| blueal a întrebat:

Buna TPU.Sunt putin speriata pentru ca imi este frica sa nu am TBC.Am citit pe net simptomele si din toate numai tusea o am si ea este prezenta de vreo 2 saptamani? Crede-ti ca as putea avea TBC?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Cand caile respiratorii sunt iritate se declanseaza, in mod reflex, tusea.De multe ori este un simptom al unei boli:raceala, astm bronsic, bronsita, pneumonie, TBC.Asta inseamna ca trebuie sa mergi la medic pentru consult si investigatii, pentru ca aceasta tuse a ta se poate complica fara tratament potrivit si sa suporti apoi una dintre aceste complicatii.Ai grija de sanatatea ta!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta ce credem noi si nu suntem mama Omida sa ghicim. Du-te repede la un medic, pentru depistarea TBC sunt necesare niste analize.

| 0rlando a răspuns:

Este posibil să fie o simplă răceală, doar că la tine ține mai mult, gripă sau posibil o pneumonie.
Mergi la medicul de familie pentru o consultație și poți cere o trimitere pentru o radiografie pulmonară și pentru testul TBC.

| DenisIonut01 a răspuns:

Noi degeaba zicem da sau nu du-te la medicul de familie. Poate fi doar o raceala sau o gripa, nu cred ca ai tbc daca zici ca din simptome ai numa tusa dar din cate stiu de la tusa se incepe.