| Diana192 a întrebat:

Cum pot dresa un catel prost?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
http://www.acasatv.ro/......impli.html
Te pup!

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă nu vorbeşti chineză şi nu pilotezi un avion, eşti automat proastă?
Nimeni nu s-a născut învăţat.
Iar dacă nu învaţă, poate profesorul nu e tocmai bun.

(Tu de câtă inteligenţă ai dat dovadă postând întrebarea la "Adolescenţi"? Ţi-am mutat-o.)

Învaţă-l cu multă răbdare şi dragoste şi rezultatele nu vor întârzia să apară.

http://www.animalutul.ro/......inele/206/

http://www.idetalii.ro/animale-de-casa/dresajul-cainelui
Succes.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Nu cainele e prost, tu nu sti cum sa-l dresezi :P
Depinde si ce varsta are, acum tu sa nu te astepti ca la 1-2 luni vei reusi sa il inveti ( tu "o dresoare exceptionala cu ani de experienta" ) sa faca tumbe si mai stiu eu ce chestii.
Ca sa il poti dresa trebuie sa aiba o anumita varsta, iar tu trebuie sa ai rabdare si o tehnica buna;))
Cauta pe net lectiile de dresaj oferite de GABRIEL COCU. Sunt tot felul de materiale interesante pe youtube facute de el. Gasesti lectii de dresaj pentru catelusi de toate varstele.
Uite o lectie de "predresaj":
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY

| AtateaConditii a răspuns:

Nu e prost, nu stie sa faca ceva ce nu a mai facut inainte. Tu ai stiut sa vorbesti inainte sa te invete ai tai? Nu, asta inseamna ca ai fost proasta? Trebuie sa ai multa rabdare si fara violenta si cu o recompensa mereu in buzunar. Il inveti sa seze, il pui tu in pozitia de culcat il lauzi ilridici si tot asa pana prinde ideea.

| viotedy a răspuns:

Poate incapatanat nu prost.cu multa rabdare si munca.

| LolaLollita a răspuns:

Niciodata sanu mai spui ca un catel este prost. Sunt extrem de inteligenti. Depinde de tine sa il faci sa te inteleaga.

| Narcys21 a răspuns:

Daca e ca stapanu...nu poti

| BestStudio a răspuns:

Simplu ii dai o comanda si dupa il raspatesti el se va invata asta si incet incet o sa devina un mic atlet daca ai planuri cu el.

| CoCoPitikA a răspuns:

Pai, e bine sa iti cumperi o carte anumit pentru dresaj, sa faci zilinc ceea ce iti scrie acolo, sa il ei cu incetinisorul, pentru a nu crede ca e o mare plictiseala, deoarece el isi va intoarce spatele si greu o sa il poti convinge, e bine sa il ei cu incetinisorul, sa creada ca e o distractie, apoi daca reuseste sa faca o anumita miscare ( sez, culcat, da labuta) sa il recompensezi cu : Pedigrri, sau orice altceva ce iubeste el mult, si sa nu uiti sa il mangii daca reuseste si sa ii spui :Bravo! eu asa am facut! Sper sa te ajute!

| ShakyBettySweet a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui,dar fiecare caine are temperamentul si inteligenta sa. Daca nu esti capabila sa il educi, e normal sa fie si el lenes. Daca e pui, e mai normal sa fie asa, dar daca e adult, este in acest fel fiindca nu a fost dresat pana acum.Tot ce trebuie sa faci este sa incepi usor, sa'i arati rpin miscarea mainilor cam ce trebuie sa faca, iar la orice tentativa a sa spre a face acea miscare trebuie rasplatita cu ceva foarte gustos pentru el. Daca ii place, foloseste bucatele de cascaval, ficatel fiert sau orice fel de carne.Si apropo daca tot ti'am zis, sa stii ca o punga de ficat costa mai putin decat un kg de pedigree. happy