| UnicornCurcubăiat a întrebat:

Buna happy.
Am sa trec direct la subiect.
Pisica mea "gravida". Si vreau sa stiu cateva lucruri.
1. Pana de curand puii nu prea au miscat. iar de acum 2-3 zile se misca tot timpul. De ce? pisica este ingrijita, are mancare speciala pentru pisici, doarme in casa si nu e/a fost bolnava.
2. Cum pot afla cate saptamani mai sunt pana se fata? Ai mei spun ca intr-o saptamana, doua o sa fete dar na. daca pun mana pe burtica ei pare ca are vreo 2 pui. dar nu am cum sa imi dau seama atata timp cat nu stiu cat mai e pana o sa se nasca.
De cand ma stiu am avut pisici dar asta e prima oara cand "o studiez" cand are pui si vreau sa ma ocup mai mult de asta.
Si nu o pot duce la veterinar, ca cel din zona mea este plecat in vacanta.

Multumesc oticum. >big grin

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Gestatia la pisici este de 60-65 de zile, aprox. Puii se misca pentru ca sunt mari si probabil ca se incomodeaza reciproc. Dar asa e normal.Rau ar fi sa nu miste.
Cand i-o veni sorocul, pisica se va ascunde acolo unde crede ea ca este in siguranta.
Nu trebuie sa faci nimic in legatura cu fatarea! Ea stie din instinct ce sa faca.Se mai intampla ca atunci cand sunt multi pui si fatarea sa dureaze si 8 ore.
http://www.feelgood.ro/ro/cand-pisica-face-pui_p63.html

2 răspunsuri:
| ghmkrtryr a răspuns:

Deci:
1. e normal ca puii sa se intample asta
2.depinde de cat timp este insarcinata...de obicei dureaza 3-4 luni

| UnicornCurcubăiat explică (pentru ghmkrtryr):

Uhm. sarcina la pisici dureaza cam 9 saptamani, adica 2 luni si ceva.hee hee [macar asta sa stiu, din moment ce am avut atatea pisici].
Multumesc pentru raspuns.kiss