| Suciu_Marius_Dani_1994 a întrebat:

Daca vaccinezi iepurele impotriva maximitozei, si dupa o luna vrei sa il sacrifici sa il "mananci" carnea mai este buna? Adica carnea nu este toxica dupa aceea?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Logic ca se poate manca, banuiesc ca si la porc ( daca ai) ii faci un vaccin, impotriva trichinelozei daca nu ma insel si doar dupa acest vaccin este recoamndat sa manaci carnea de porc, daca nu este vaccinat, poti sa iei tu trichineloza, asa este si la iepuri. Vaccinul nu influenteaza carnea, de fapt un vaccin contine virusul mort sau aproape mor ca celulele albe sa le depisteze repede si sa il omoare, o data ce celulele albe stiu cum arata virusul pot sa omoare virusul foarte repede si deci nu o sa se mai imbolnaveasca animalul de boala respectiva.

2 răspunsuri:
| Just4Joker075 a răspuns:

Salut, mixomatoza este o boala foarte urata, vitala pentru iepuri, si eu am dat de mixomatoza dar nu -am nancat dupa o luna pentru ca iepuri bolnavi de mixomatoza nu rezista foarte mult si mor inainte sa-i sacrifici

| Suciu_Marius_Dani_1994 explică (pentru Just4Joker075):

Ma refeream ca iepurele nu a facut nici o boala doar i-am facut vaccin fara sa fie bolnav, preventiv, daca ii vaccinat se poate sacrifica si gati ( nu ii bolnav doar vaccinat )?

| LaLaura a răspuns (pentru Suciu_Marius_Dani_1994):

Logic ca se poate manca, banuiesc ca si la porc ( daca ai) ii faci un vaccin, impotriva trichinelozei daca nu ma insel si doar dupa acest vaccin este recoamndat sa manaci carnea de porc, daca nu este vaccinat, poti sa iei tu trichineloza, asa este si la iepuri. Vaccinul nu influenteaza carnea, de fapt un vaccin contine virusul mort sau aproape mor ca celulele albe sa le depisteze repede si sa il omoare, o data ce celulele albe stiu cum arata virusul pot sa omoare virusul foarte repede si deci nu o sa se mai imbolnaveasca animalul de boala respectiva.