| Muntean_Radu_1966 a întrebat:

ma numesc Radu si am 13 ani, de cativa ani incerc sa imi conving parintii sa imi ia un caine. Mama mi-a pus conditia sa iau media 9 la matematica, si imi ia caine, dar tata nu ar fi fost de acord, si media mi-a iesit doar 8, in fine, mamei mele ii plac animalele, ca si mie. As dori si eu un sfat sau mai multe cum sa imi conving parinti sa ma lase cu un catel in casa, multumesc!

3 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu mai fi asa credul cu tot ce zic parintii. Multe lucruri le zic doar ca sa te potoleasca pe tine. Daca ei considera ca nu vor animal, nu iti vor lua nici daca vii cu media 10.

| Doja a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca un catel nu va fi catel intotdeauna. Il iei catel cand e mic si se transforma intr-un dulau

Apoi urmeaza urmatoarele
1) cheltuieli cu mancarea
2) cheltuieli cu accesorii (zgarda, botnita, litiera(poate) etc)
3) cheltuieli cu tratamentul veterinar
4) va disparea din timpul zilei o perioada dedicata plimbarii. Cam 2 ore.
5) Vacantele vor deveni mai greu de organizat pentru ca fie trebuie sa iei cainele, fie trebuie sa lasi pe cineva sa-l plimbe zilnic.

Gandeste-te daca vrei sa iti dai banii si timpul pe toate aceste lucruri.

| Davidplck8ii a răspuns:

Depinde daca vrei in casa asa caz am avut si eu mama nu vroia un cățel in casa tata ar fi vrut mie mi au cumpărat cainele si pe mama am încercat sa o conving nu a mers a zis după aia ca daca învăț cainele sa facă nevoile afara il lasa l-am invatat si asa ma lăsat bichonul este usor de dresat la fel si pomeraniani daca vrei rasele mai mari in casa nu cred ca te lasa succes