| z0rel a întrebat:

BUNA.La cate luni sau saptamani trebuie sa ii dau pastila de viermi la catel? FUNDA

18 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Se da inainte de primul vaccin (6 saptamani) cu cateva zile sau cand face o luna, apoi se repeta dupa 10 zile. Dupa se da din 3 in 3 luni.

| Kriss96 a răspuns:

Nu la o luna! Deparazitarea interna se face la 6 saptamani! Te rog nu-i da daca are o luna! Mai asteapta putin! 6 saptamani inseamna cam o luna si aproximativ doua saptamani.

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

La 6 saptamani se face primul vaccin, iar deparazitarea se face inainte de acesta, nu se pot face amandoua in acelasi timp. Se poate face deparazitarea si la 3-4 saptamani, dar nu cu pastile, ci cu drontal puppy suspension (e gen sirop, roz)

Amstaffita mea a fost deparazitata intern la o luna fara 4 zile, iar pechinezul la 5 saptamani...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kriss96):

Nu-i da pastila. Mergi la veterinar cu el sau dupa ce l-ai cantarit si iti va da el intr-o seringa ceva gen sirop care se da in functie de greutatea puiului.

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Şi ce îmi spui mie? Cred că voiai să-i zici celui care a pus întrebarea.

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

Te-am corectat pe tine, ca sa stii.

| Kriss96 a răspuns (pentru RedNose):

Cu ce m-ai corectat? Daca te duci la veterinar o sa-ti spuna acelasi lucru.
Fiind vorba de pastila (caci cel care a intrebat a specificat "pastila de viermi" daca nu sti sa citesti) am zis 6 saptamani. Asa ca nu ma educa pe mine cu drontal, ca nu era vorba de asa ceva! Daca intrebi la veterinar o sa-ti confirme ca la 6 saptamani se face deparazitarea in conditii optime. Deparazitarea se poate face si cu doar cateva zile inainte de vaccin. Asa ca tot la 6 saptamani te duci pentru primul vaccin. Ca nimeni nu merge la vaccin fix in ziua in care cainele implineste 6 saptamani. Nu vrei sa-i masoare si orele? Daca e nascut la 12 pranz? Trebuie sa te duci dupa-amiaza ca sa aiba fix 6 saptamani nu? Chestii de finete. Si nu toti au timp de ele. Ultimul meu caine a avut deparazitarea facuta la fix 6 saptamani, iar vaccinul dupa 3 zile, deci tot la 6 saptamani. Imi pare rau ca nu ti-am dat ignore mai demult. Am zis ca poate te duci sa predai in alta parte daca nu-ti mai raspund.

| Andrei258 a răspuns:

Pastila pentru deparazitare se administraza de 4 ori pe an prima la 3 luni inainte de vaccinare repetandu se din 3 in 3 luni iar vaccinarea o data pe an

| Kriss96 a răspuns (pentru Andrei258):

Tu de ce bagi? Ai citit si tu pe nu stiu ce site si te dai destept?
Dar eu care am caini de ani de zile crezi ca nu stiu mai bine?
Deparazitarea interna se incepe la 6 saptamani. Aceasta e varsta optima!

| Andrei258 a răspuns (pentru Kriss96):

Am si eu 2 caini si nu nu am citit pe sit uri am urmat recomandarile medicului veterinar si stiu ce vorbesc sa stiti ca nu vorbesc ne documentat bine imi cer scuze daca v am lezat cu acest raspuns dat

| RedNose a răspuns (pentru Andrei258):

Prima deparazitare se face inainte de primul vaccin (6 saptamani), dupa se mai repeta la 10 zile. Abia apoi din 3 in 3 luni se repeta deparazitarea.

| RedNose a răspuns (pentru Andrei258):

@Kriss96 :
Da,asa e cum zici tu.
Stai linistita ca predau la cine vreau eu, ca esti tu sau altcineva atata timp cat spun bine ce spun! Daca cineva vrea sa ma corecteze poate sa o faca. Da, stii ce ma intreb eu?! De ce mai stai pe aici, adica stii atat de multe incat ar trebui tu sa mergi sa predai pe bune, nu asa...pe net.

| Kriss96 a răspuns (pentru Andrei258):

Chiar si pentru cultura ta generala, cainele se deparaziteaza prima data la 6 saptamani. Sunt si medici veterinari nepriceputi. Ori nu ti-ai luat cainii de mici. Poate tu i-ai luat la 3 luni. Dar asta nu inseamna ca e obligatorie deparazitarea incepand cu varsta de 3 luni.

| andrewdica9 a răspuns:

O luna e recomandat ..deci funda?

| andrei123145632 a răspuns:

Intreaba un doctor veterinarlaughing

| MagicalCriminal a răspuns:

Și eu am avut câine cu aceeași problemă, toți câinii fac viermișori. Îi dădeam de fiecare dată când avea și când nu mai avea, nu-i mai dădeam.
P.S. Ca să mănânce i le strecori prin mâncare.winking
FUNDĂ?