| kagome_8372 a întrebat:

Am nevoie de un sfat urgent!

Casei mele nu e facut etajul superior iar in pod intra cumva niste pasari chiar daca e inchis. A cazut un pui de vrabiuta cui i s-au format doar acum penele pe aripioare deci nu cred ca are multe zile. Mama imi spune ca va veni tata si il va arunca undeva, dar asa mi-e de mila incat imi vine sa plang; eu un pacat totusi.

Ce credeti ca ar trebui sa fac? De hranit nu o sa reusesc din cauza ca este prea mic nu? Multumesc.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai gandeste pozitiv: va trai. Apoi poti sa iei o pipeta sau mai bine o selinga fara ac si asa sa-i dai apa. Din cate stiu pasarelele cand sunt mici mananca des. La mancare cred ca ai putea sa-i dai viermisori dinaia mici pentru pesti. Eu am avut un pui de graure dar cand l-am gasit avea pene, iar bunica mea l-a hranit cu viermisori de pesti. ( viermisori subtiri ca ata). Apoi daca ai o colivie mai veche poti sa-l pui in ea si sa-i cumperi un cuib de la un pet-shop. Graurii sunt mai mari si cand il hraneam ii deschideam ciocul. Mie mi-e mila de toate animalele, ma bucur ca iti pasa de neajutorata pasarica. Daca vrei poti sa cauti pe net despre ingrijirea puilor de vrabie. Nu incerca sa manipulezi puiutul de vrabie. Sper ca te-am ajutat si sper sa traiasca. fundita te rog?

| 2012survivor a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci prea multe procese de constiinta, s-a supus unei legi a naturii.Nici sa nu te gandesti ca ai putea sa-l transformi in "pet"...Asa a vrut Dumnezeu, asa ca lasa-l sa se duca la El.