| aly253 a întrebat:

Cati ani traieste un iepure salbatic daca sta singur in padure?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il urmaresc de ceva ani, cand moare te anunt.laughing 5 ani, poate mai mult.

| happy31animation a răspuns:

Iepurele salbatic de padure este un iepure de talie mica, cantarind maxim 3 kilograme si care poate atinge pana la 40 de cm in lungime. Acest iepure prezinta un cap scurt si urechile la fel de scurte. Blana lor are nuante de galbui si este de culoare cenusie, abdomenul avand o culoare de alb murdar si coada neagra, terminandu-se in varf alba.
Iepurele traieste in padurile mici, inconjurate de ses, gradini, livezi si multi boscheti. El este mai activ pe timpul noptii decat pe timpul zilei, in marea parte a zilei dormind. Isi construieste vizuinele in tufisuri, unde ii place sa stea mai mult ascuns, fiind si foarte fricos din fire si tot acolo isi pregateste si cuibul pentru puii sai. Iepurele de padure este un saritor mult mai bun decat iepurele de casa.
El se hraneste iarna cu scoarta copacilor din padurici, iar in restul anotimpurilor mananca iarba, morcovi si cereale.
Iepurii de padure se gasesc in numar foarte mare in tarile mediteraniene, unde pe timpuri au existat centre speciale pentru domesticirea iepurilor.
In Romania putem gasi iepuri salbatici de padure in regiunea Deltei Dunarii, dar si la munte, aceste animale fiind cunoscute si drept ca cei mai fertili iepuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru happy31animation):

Asa,bun.Si cat traieste?

| happy31animation a răspuns (pentru anonim_4396):

3-4 ani