| Moniik a întrebat:

Am o broscuta testoasa, iarna asta o intrat in hibernare si nici acum nu s-o trezit, dupa cum stiu eu trebuia sa se trezeasca.Ii normal ca inca doarme? Am motive sa-mi fac griji pentru ea? Si ce pot sa-i fac sa o trezesc?

2 răspunsuri:
| DariaAlina a răspuns:

La hibernare, broaștele țestoase se ascund de obicei într-o vizuină. În cazul în care temperatura camerei este caldă și țestoasa este afară din vizuina ei, nu mai hibernează.
Se simte mai ușoară când o iei în mână decât de obicei?
Când o o ridici reacționează?
Broaștele țestoase, după hibernare sunt atrase de căldură. Pune un vas cu apă caldă aproape de broscuță. Dacă vine spre vas, e totul ok.

| Moniik explică:

Amuzantule! Baga tu 2 degete in priza si zi-mi daca te trezesti apoi mai vb. Ceau!