| MarianM8777 a întrebat:

Funda + Vot! Cum sa imi fac papagalul sa vina la apa sa se spele? nu s-a spalat de mult si...Vine la mine foarte usor, cand il chem dar cand ma apropii de apa, zboara! big grin

Răspuns Câştigător
| AnneSiAtat a răspuns:

Bună (:
în primul rând, nu recomand să îi faci baie dacă este toamnă. papagalii pot răci foarte uşor, şi dacă nu-ţi dai seama de asta repede el poate muri... nu exagerez, aşa este. aşa că mai bine ai lăsa băile pentru perioada de vară, când cu siguranţă va vrea şi el o băiţă. gândeşte-te că nu îl poţi obliga, şi că lor cel mai mult le place să se spele vara, pentru că se răcoresc.
2. este normal să se sperie, priveşte din perspectiva lui. stăpânul te ia şi te duce într-o cameră ciudată, unde iese ceva care face zgomot dintr-o chestie lungă. şi DA, REALIZEZ cum a sunat asta rolling on the floor. deci, încearcă să-l obişnuieşti cu asta, luându-l în mână (nu pe deget, în mână, dar nu strâns) şi băgându-l sub robinet. la început se va fâstâci, va fi speriat, dar cu timpul se va obişnui. da, am spus mai sus să nu-l obligi, însă sunt slabe şanse ca un papagal să se ducă din propria iniţiativă la robinet. repet, dacă foloseşti cealaltă metodă, se va obişnui.
Să-ţi trăiască!

1 răspuns:
| NoOneKnow a răspuns:

O sa faca el baie singur cand va simti nevoia. Nu ar trebui sa iti faci griji. Pasarile racesc foarte usor.