| Nicoo777 a întrebat:

Dati-mi un film interesant.

86 răspunsuri:
| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

Dimpotrivă, e filmul perfect pentru Oscar, dacă accepți că Oscar nu e despre calitatea filmelor, ci doar spălătură ideologică. În tot cazul, e fantastic hype-ul care se creează în fiecare an în jurul premiilor ăstora, deși multă lume înțelege că sunt o farsă.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Nu-i bai daca nu l-ai gasit.
"Moomy" urmeaza sa intre in reteaua de cinematografe in urmatoarele zile.

Ce, nu-ti place cand te uiti la ecran absorbita si Salsa de la Nachos iti curge fix peste partea cea mai expusa a hainelor, de parca ai vomat? Iar pana la final rastorni si paharul cu suc si te rogi sa nu te intalnesti cu nimeni cunoscut prin mall, asa ca, prevazatoare, hotarasti sa mergi cu ochelarii 3D pe ochi si tocmai la iesire dai peste persoana pe care o suporti cel mai putin din lume & din Univers?
Hai ca-i palpitant la cinema, Noname!

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Haha. Aşa puţin mă iubeşti? laughing

Parcă te şi văd cu codiţele şi degetele lungi înmuiate în salsa. love struck

Hei, tocmai am terminat şi The Grand Budapest Hotel. E ceva mai viu, mai inedit şi a reuşit să nu mă plictisească, deşi tot cel mai bun dintre cele mai bune nu l-aş numi, dar e simpatic, zglobiu, cu o poveste hazlie şi un stil original de a o poveşti. Mi-a plăcut per ansamblu.
Mi-a mai rămas doar The Theory of Everything dintre cele 8 nominalizate la cel mai bun film. Nu ştiu de ce mereu am aşteptări atât de mari de la teoretic cele mai tari filme din lume ale anului şi până la urmă toate ajung să-mi pară insuficient de bune. Fi-le-ar Oscarul să le fie! laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Ei, ei să aleagă ce aleg,
dar eu tot rămân o naivă idealistă
şi am propria mea listă.
Pam-pam!

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Îmi place tema din The Theory of Everything, îmi place că se pune accent pe ştiinţă şi totodată este umanizat Stephen Hawking. Cred că este genul de informaţie care merită promovată.

Dacă o să câştige Birdman, The Imitation Game sau The Theory of Everything, din partea mea e ok.

Dintre cele opt favoritul tău, Leo, care este? Sau care e topul tău 2-3?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Am vizionat şi Foxcatcher (2014) cu Steve Carell nominalizat la Cel mai bun actor în rol principal.
E ok, dar nu cred că merită să câştige.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

...şi Marion Cotillard a fost cam bună în Deux jours, une nuit.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Mi-a plăcut Gone Girl, misterul din el, poeticul, suspansul, drama, ironia...iar Rosamund Pike chiar a fost destul de bună.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Still Alice e emoţionant şi îmi place Julianne Moore în el şi nu numai.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Nu aveam aşteptări prea mari de la Reese Witherspoon, dar m-a surprins într-un mod foarte plăcut, la fel şi filmul - Wild. Vârsta i-a prins bine şi rolul mult mai matur, dificil şi profund.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L'Homme orchestre (1970)
Omul orchestra - COMEDIE - sigur razi!

Evans (Louis de Funes) este conducatorul unei trupe feminine de balet. Este de-a dreptul draconic in ceea ce priveste disciplina fetelor din ansamblu, pentru ca, in conceptia sa, arta cere efort, disciplina si sacrificiu. Iar fetele trebuie sa sacrifice pe altarul artei in primul rand relatiile amoroase... Singurul barbat acceptat in apropierea balerinelor este nepotul lui Evans, Philippe (interpretat chiar de fiul lui Louis de Funes, Olivier de Funes).

Asupra trupei se abate insa o napasta pe care Evans nu ar fi prevazut-o nici in cel mai negru cosmar al sau: ca din senin, una dintre balerine ramane insarcinata, iar Evans afla ca responsabil de aceasta situatie ar putea fi chiar Philippe! Dupa cercetari amanuntite, demne de un agent al serviciilor secrete, Evans afla ca vinovata, pe langa faptul ca asteapta un copil, mai are unul, gata nascut! Cum viitorul trupei este inainte de toate, Evans trebuie sa depaseasca situatia, astfel ca, in scurt timp, se transforma intr-o bona foarte docila si foarte rabdatoare...

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Am avut răbdare de doar vreo 50 de minute de Inherent Vice (nominalizat la Cel mai bun scenariu adaptat). Prea aiurea şi psictisitor pentru gustul meu.

| Xman12345 a răspuns:

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Ce personaje comice, colorate sunt în Mr. Turner (2014)... Iar coloana sonoră e parcă menită să tempereze discret stilul caricatural al filmului, care aduce a piesă de teatru pictată de Turner.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

...şi Interstellar e drăguţ.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Captain America: The Winter Soldier - o chestie comercială, adolescentină, în care nu pricep de ce cineva ar investi atât.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Muzicalul Into the Woods e un frumos colaj din poveşti, cu melodii şi voci excepţionale. Mi-a plăcut.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Begin Again (nominalizat la Cel mai bun cântec original) e dulcic şi uşurel.

NOname
| NOname a răspuns (pentru NOname):

The Judge nu e de o valoare artistică impresionantă, dar îmi place de un 8-9.
Iar Edward Norton, nominalizat la Cel mai bun actor în rol secundar, a fost chiar bun.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Big Hero 6 - o animaţie simpatică cu o poveste interesantă, deşi mi-ar fi plăcut ca emoţiile faciale să fie mai bine redate, mai detaliat şi natural, dar e ok.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Unbroken (nominalizat la Cel mai bun mixaj de sunet şi Cel mai bun montaj de sunet) este în sine un film bun, motivaţional, cu o poveste biografică emoţionantă. Merită văzut.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

The Hobbit: The Battle of the Five Armies (nominalizat la Cel mai bun montaj de sunet) e o aventură fantastică destul de faină, deşi nu neapărat pe gustul meu, dar muzica e ok.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

...şi A Most Violent Year cu Jessica Chastain, nominalizată la Cea mai bună actriţă în rol secundar, e ok.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

E simpatică şi animaţia The Boxtrolls. Îmi place în special partea postfinală.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Mandariinid (din categoaria Cel mai bun film străin) e chiar bun, mi-a plăcut mult, Leviafan e aşa cum ai zis, iar din Relatos salvajes am găsit doar trei secvenţe care se reiau iar şi iar (sau aşa e filmul?) şi nici Timbuktu nu am găsit complet.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Beyond the Lights - o chestie plină de clişee adolescentine.
The Lego Movie e bun pentru copii.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Dawn of the Planet of the Apes e un SF interesant, iar efectele speciale chiar sunt de calitate.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Nu am găsit Finding Vivian Maier (2013), dar am găsit, tot un documentar destul de bun, Vivian Maier: Who Took Nanny's Pictures? (25 Jun. 2013).
Vivian Maier este un misterios şi uimitor om şi artist, iar filmul, deşi mi-a plăcut, m-a făcut să simt că îi violăm intimitatea, căci o astfel de atenţie nu este ceea ce ea ar fi vrut. În orice caz, cred că Vivian a devenit fotograful meu preferat. Felul ei de a fi şi de a vedea lumea este fascinant.
http://bit.ly/1ChKOTP

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Guardians of the Galaxy - o prostioară (simpatică pe alocuri), care abia aşteptam să se termine.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

How to Train Your Dragon 2 - drăguţă poveste.