| Eli0611 a întrebat:

Am un motan în vârstă de 8 luni. Azi de dimineață nu avea nimic, însă după câteva ore am observat ca este foarte agresiv când încerc sa îl mângâi sau sa pun mana pe el(nu ii sta în fire, este foarte blând și iubitor), nu poate sta pe picioarele din spate și când merge, merge ciudat, crăcănat, doarme foarte mult(nu ii sta în fire, de obicei e destul de energic ). Oare este ceva grav?

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Este agresiv pentru ca il doare ceva probabil.
Daca iese afara s o fi lovit.
Oricum sunt cateva cauze care pot provoca cele descrise de tine.
Un veterinar te lamureste.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Comportamentul pe care l-ai descris poate indica probleme de sanatate care ar putea fi grave. Agresivitatea neobisnuita, dificultatea de a se deplasa normal, in special pe picioarele din spate si letargia sunt simptome care necesita atentia unui veterinar. Aceste simptome pot indica o leziune fizica, precum o rana sau o fractura, pana la afectiuni mai complexe, precum probleme neurologice, intoxicatie, tromboembolism etc.
In general ei pot fi agresiv atunci cand simt durere.

Daca te framanta problema de comportament gasesti mai multe detalii gasesti la: https://www.veterinarladomiciliu.ro/agresivitatea-la-pisici/