Întrebare recomandată | mihaelaavirvarei a întrebat:

De la un timp ma gandesc sa imi iau o pisica, dar nu stiu nimic despre cresterea si ingrijirea pisicilor. As dori sa ma ajutati cu sfaturi si sa imi spuneti ce rase de pisici invata repede sa foloseasca ladita cu nisip. Funda! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Buna, pisica este o alegere buna pentru cei cu timp putin, este usor de intretinut si costuri mici, invata repede la nisip 1zi maxim 2. Puiul trebuie luat de la mama dupa varsta de 2 luni(dupa intarcare)sincer as opta pentu pisici europene(cele obisnuite) sau metisii lor pentru ca sunt mai rezistente si necesita minim de injgrijire periat toaletat (au par scurt), fetele sunt mai distante vin la mangaiat cind au chef spre deosebire de masculi care sunt mai dragastosi, dar asta nu este obligatoriu.Modul de hranire tip de hrana suplimente de vitamine vaccinuri asta te sfatuiesti cu medicul veterinar.

5 răspunsuri:
| florentina_9904 a răspuns:

Buna eu stiu ca albastru de rusia si despre ingrijite uite aici http://www.whiskas.ro/......pisicilor,

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Pisica e usor de ingrijit mai ales ca e curatica, face treaba la nisip si mare treaba nu ai cu ea. am avut si pisici de rasa si pisici normale, eu ce am observat e ca cele de rasa sunt fitoase, majoritatea si la mancare si sunt asa mieunate happy pisicile normale sunt mai ok. oricum parerea mea e ca un motan ar fi cel mai potrivit deoarece e mai dragastos, dar atentie neaparat sa il castrezi happy neaparat, motanii miros foarte urat, adica marcheaza teritoriul spreeaza cu urina peste tot si miroase ingrozitor. pisica in schim nu trebuie sterilizata neaparat, ea nu miroase, dar sfatul meu ar fi un motan!winking
Pa, pa! Multa bafta!

| lizy12iul a răspuns:

Buna,sfaturi pai,nu iti trebuie o rasa anume ca sa faca pisica la cutie, trebuie sa fie mica si sa o inveti ca acolo e locul ei, sa ii dai de mancare langa cutie si sa aiba culcusul acolo. pisica mea sa invatat singura la nisip, ai niste dezavantaje la pisica, face pui, si ca sa o castrezi iti trebuie ceva banuti dar pana la urma merita.la pisoi e mai rau fiindca simte nevoia sa isi marcheze teritoriul si o sa faca peste tot in casa,eu am patit-o, nu o sa mai faca la cutie si nu o sa poti sa il educi,eventual o sa trebuiasca sa il pui in balcon fiindca in casa o sa miroase a urina.
Nu toate pisicile mananca mancare facuta in casa,ciorba sau supe,paine sau alte chestii, la fiecare masa o sa se milogeasca la tine sa le dai din mancarea ta,iar dupa ce o sa eu arunci pe jos,nu o sa o manance.
Majoritatea iau purici si o sa trebuiasca sa ii cumperi solutie speciala in caz ca nu vrei sa stai cu purecii in casa,distrug toate elasticele de par si sireturile,chiar daca are jucariile ei,o sa trebuiasca sa ii faci baie o data pe saptamana sau o data la doua saptamani,ai grija sa nu ii dai cu apa in urechi fiindca poate sa moara,cel mai grav, si cum pisicile urasc apa o sa faca multa galagie si o sa te alegi cu cateva semne.
stiu ca e draguta o pisica, eu iubesc animalele, dar am avut pisica si pisoi si am vazut cum e, prefer un caine, care dupa parerea mea face mai multe ca o pisica..mult noroc!

Răspuns utilizator avertizat
| ImStillDead a răspuns:

Buna!
O pisica este o alegere buna! Eu am avut destul de multe dealungul timpului.
Nu trebuie neaparat sa fie de rasa ca sa stie sa foloseasca ladita cu nisip.
Pune-i in baie o lada speciala cu nisip
si cand o va scapa ea isi va face treburile... Sau una dintre pisicile mele statea la geam si mieuna cand vroia sa iasa sau sa isi faca treburile...
Uite cateva rase de pisici frumoase :
- Albastra de Rusie
-Persana
-Siameza
-Maine Coon
-Exotic
-Ragdoll
-Birmaneza
-American Shorthair