| Dariakusss a întrebat:

Buna. Cățelușa mea are 9 luni si nu face afara, credeti ca e prea târziu sau inca se poate învăța sa faca afara? E de talie mica

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Nu are ce sa ii faca medicul veterinar si nici dresorul :-)
Tu trebuie sa o inveti si nu e tarziu de loc. In primul rand trebuie creat un program clar, sa o scoti afara des, daca e posibil la 3-4 ore chiar (dupa ce se obisnuieste si creste o sa poata sa stea si mai mult). Cand face afara o lauzi mereu. Daca vezi ca da semne ca vrea sa faca imediat o scoti afara. Curata foarte bine locurile unde a facut in casa fie cu o solutie speciala din pet shop fie cu otet si asta imediat. Nu o certa prea tare cand face in casa fiindca in general nu o sa inteleaga de ce o certi si maxim o sa se ascunda de tine cand are nevoie.

| davidadrianvladut1 a răspuns:

Nu e prea târziu poate fi învățată de un doctor veterinar sau de un dresor