| KinderBeeeib a întrebat:

Am doi perusi (fata si baiat).Acum cateva zile i-am vazut ca s-au imperecheat. Fata era o salbatica pana atunci,insa acum sta la fundul coliviei si pur si simplu nu face nimic,daca pana atunci cand bagam pana in colivie sarea si ciupea si zbiera, acum statea potolita si de abia dupa 5 minute dupa ce am scos-o din colivie a incercat sa zboare si a scos cateva sunete.Baiatul nu are nicio treaba.Le-am pus apa cu iod pentru perusi si mancare cu minerale si vitamine.Am pus si muzica sprrand ca o sa o linistesc.Ce as putea sa mai fac? P.s veterinarul este in concediu si nu am cum sa ajung cu ea la el...

2 răspunsuri:
| Siscanu12 a răspuns:

Perusii tai s-au imperecheat iar femela isi cata un cuib si are un ou in cloca. Te sfatui sa te duci la pet-shop sa iai un cuib din placaj pn perusi, sa nu fie unul mic.Sa le iai si os de sepie. Perusii tai vor fi parinti.Depinde de tine daca vrei sa faca pui. Daca doresti mai multe informatii intrebama pe mine, eu 2 pereche si am ft multa experienta cu ei.

| luap321 a răspuns:

Daca sau împerecheat trebuie sa le pui cat mai repede un cuib special de perusi care arata ca o cutie cu o gaura pentru a putea intra in ea Si un os de sepie pentru EA care afuta la formarea ouălor.
tte sfatuiesc sa le dai vitamine +ffructe si legume proaspete.