| maria89nic a întrebat:

Cum se fac clătitele acelea groase, pe care le mânâncă americanii?
FUNDĂ

Răspuns Câştigător
| Decebalul a răspuns:

Se numesc Clatite Americane sau Pancakes!
Uite o reteta :
Ingrediente (pentru 12 clatite):

- 250 ml de lapte

- 125 grame de faina

- 1 ou

- 3 linguri de zahar granulat

- 3/4 lingurita de sare

- 2 linguri de unt sau margarina

- 4 lingurite de praf de copt
Preparare:

Combina toate ingredientele intr-un bol mare. Intai pune laptele si amesteca-l cu zaharul, adauga oul, praful de sare si untul. Combina faina cu praful de copt separat, iar apoi incorporeaz-o treptat in compozitia initiala. Este recomandat sa te folosesti de un mixer ca sa-ti inlesnesti munca. Amesteca bine pana cand nu se mai vad cocoloasele. Pentru un plus de parfum, poti adauga la aceasta compozitie si un pliculet de zahar vanilat.

Incalzeste o tigaie in care adaugi un varf de cutit de unt. Lasa untul sa se topeasca, iar apoi, cu un polonic mic, ia din compozitia de clatite si toarna in mijlocul tigaii. Lasa clatita sa se coaca, iar cand vezi ca apar bule in compozitie, intoarce-o si pe partea cealalta cu ajutorul unei palete.

Serveste-le cu dulceata preferata, cu fructe ori, daca nu te dai in vant dupa gemuri, opteaza pentru miere sau ciocolata.

6 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Cel mai simplu raspuns se afla in intrebarea ta''placinta americana'', dar ne place sa-i spunem ''pancakes''. respecte

| Chrisss23 a răspuns:

Trebuie o tigaie speciala dar nu iti recomand aceste clatite eu am auzit ca nu sunt bune.

| teodora96_1369 a răspuns:

You are here: Home / Pancakes, clatite / Pancakes (clatite americane)

.
Pancakes (clatite americane)
Publicat in: Pancakes, clatite 2008/11/16 by admin 374 Comments

Pancakes (clatite americane)

Ingrediente:

Pancakes (clatite americane)

450g faina
2 pliculete praf de copt
Un praf mic de sare
3 oua
6 linguri cu varf zahar tos
450ml lapte
3 lingurite margarina sau unt

Dulceata de zmeura si frisca pentru ornat si servit (se poate servi acest desert cu orice alt gem, ciocolata sau mai stiu eu ce topinguri sau crème, dar combinatia cu frisca si dulceata de zmeura este dementiala)

Mod de preparare:
Din aceasta compozitie mie mi-au iesit 11 pancakes. Intr-un castron mai mare, punem laptele, adaugam zaharul tos, ouale, un praf de sare, margarina si mixam totul cu mixerul pana la omogenizare. You are here: Home / Pancakes, clatite / Pancakes (clatite americane)

.
Pancakes (clatite americane)
Publicat in: Pancakes, clatite 2008/11/16 by admin 374 Comments

Pancakes (clatite americane)

Ingrediente:

Pancakes (clatite americane)

450g faina
2 pliculete praf de copt
Un praf mic de sare
3 oua
6 linguri cu varf zahar tos
450ml lapte
3 lingurite margarina sau unt

Dulceata de zmeura si frisca pentru ornat si servit (se poate servi acest desert cu orice alt gem, ciocolata sau mai stiu eu ce topinguri sau crème, dar combinatia cu frisca si dulceata de zmeura este dementiala)

Mod de preparare:
Din aceasta compozitie mie mi-au iesit 11 pancakes. Intr-un castron mai mare, punem laptele, adaugam zaharul tos, ouale, un praf de sare, margarina si mixam totul cu mixerul pana la omogenizare.

Pancakes (clatite americane)

Intr-un castronel amestecam faina cu praful de copt si adaugam acest amestec peste compozitia preparata mai inainte. Mixam din nou, de aceasta data cu blenderul vertical, pentru a obtine o compozitie cat mai fina si fara cocoloase.You are here: Home / Pancakes, clatite / Pancakes (clatite americane)

.
Pancakes (clatite americane)
Publicat in: Pancakes, clatite 2008/11/16 by admin 374 Comments

Pancakes (clatite americane)

Ingrediente:

Pancakes (clatite americane)

450g faina
2 pliculete praf de copt
Un praf mic de sare
3 oua
6 linguri cu varf zahar tos
450ml lapte
3 lingurite margarina sau unt

Dulceata de zmeura si frisca pentru ornat si servit (se poate servi acest desert cu orice alt gem, ciocolata sau mai stiu eu ce topinguri sau crème, dar combinatia cu frisca si dulceata de zmeura este dementiala)

Mod de preparare:
Din aceasta compozitie mie mi-au iesit 11 pancakes. Intr-un castron mai mare, punem laptele, adaugam zaharul tos, ouale, un praf de sare, margarina si mixam totul cu mixerul pana la omogenizare.

Pancakes (clatite americane)

Intr-un castronel amestecam faina cu praful de copt si adaugam acest amestec peste compozitia preparata mai inainte. Mixam din nou, de aceasta data cu blenderul vertical, pentru a obtine o compozitie cat mai fina si fara cocoloase.

Pancakes (clatite americane)

Dupa ce am pregatit compozitia, incepem sa coacem clatitele. Luam o tigaie, preferabil de Teflon, o punem la incins, pe foc fara pic de ulei in ea, si luam din compozitia de clatite cate un polonic plin si turnam in mijlocul tigaii. Compozitia se va extinde singura inspre marginile tigaii, atat cat trebuie, fara sa miscam noi tigaiam, ca la clatitele clasice. You are here: Home / Pancakes, clatite / Pancakes (clatite americane)

.
Pancakes (clatite americane)
Publicat in: Pancakes, clatite 2008/11/16 by admin 374 Comments

Pancakes (clatite americane)

Ingrediente:

Pancakes (clatite americane)

450g faina
2 pliculete praf de copt
Un praf mic de sare
3 oua
6 linguri cu varf zahar tos
450ml lapte
3 lingurite margarina sau unt

Dulceata de zmeura si frisca pentru ornat si servit (se poate servi acest desert cu orice alt gem, ciocolata sau mai stiu eu ce topinguri sau crème, dar combinatia cu frisca si dulceata de zmeura este dementiala)

Mod de preparare:
Din aceasta compozitie mie mi-au iesit 11 pancakes. Intr-un castron mai mare, punem laptele, adaugam zaharul tos, ouale, un praf de sare, margarina si mixam totul cu mixerul pana la omogenizare.

Pancakes (clatite americane)

Intr-un castronel amestecam faina cu praful de copt si adaugam acest amestec peste compozitia preparata mai inainte. Mixam din nou, de aceasta data cu blenderul vertical, pentru a obtine o compozitie cat mai fina si fara cocoloase.

Pancakes (clatite americane)

Dupa ce am pregatit compozitia, incepem sa coacem clatitele. Luam o tigaie, preferabil de Teflon, o punem la incins, pe foc fara pic de ulei in ea, si luam din compozitia de clatite cate un polonic plin si turnam in mijlocul tigaii. Compozitia se va extinde singura inspre marginile tigaii, atat cat trebuie, fara sa miscam noi tigaiam, ca la clatitele clasice.

Pancakes (clatite americane)

Lasam clatita la prajit pe o parte pana ce se rumeneste, eu am remarcat ca in momentul in care ar trebui intoarsa pe cealalta parte incep sa apara la suprafata bulbuci. Atentie, se prajesc foarte repede, sa nu le ardeti, iar focul trebuie sa fie incet.

| CarlaAnca909 a răspuns:

Iti sugerez cu toata inima reteta facuta de Jamila : http://www.jamilacuisine.ro/....../.Succes:)