Somewhere in Time (1980), All The Invisible Children (2005), The Great Dictator (1940), Dancer In The Dark (2000), Dogville (2003), Blue Velvet (1986), Amelia (2003), Les chansons d'amour (2007), An Unfinished Life (2005), The Legend of 1900 (1998), Once Upon a Time in America (1984), Samsara (2011), Foxfire (1996)...

| faramatania a răspuns:

Predestination (2014),The Judge (2014),The November Man (2014),Nightcrawler (2014),The Grand Budapest Hotel (2014/comedie-dramă),Sabotage (2014),The Expendables 3 (2014),The Anomaly (2014),The Prince (2014),Left Behind (2014),White Bird in a Blizzard (2014),Born To Race: Fast Track (2014),Plastic (2014),Sin City: A Dame To Kill For (2014),Neds (2010),Autumn Blood (2013),The Girl And Death (Het Meisje en de Dood 2012), Violet & Daisy (2011),Lucy (2014),Moms' Night Out (2014/comedie),Taken 3 (2015)

| Leocerba a răspuns:

A spus "un film", fetelor!
angry

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

laughing Să-şi aleagă!

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Too much pudding thinking
may choke a dog

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Aşa e când generozitatea dă pe-afară. laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Mă apuc de Birdman. L-ai văzut?

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Da. Da.
Nu vreau deloc sa-ti influentez vizionarea, imi pun fermoar parerilor. Eventual vorbim cu placere dupa?
( initial am citit "Borgman" si am zis in sinea mea: da, uite un film interesant, pentru ca de obicei sunt alte cuvinte ce sar in drum cand simti sa caracterizezi un film dar in cazul "Borgman" vrei sa spui ciudat si te opresti, vrei sa spui enervant si te opresti, vrei sa spui sec, amuzant, nemotivat, incalcit, inedit si...te opresti; ramane "interesant" de zis)

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Bun, deci acum ştiu exact ce voi viziona după Birdman. :))

Arată promiţător...
http://www.imdb.com/title/tt1954315/

Vin la schimb de păreri după... dacă Nicoo777 ne mai suportă.

Pune-te şi tu, Nicoo777, cu burta pe Birdman şi Borgman! Poate fix unul dintre ele va fi al tău "un film interesant".

| Cameliapantiru a răspuns:

"Lion In Winter'' (1968)

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Birdman m-a plictisit iniţial, dar când a început să se încălzească, să ia viteză, să prindă forma, i-am prins gustul, care începea să-mi placă din ce în ce mai mult, surprinzându-mă din ce în ce mai plăcut, captându-mi atenţia, stârnindu-mi curiozitatea, interesul...
M-am distrat grozav cu el.

Îmi place că nu e plin de efecte speciale, ca majoritatea filmelor de acum, care să-i dea un gust de plastic, îmi place că e teatral, dar onest, complicat, dar simplu, îmi place că e filmat parcă dintr-o bucată, îmi place că e inteligent, filosofic, ciudat, îmi place că are umor, îmi place că graniţele între real, teatru şi ireal sunt şterse, se întrepătrunde totul, îmi place că e ca o joacă, îmi place că are actori buni, îmi place că nu e grăbit, îmi place că scenariul e făcut parcă din straturi, care abia când se suprapun toate, spre sfârşit, crează o imagine plină, dar tot incompletă, lăsând loc imaginaţiei, îmi place că arată lumea artistică, mentalitatea actoricească, care include spontanietate, nebunie, dezinvoltură, îmi place să gust din ele, îmi place că finalul e optimist, îmi place că parcă îşi bate joc de însuşi Oscar şi toate valorile comerciale, deseori promovate acum... Îmi place. Mai mult decât puteam spera la început.
Ţie?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Hehe, chiar că e interesant Borgman, straniu şi interesant: recrutarea de psihopaţi.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Mi-a plăcut şi filmul biografic The Imitation Game, nominalizat şi el la Oscar.
Ştiam că Alan Turing a fost unul dintre taţii calculatoarelor, dar nu ştiam că a avut şi o implicare atât de semnificativă în stoparea războiului. Se simt aici serviciile secrete.

M-a şocat la ce sfârşit al vieţii tragic şi absurd l-au condamnat nemernicii, în loc de recunoştinţă...
Societăţi şi legi homofobe sunt o pată ruşinoasă în istoria umanităţii, parcă ar fi create de nişte primate subdezvoltate, lipsite de pic de logică şi empatie.

A fost nevoie să treacă zeci de ani ca să i se recunoască meritele. În ce lume bolnavă trăim...

Alan Turing - un geniu ciudat şi simpatic. Respectele mele.

Chiar merita ecranizată povestea.

| Nicoo777 explică (pentru NOname):

Okay, multumesc

| Andeuta a răspuns:

Interstelar.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Am vizionat acum şi Whiplash (2014). E mişto, dar nu cred că va fi favoritul meu la Oscar.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Filmarea care pare dintr-o bucata, dintr-un cadru reprezinta efectul vizual 2014.
Am regasit asta de la oameni seriosi si filme adevarate ( cum este Birdman) pana la videoclipuri muzicale ( Kiesza – Hideaway sau Sia cu Chandelier ).
Stiu ca observatorul se poate simti mai familiar cu subiectul, cu personajul daca imaginea curge netaiata, dar totusi nu cred ca era nevoie sa se apeleze la secventa dintr-un cadru in cazul Birdman pentru ca prea e la moda anul asta sa filmezi asa si de ce ai avea nevoie sa fii la moda cand tu deja ai un film adevarat si cel putin un actor de mare angajament, care da greutate. De ce sa te incurci cu ceva atat de frivol, la moda anul asta, secventa dintr-un cadru?
Ei, dar asta este doar o parere strict personala in care mi-am prins eu urechile cand am vazut filmul, parere pe care marea majoritate poate nici n-o observa, absorbita fiind de filmul in sine, care-i bun.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Eh, vezi, Leo, eu nu ştiam de această modă, mai ales că nu e vreo inovaţie în lumea cinematografică, aşa că nu m-a deranjat deloc, ci din contră, mi s-a părut o mişcare chiar foarte potrivită filmului, o mişcare care susţine ideea de curgere lină din real, în teatru, în ireal şi înapoi, de întrepătrundere între cele trei, de care vorbeam. Nu cred că e o bilă neagră pentru film.
Dar, de asemenea, este doar o părere strict personală şi nu o impun nimănui.

Ce film nominalizat la Oscar, în afară de cele menţionate deja, mi-ai recomanda să fie următorul?
Vreau să le văd pe toate, ca să ştiu despre ce e vorba şi să-mi aleg în final un favorit (tu ţi-ai ales, apropo?).

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

A fi sau a nu fi nominalizat la Oscar?
Tocmai vorbeam de "Mommy", film canadian, alte chipuri, poate alte abordari.
Chiar voiam sa-ti zic de filmul asta.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Bun, mersi, deci el urmează!
http://www.imdb.com/title/tt3612616/

E ca aia cu facebook-ul: dacă nu eşti nominalizat la Oscar, nu exişti. :))

NOname
| NOname a răspuns (pentru Nicoo777):

Cu plăcere, Nicoo777.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Of, nu găsesc Mommy (2014) online. Probabil încă nu a apărut.
O să încerc Selma (2014).

| Byslimi a răspuns:

Teken 3, hobbit, 47 rony

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Selma, o poveste despre Martin Luther King în lupta lui cu nedreptate, cu ura iraţională, un capitol important în istoria umanităţii, pare de actualitate şi acum, mai ales dacă facem paralela între rasism şi homofobie, corupţie, misoginism, încălcarea drepturilor de om în diferite sfere şi zone ale lumii.
Un film menit să ne readucă aminte de unde am plecat şi că deşi am ajuns departe, nu am ajuns departe destul.
Nu cred că va câstiga Oscarul, dar merită văzut.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Boyhood (2014) nu e impresionant, dar e ok, are câteva idei filosofice interesante, deşi evidente şi previzibile. Oricum, abia aşteptam să se termine.

| ArthurKn a răspuns:

The dark knight rises

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

Cum să spui așa ceva de „Boyhood"? :-O
https://www.youtube.com/watch?v=_fOA1cv9pHs

NOname
| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

...şi American Sniper (2014) e ok, dar tot slăbuţ pentru Oscar, după părerea mea.