| BadAngel a întrebat:

Ieri am gasit un pui de vrabie care are piciorul rupt. Mai exact,gherutele de la piciorul drept,nu sunt sigura ca toate,dar cel putin gheruta din spate e dislocata, ii este indreptata in fata...am luat puiutul,l-am hranit si l-am ingrijit, dar nu stiu cum ar trebui sa procedez in legatura cu gherutele...in orasul in care locuiesc nu prea gasesc medici veterinari specializati in pasari, si nu am nici banii necesari unui tratament sau macar consult in alt oras..ma puteti ajuta cu niste sfaturi,va rog? Imi e atat de mila de vrabiuta, nu as vrea sa stea in dureri si chinuri insuportabile sau sa moara..Va multumesc mult, ofer fundita

Răspuns Câştigător
| Anonima784 a răspuns:

Pai ai putea sa ii pui putina betadina cu comprese sterile sau pansament la piciorusul unde este gheruta, il infasori si o sa fie bine, oricum nu iti face griji pentru ca se regenereaza gherutele. Sau daca nu ai betadina poti sa pui crema de galbenele. Sper ca te am ajutat!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Anonima784):

Si eu ma gandeam exact la acelasi raspuns.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ingrijeste-o in cel mai bun mod!
Tine-o intr-un loc calduros!(nu foarte cald)
Hraneste-o!(dai apa. porumb macinat(pisat))
O seara frumoasa!

| Saveluc a răspuns:

Dumnezeule, si eu am gasit o vrabiuta care se pare ca se taraia, dau sa ma apropi de ea a venit o masina si a calcato. A omorato pe loc nimic nu a mai ramas din ea. Era in mijlocul soselei. Offfff Doamneeee. Cand am citi mesajul cu suferinta parumbelelui tau mi-am adus aminte

| andreiadrian12 a răspuns:

Ma poti contacta pe contul TPU prin mesaj referitor a vrabiute randunele! Am o fetita copila careia ii plac, platesc oricat pentru o vrabiuta randunica femela si colivia si transportul specializat curierul dupa 15 mai iau pensia.

| BadAngel explică:

Multumesc mult tuturor. Compresele cu betadina au facut minuni, acum isi misca gherutele si nu mai schiopateaza..cred ca a fost doar o entorsa. Saveluc, imi pare foarte rau pentru ceea ce ai vazut.din pacate animalele sunt neajutorate prin jungla de asfalt, mai ales pasarelele micute ce se avanta pe sosea in cautare de mancare..eu nu as fii putut suporta sa vad asa ceva...