| EuAmTotul a întrebat:

Am un catel bolnav de boala lui carre(jigodie). Stie cineva un tratament? Va rog!

13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
E mic cainele tau? asa a patit si al meu catel de 4 luni, facea spume, voma, nu manca, doar apa ar fi baut la greu, am sunat la medic si in loc sa isi faca griji pentru starea catelului, el m-a luat pe la Ploiesti, sti...costurile sunt mari, tratamentul e scump, dureaza un tratament la caini cam 12 zile etc.atunci am apelat la credinta si la ce am stiut eu, si nu vorbesc aiurea, am luat oxacilina si i-am bagat -o fortat pe gura, apoi ii storceam zeama de porocala, asa m-am chinuit cu catelusa mea 7 zile, am ars-o pe botic, si astazi este din nou jucaria noastra, de 2 ori era gata gata sa moara si am salvat-o nu zic sa faci ce am zis eu, dar daca iti permiti un tratament, nu ezita.

| mihai69 a răspuns:

Din câte știu, n-are leac. De aia se fac și vaccinuri!
E drept, se tratează, dar pot rămâne sechele, sau chiar câinele să nu supraviețuiască...
Du-l urgent le veterinar!

| Kriss96 a răspuns:

De veterinar ai auzit? Jigodia nu e ca raceala. Cei mai mult mor fiindca boala aceasta e una din cele mai periculoase.
Cand ti-ai luat caine de ce nu l-ai dus la veterinar sa-i faca vaccinurile?
Acum era sanatos daca ii faceai vaccinurile la timp. Mai si intrebi de remediu. Nici macar in ultima instanta nu te duci la veterinar. Sa-ti fie rusine. Catelul ala mai bine traia pe strada decat pe mana ta.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Il arzi pe bot cu un fier (cui de ex) incalzit in foc...ii faci o injectie contra jigodiei la veterinar, cel mai bine ii sa le faci pe amandoua dar grabestete
nu vreau sa te sperii dar cainii care au prins jigodie in 24 de ore is morti...

| DaianMarian a răspuns:

Arunca-l la pubela

| EuAmTotul explică:

ReViNe MaScAtii are doar 5 luni.Va supravietui fierului si injectiei?

| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru EuAmTotul):

Da... incalzesti un cui la foc si il arzi pe bot (sau daca ai bunici ori persoane mai in varsta pe langa tine roaga-i sa te ajute..stiu ei despre ce e vorba)

| EuAmTotul explică:

Caramela.Metoda cu arsul pe botic e sigura? Nu vreau sa il omor

| caramela a răspuns (pentru EuAmTotul):

Mai intereseaza-te sa vezi ca da randament, nici eu nu am crezut, dar uite ca am ars-o pana i-a dat un pic sangele(trebuie sa curga un pic) mi-a fost mila, dar uite asa am salvat-o.
Nu ma intereseaza funda si nu raspund aiurea doar sa ma aflu in treaba
Este o poveste lunga cu acest catel al meu.
L-a gasit fiul meu chiar de ziua lui, era o corcitura, a adus-o in curte doar sa ii dea de mancare si sa nu fie calcata de masini, a stat o zi/doua/9 si a crescut asa de frumos, incat nu ne-am indurat sa ii dam drumul, cu toate ca mai aveam 2 caini.
Si la 3-4 luni s-a imbolnavit, exact cum ti-am explicat. vomita si nu manca.
Al tau catel vomita?

| DianaDia1237 a răspuns:

Câti ani are?
Trebuie sa il vaccinezi impotriva acestei boli. Si eu am caine si l-am vaccinat pentru asta. Asta trebuie facut la 2 luni, apoi faci altul la 3, apoi la 6 luni si dupa la 9. Dar daca are cativa ani deja, ar fi bine sa il vavcinezi, caci de la boala asta o sa moara.

| Gicovanu_Simona_1973 a răspuns:

Buna ziua... unde mai exact vine ars? eu l-am ars chiar deasupra nasucului...e bine?

| Catalin_Baziru_1988 a răspuns:

Azi la depistat cățelul cu aceasta boala și încerc ce ai încercat și u sper sa funcționeze și pentru el dar mă poți ajuta scriem aici ce îmi facut

| EuAmTotul explică (pentru Catalin_Baziru_1988):

I-am dat vreo 8 amoxiciline