| wiki99 a întrebat:

Imi puteti spune un film bun care v-a impresionat? Precizati genul si poate chiar si o descriere a filmului.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hannibal seria: Hannibal Rising, Red Dragon, The Silence of the Lambs, Hannibal asta e ordinea cronologica, mi-a placut filmul pentru subiectul in sine si prestatia lui Anthony Hopkins, atat de bine a jucat incat te baga in sperieti :))

Down in the Delta - poveste de viata foarte frumoasa

Schindlers List - caz real, filmul prezinta ororile petrecute de evrei

Letters to god - caz real, no coment :D

La vita e bella - caz real, film despre evrei, pe langa faptul ca este trist filmul, personajul principal este foarte amuzant

The king’s speech - Un rege care are probleme in a tine discursuri, insa drumul spre vindecare este foarte amuzant

Slumdog Millionaire - un film indian, prezinta drama a 3 copii orfani care scapa din mizeria in care traiau, nu e cu muzica din aia sacaitoare

Good Will Hunting - ar fi pacat sa nu te uiti, e belea filmu

John Q - un tata care trebuie sa se lupte cu un sistem corupt pentru a-si salva fiul

Ip Man seria: Ip man 1, Ip man 2, The Legend Is Born: Ip Man. Ultimul e mai naspa insa primele 2 is tari, ai actiune, drama, istorie si este si caz real;)

Hachiko: A Dog's Story - un profesor gaseste un caine mai mult nu iti zic

Memento - modul cum este spusa povestea in film este geniala

The painted veil - O poveste de dragoste intre o femeie rasfatata si un doctor, foarte frumos

Forrest Gump - no coment

American History X - un film despre conflictele dintre rase, foarte dur

Precious - fara cuvinte, povestea unei fete care a fost violata de tatal ei...

The Last Samurai - un american sau englez nu mai stiu exact se lupta cu niste samurai, acestia il prind si il iau ostatic, viata lui se schimba drastic dupa aceea

The Prestige - filmul prezinta conflictul dintre 2 magicieni/iluzionisti, foarte captivant

Remember the titans - un antrenor adevarat care reuseste sa uneasca tabara negrilor cu cea a albilor, emotionant :D

Here comes the boom - filmul prezinta un profesor care incearca sa scape scoala din niste datorii, insa cum o face socheaza pe toti :))

Cast Away - un american naufragiaza pe o insula pustie

3 Idiots - film indian, insa el al naibii de amuzant :))

127 hours - caz real, un tip se duce intr-un canion, ce se poate intampla? :))

V for Vendetta - subiect interesant, filmul este Sf, actiune

Shutter island - film psihologic, mi-a stors creierul cateva zile

Seven pounds - un om normal care face un sacrificiu enorm

One Flew Over the Cuckoo's Nest - film mai vechi insa Jack Nicholson face toti banii

Blood diamond - caz real, ne arata de unde sunt procurate diamantele

Mary and Max - nu te lasa pacalit de faptul ca e animatie, filmul are dialoguri profunde

Identity - un film cu un subiect interesant, si cu mult suspans

Léon - prea tare subiectul filmului :))

Memoirs of a geisha - film dupa o carte, foarte frumos ne prezinta niste realitati

The Bourne seria: The Bourne Identity, The Bourne Supremacy, The Bourne Ultimatum, The Bourne Legacy. Are multa actiune si subiectul e interesant

The Godfather trilogy: The Godfather, The Godfather Part II, The Godfather Part III. Degeaba traiesti daca nu ai vazut filmul asta;)

Se7en - film politist, extrem de interesant cazul din film

Peaceful warrior - film dupa carte, dialoguri amuzante dar si profunde

The Terminal - comedie, un rus se rataceste intr-un aeroport american, doamne cat am mai ras la filmu asta =))

Extremely Loud & Incredibly Close - film dupa carte, unora nu le-a placut, insa este interesant

A beautiful mind - impresive!

deja am obosit am sa ti le pun si pe celelalte, uite aici:

Rainman, The green mile, Beyond the Law, End of watch, Sleepers, Gladiator, The Pursuit of Happyness, The machinist, 300, The Shawshank Redemption, Invinctus, Brothers ( 2009 ), Rocky seria: http://en.wikipedia.org/wiki/Rocky_(film_series)

Requiem for a Dream, Into the wild, Binecuvantata fii inchisoare, The grey, Carandiru ( viata intr-o puscarie mexicana, caz real ), Freedom Writers, The Pianist, Dead man walking, A walk to remember, Fight Club, The way back, To End All Wars, Stand and Deliver, The notebook, A Thousand Words, The Last Castle, Seria batman : Batman begins - The Dark Knight - The Dark Knight Rises. Equilibrium, Inception, Pirates of the Caribbean seria: http://en.wikipedia.org/wiki/Pirates_of_the_Caribbean_(film_series)

Unstoppabble, Sherlock holmes 1, 2.
The bone collector, The Avengers, The Rock

Informatii despre filme le gasesti pe
http://www.cinemagia.ro/

Ar fi pacat sa nu te uiti la ele, mai ales ca m-am straduit ceva sa le insir si sa le descriu, grea misiune :))

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai putea să încerci şi Hachiko: A Dog's Story (2009), Dead Poets Society (1989), Cidade de Deus (2002), The World’s Fastest Indian (2006), The Ledge (2011), The Bucket List (2007), Le renard et l'enfant (2007), Bridge to Terabithia (2007), Malèna (2000), The Dreamers (2003), Bitter Moon (1992), Magnolia (1999), Good Will Hunting (1997), Chocolat (2000), The Green Mile (1999), The Shawshank Redemption (1994), Django Unchained (2012), Schindler's List (1993), Amour (2012), The Boy in the Striped Pyjamas (2008), August Rush (2007), Drive (2011), Léon: The Professional (1994), Gandhi (1982), Ondskan (2003), Open Road (2013), The Reader (2008), Cinderella Man (2005), Forrest Gump (1994), Agora (2009), The Best Exotic Marigold Hotel (2011), Cadillac Records (2008), Pay it forward (2000), War Horse (2011), The Hurricane (1999)...

Poţi să dai o căutare pe Google pentru fiecare în parte înainte de vizionare şi să alegi ceea ce-ţi place.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ai o lista frumoasa, se vede ca nu te uiti la orice porcariiwinking

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulţumesc.
Hannibal09, ţi-aş fi recunoscătoare dacă mi-ai lăsa o copie de lista ta aici: http://www.tpu.ro/......de-horror/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Requiem for a Dream " - dramă & " (500) Days of Summer " - romance. Ambele prezintă cazuri prin care mulţi oameni probabil că trec în zilele noastre. Ce-i drept, nu te prea împing şi să " mergi mai departe " după ce ai trecut prin situaţiile respective, dar îţi lasă posibilitatea de a nu face greşeala respectivă încă de la început.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a placcut mult Blade big grin Este vorba de un vampir, dar nu in totalitate laughing Adica mama ei a fost muscata cand era gravida cu el, asa ca copilul s-a nascut vampir, cu puteri pe jumatate: Are puterea, viteza si agilitatea unui vampir, dar nu e sensibil la usturoi si la argint tongue El vrea sa omoare cel mai tare vampir, numit Frostwinking. Intr-o zi a dat foc la un vampir, dar vampirul nu a murit tongue Acesta in sala de operatie a muscat unul din doctori, iar cealalta a fugit, dar a fost prinsa si muscata. Blade a intervenit, dar totusi nu a reusit sa usuce muscatura. Prietenul lui care ii facea toate armele, si toate astea, a incercat sa o salveze, dar nu am vazut filmul pana la sfarsit si nu stiu daca o sa isi piarda controlul si va deveni un vampir si ea, sau va putea sa se controleze big grin Este un film foarte bun, merita vazut happy (Gen: Horror, Mister, Drama, Putin Amuzant)

Vizionare placuta! :*

| smile1 a răspuns:

Pe mine m-a impresionat filmul "3 metros sobre el cielo" are si o continuare " tengo ganas de ti " prin traducere : " 3 metrii deasupra cerului " si " mi-e pofta de tine". e un film de dragoste, o poveste atat de frumoasa incat sigur vei plange. ti as spune ce se petrece in el el nu vreau sa-ti stric surpriza. atat iti pot spune e cel mai frumos film si impresionant. vei simti foarte multe emoti de parca ai fi implicata si tu in film. vizionare placuta. :*