| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am o cățelușa de 3 luni și puțin.
Recent am terminat cu schema de vaccinare și mi s-a zis sa o mai țin 3 săptămâni in casa, eu am tinut-o doar două săptămâni și am zis că o scot până nu e prea rece.
Din păcate am reușit să o scot de doua ori in care a fost ok dar e destul de speriata de tot.
Și deja de azi o inceput cu ploile și cum nu era așa rece am zis că o scot puțin, măcar jumate de ora, pe același traseu dar nu i-a plăcut solul ud și mai rece, s-a udat toată pe burtică unde nici nu are blăniță și pe piciorușe și mi-a fost frica că răcește și am luat-o în brațe și am înfășurat-o in eșarfa mea. Cățelușa a început să tremure dar nu știu sigur pentru că i-a fost rece sau pentru că credea că o duc la veterinar (cum până acum nu am scos-o afară doar când mergeam la vet ea crede că o duc la vet și îi este tare frica de vet).
Acum ce sa fac? Sa incerc și mâine să o mai scot? Are ceva daca se uda? Poate sa răcească?
E primul meu câine

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Categoric nu e bine sa se ude dar totusi trebuie scoasa afara zilnic.Mergi si tu pe unde nu sunt balti, eventual o iei in brate pe unde e apa mai multa dar totusi e necesar sa o scoti pentru ca va trebui sa invete sa isi faca nevoile afara si daca o scoti cand e mare nu mai face decat in casa si nu e normal.Iesiti in fiecare zi cate putin, 5 minute, iar in casa, de mai multe ori pe zi si indemno sa faca pipi.Pana la urma se va invata

| santastrousers a răspuns (pentru Felys):

Nu s-a băgat prin bălți îți dai seama, pur și simplu mergand pe drum s-a udat așa. Are piciorușe scurte și corpul jos, e o cățelușa de talie mica.
O sa mai incerc și azi dar e aiurea daca nu-i face plăcere, e mai mult o pedeapsa pentru ea.
Ms de sfat!