| AleEmoStyle a întrebat:

Am un motan care are un an si cateva luni. As vrea sa il dresez.

1Cum pot sa il dresez?

2Spuneti-mi ce sa il invat.

3Voi aveti pisici sau motani pe care ia-ti dresat? Daca da ce stiu sa faca?

4Cam in cat timp pot sa il invat o comanda?

5Mentionez ca stie sa mearga la cutiuta cu nisip sa isi faca nevoile.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea am auzit pisici dresate. au alt temperament decat cateii, ma indoiesc ca ai sa reusesti

| AleEmoStyle explică (pentru suntserios):

Nu ma refer la dresaj chiar ca la caini. Nu ma refeream sa o invat sa faca pe mortul sau sezi. Ceva mai caracteristic pisicii.

| suntserios a răspuns (pentru AleEmoStyle):

Indiferent ce o inveti sa faca tot dresaj se numeste. dupa cum ziceai si tu, la litiera a invatat sa faca singura ca ala e instinctul, greu cu pisica si invatatul

| Kriss96 a răspuns:

5 nu prea are rost pentru ca aia stiu toate pisicile big grin E mai mult instictiv din cauza nisipului.
Pisicile nu prea se pot dresa. Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta nebuneasca. Ce ai cu ea de vrei sa-ti faca tumbe?
Chiar si cainii sunt destul de greu de dresat in general. Ce sa ceri de la o pisica?
De altfel pisicile sunt foarte independente. Cainii sunt mai loiali. Ei isi doresc sa indeplineasca dorintele stapanului.
In cazul pisicilor afla ca intotdeauna pisica se va considera stapana casei. Si sub nicio forma nu va face ce vrei tu.
Am vazut o singura data la circ pisici dresate, dar tot ce stiau sa faca era sa mearga pe un fel de barna foarte subtire. Iar la capat primeau carne. Iti dai seama ca fusesera invatate cu tratatii si executau numarul pentru a le primi.
Pisicile acelea mai inzestrate pe care le vezi tu pe net sunt asa din nastere. Ce fac ele pur si simplu le-a trecut prin cap.

| AleEmoStyle explică (pentru Kriss96):

Auzi cica tumbe.Nu vreau sa faca tumbe desteptule. Vroiam cum ar fi sa dea labuta sau alte chestii din astea. Pentru cultura ta generala nu toata pisicile stiu sa mearga la cutia cu nisip. Cum ar fi cunosc o fata care are o pisicia si face oriunde, dar nu la cutie. Tot asa a intrebat o fata cum poate sa isi invete pisica sa mearga la cutiuta pe TPU.

| Kriss96 a răspuns (pentru AleEmoStyle):

Pai uite cum sta treaba. Unele pisici sunt putin mai destepte ca altele, iar alti stapani sunt ceva mai "destepti" (a se intelege sensul invers prin ghilimele) decat altii.
Fata aia pe care o cunosti tu nu are talent la dresaj catusi de putin daca nu a putut sa o invete la litiera.
De aia Animal Planet e inclus in grila. Foarte educativ chiar si pentru facutul la litiera.
Apropo sunt fata. Stiu ca numele meu e mai baietesc dar nu e vina mea ca unii au prejudecati.
Legat de "a da labuta" asta fac cainii. Nu exista nimic de dresaj caracteristic unei pisici. Ele sunt extrem de independente, le place sa se catere si sa doarma in culcusuri. Cainii sunt capabili sa dea labuta si alte chestii din astea.
Pentru cultura ta generala mai pune mana pe o carte. Au si despre animale.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Pisicile sunt animale independente spre deosebire de caini.Scuze dar o vei invata maxim unde sa isi faca nevoile.Trucuri si raspunsuri la comenzi sunt cam prea mult.

| AleEmoStyle explică (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Nu am invatat-o sa faca la cutiuta. Ea a facut din PRIMA zi cand am adus-o in casa la cutiuta. Niciodata nu a facut pe jos.

| AndreeaTini a răspuns:

1. Poti sa ii ceri sa faca ceva si daca face bine ii poti sa o rasplata.
2. Incepe cu ceva simplu pentru ca el e inca mic
3. Nu am insa mi-as dori.
4. Cred ca dureaza ceva. cam o luna - doua

| AleEmoStyle explică (pentru AndreeaTini):

Cica e mic? Tu sti ce inseamna un an la pisici? El e adult acum si are cam 20 de ani.