| anonim_4396 a întrebat:

vin sarbatorile, trebuie sa plec o saptamana de acasa, problema este ca am acvariu cu pesti si nu am la cine sa apelez, o saptamana cred ca vor muri daca-i las asa, ce sa fac? Chiar n-am ce face, plec la 500 de km distanta de casa, de 2-3 ori pe an merg la bunici tocmai din cauza distantei si iata ca nu m-am gandit ce voi face cu pestii in cazul in care plec de acasa... Ajutor! Daca le pun prea multa mancare am auzit ca mananca tot odata si pot muri din cauza asta, nu stiu ce sa fac! Am carasi aurii voalati...

6 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Cam greu... dacă nu ai mulți încearcă sa îi i-ei cu tine într-un acvariu mai mic sau în altceva.

| frostxtq a răspuns:

Singura optiune e sa gasesti cat de repede pe cineva sa le puna de mancare. Nu e recomandat sa le pui multa mancare, ei nu stiu cat e suficient. Eventual apeleaza la un vecin de incredere care e mereu acasa si spune-i cam la ce ora trebuie sa mearga sa le puna de mancare si cat sa le puna. Eventual il poti suna la orele respective sa vezi ca totul e in regula.

| RB26DETT a răspuns (pentru frostxtq):

Daca ai sti cat de bine ma inteleg cu vecinii mei... laughing nici o sansa alta sugestie? Unde stau eu nu am nici o ruda... in cat timp crezi ca dau coltul?

| frostxtq a răspuns (pentru RB26DETT):

Poate ca nu o sa moara pana vii, insa e posibil sa se imbolnaveasca sau sa fie extrem de slabiti.
Nu cred ca merita sa risti. Nu ai un coleg sau un prieten care nu pleaca nicaieri de sarbatori? Trebuie sa gasesti pe cineva, sau poti sa platesti pe cineva.

Sau..incearca sa ramai acasa, le spui parintilor tai ca altfel mor pestisorii si faci un revelion frumos la tine, cu cativa prieteni.tongue

| TedyGirls144 a răspuns:

Roaga un prieten sau o ruda sa aiba grija de ei cat timp esti plecat.